לרפא את יצירי כפיך

טיפול קוגניטיבי התנהגותי וטיפול קבלה ומחויבות בדרך היהודית לתיקון המידות בפרשת השבוע

פרשת תרומה: אנחנו מקדש וכלי הקודש הם ערכי המוסר

אנחנו כמקדש. מודעים לעצמנו. מוזמנים להשתמש בכלי הקודש שלנו שהם ערכי המוסר.
תאריך פרסום: 24/2/2017

46פרשת תרומה

יששכר עשת, "לרפא את יצירי כפיך"

http://www.hebpsy.net/isaschar

אנחנו המקדש

   וַיְדַבֵּר ה' אֶל מֹשֶׁה לֵּאמֹר. דַּבֵּר אֶל בְּנֵי יִשְׂרָאֵל וְיִקְחוּ לִי תְּרוּמָה מֵאֵת כָּל אִישׁ אֲשֶׁר יִדְּבֶנּוּ לִבּוֹ תִּקְחוּ אֶת תְּרוּמָתִי... וְעָשׂוּ לִי מִקְדָּשׁ וְשָׁכַנְתִּי בְּתוֹכָם.

   ה' מצווה את משה: וְעָשׂוּ לִי מִקְדָּשׁ וְשָׁכַנְתִּי בְּתוֹכָם. חכמי יבנה אחרי חורבן בית המקדש ראו מספר "מקדשי מעט", למשל בית כנסת, שולחן השבת, הזוגיות. גם האדם עצמו נחשב אצל מפרשים שונים כ"מקדש מעט". כך אנו קוראים את המלבי"ם בפרושו: וציווה, וכן תעשו, שכל אחד יבנה לו מקדש בחדרי לבבו, כי יכין את עצמו להיות מקדש לה'. הרב שמשון רפאל הירש מציע: היכל המקדש שאתה מהווה בעצמך, בגופך, בנפשך וברוחך.

   אם אנחנו המקדש, כלי המקדש הם הם הכלים המוסריים באמצעותם אנו מנהלים את היחסים שלנו עם אחרים, החי, הצומח והדומם.

   אם כל אחד הוא מקדש, הרי נתנו זה לזה תרומה, וְיִקְחוּ לִי תְּרוּמָה מֵאֵת כָּל אִישׁ אֲשֶׁר יִדְּבֶנּוּ לִבּוֹ תִּקְחוּ אֶת תְּרוּמָתִי. תרומה היא וויתור על חלק מאתנו על מנת לסייע לאחר לבנות את עצמו כמשכן. כך גם נוצרת שותפות.

 

חומר המודע לעצמו

   החומר ממנו אנו עשויים יקר ערך הוא. כל הקוסמוס מלא בחומר זה. אבל חומר מודע לעצמו עדיין לא גילינו. מודעות עצמית מאפשרת חיי הרוח מאפשרת יצירה, מאפשרת חקירת המציאות שברא אלוהים. יתכן שמודעות זו היא הניצוץ האלוהי, היא קודש הקודשים שלנו.

 

כלי המקדש

   כְּלֵי מקדשנו הם הערכים המוסריים שלנו: לֹא תִקֹּם וְלֹא תִטֹּר אֶת בְּנֵי עַמֶּךָ וְאָהַבְתָּ לְרֵעֲךָ כָּמוֹךָ אֲנִי ה'... וַאֲהַבְתֶּם אֶת הַגֵּר כִּֽי גֵרִים הֱיִיתֶם בְּאֶרֶץ מִצְרָֽיִם... הִגִּיד לְךָ אָדָם מַה טּוֹב וּמָה ה' דּוֹרֵשׁ מִמְּךָ כִּי אִם עֲשׂוֹת מִשְׁפָּט וְאַהֲבַת  חֶסֶד וְהַצְנֵעַ לֶכֶת עִם אֱלֹהֶיךָ.

   על פי גישות אלו העולם הפנימי שלנו: הרגשות, המחשבות והאמונות, הם פנים המקדש. הניצוץ האלוהי, הנשמה שנטע בנו אלוהים היא קודש הקודשים. וַיִּבְרָא אֱלֹהִים אֶת הָאָדָם בְּצַלְמוֹ בְּצֶלֶם אֱלֹהִים בָּרָא אֹתוֹ זָכָר וּנְקֵבָה בָּרָא אֹתָם... ובספר משלי: נֵר ה' נִשְׁמַת אָדָם... צלם אלוהים הוא המקדש. נר אלוהים, נשמת האדם הוא קודש הקודשים.

   בתוכנו כמקדש נמצא ארון עדות, תורת החיים שנתן לנו ה' שדְּרָכֶיהָ דַרְכֵי נֹעַם וְכָל נְתִיבוֹתֶיהָ שָׁלוֹם. שעֵץ חַיִּים הִיא לַמַּחֲזִיקִים בָּהּ וְתֹמְכֶיהָ מְאֻשָּׁר... קָרוֹבה היא אֵלֶיךָ... מְאֹד בְּפִיךָ וּבִלְבָבְךָ לַעֲשֹׂתוֹ.

 

טיפול קוגניטיבי התנהגותי

אנחנו המקדש: מקדש דורש תחזוקה, ותיקונים במקרה הצורך. אם נתייחס לעצמנו ולאחרים כמקדשים, במקום לפגוע נעזור בתחזוקה ותיקון.

חומר המודע לעצמו: המודעות ויכולת היצירה מטילה עלינו אחריות רבה. אנו עלולים להשתמש בכוחות אלו כדי להרוס, או כדי לבנות.

כלי המקדש: אם כלי המקדש הם חיים מוסריים, לא נותר לנו אלא להשתמש בהם להגברת מעשי החסד שלנו בעולם.

  

 

 

תגובות

הוספת תגובה

אין עדיין תגובות למאמר זה.

צרו קשר

שלח תגובה, שאלה, הצעה למאמר שענין אותך לכתובת isas.eshet@gmail.com


×Avatar
זכור אותי
שכחת את הסיסמא? הקלידו אימייל ולחצו כאן
הסיסמא תשלח לתיבת הדוא"ל שלך.