לרפא את יצירי כפיך

טיפול קוגניטיבי התנהגותי וטיפול קבלה ומחויבות בדרך היהודית לתיקון המידות בפרשת השבוע

פרשת וארא: אין ייאוש אבל יש תירוצים למה לא לשנות

אין ייאוש בעולם כלל אבל יש רשימת תירוצים נגד שינוי מחשבתי, שיוביל לשינוי התנהגותי.

תאריך פרסום: 12/1/2017

37פרשת וארא

יששכר עשת, "לרפא את יצירי כפיך"

http://www.hebpsy.net/isaschar

אין ייאוש בעולם כלל

(ברגע אחד בגיהינום חיינו, נפתח לנו שער של תקווה) ...אֲנִי ה' וְהוֹצֵאתִי אֶתְכֶם מִתַּחַת סִבְלֹת מִצְרַיִם וְהִצַּלְתִּי אֶתְכֶם מֵעֲבֹדָתָם וְגָאַלְתִּי אֶתְכֶם בִּזְרוֹעַ נְטוּיָה וּבִשְׁפָטִים גְּדֹלִים. (התקווה גם כוללת אפשרות לנהל אורח חיים בטוח ומשמעותי יותר, בדרך שלא הכרנו) ...וְלָקַחְתִּי אֶתְכֶם לִי לְעָם וְהָיִיתִי לָכֶם לֵאלֹהִים וִידַעְתֶּם כִּי אֲנִי ה' אֱלֹהֵיכֶם הַמּוֹצִיא אֶתְכֶם מִתַּחַת סִבְלוֹת מִצְרָיִם. (דרך חיים זאת קיימת כבר שנים רבות, ואנו לא הכרנו אותה) ...וְהֵבֵאתִי אֶתְכֶם אֶל הָאָרֶץ אֲשֶׁר נָשָּׁאתִי אֶת יָדִי לָתֵת אֹתָהּ לְאַבְרָהָם לְיִצְחָק וּלְיַעֲקֹב וְנָתַתִּי אֹתָהּ לָכֶם מוֹרָשָׁה אֲנִי ה'. (אבל אנחנו כל כך שקועים בסבלנו ובייאושנו, שאיננו רואים את שער התקווה שנפתח) ...וַיְדַבֵּר מֹשֶׁה כֵּן אֶל בְּנֵי יִשְׂרָאֵל וְלֹא שָׁמְעוּ אֶל מֹשֶׁה מִקֹּצֶר רוּחַ (תורת חיינו המצומצמת) וּמֵעֲבֹדָה קָשָׁה. ועל זה אמר רבי נחמן מברסלב אין שום ייאוש בעולם כלל  וגם אמר על זה ר' ישראל סלנטר כל זמן שהנר דולק - ניתן לתקן.

רשימת התירוצים נגד שינוי מחשבתי שיוביל לשינוי התנהגותי.

   מכות ניחתות על מצריים אחת אחרי השנייה. כמה קשה לפרעה ולכולנו לבחור בדרך אחרת כדי להתמודד עם המצב הקשה. כמה תירוצים אנו מתרצים בתקווה שהבעיה תיפתר ללא צורך בשינוי מחשבתי שיביא לשינוי התנהגותי.

א. נראה שדווקא יש פתרון לבעיה: וַיַּעֲשׂוּ כֵן חַרְטֻמֵּי מִצְרַיִם בְּלָטֵיהֶם וַיֶּחֱזַק לֵב פַּרְעֹה וְלֹא שָׁמַע אֲלֵהֶם כַּאֲשֶׁר דִּבֶּר ה' (המחשבה השונה). וַיִּפֶן פַּרְעֹה וַיָּבֹא אֶל בֵּיתוֹ וְלֹא שָׁת לִבּוֹ גַּם לָזֹאת. (משדר עסקים כרגיל)

ב. המצב לא כל כך גרוע:  וַיַּרְא פַּרְעֹה כִּי הָייְתָה הָרְוָחָה וְהַכְבֵּד אֶת לִבּוֹ וְלֹא שָׁמַע אֲלֵהֶם כַּאֲשֶׁר דִּבֶּר ה'.

ג. מה היועצים כבר מבינים? אני יודע הכי טוב מה טוב בשבילי: וַיֹּאמְרוּ הַחַרְטֻמִּם אֶל פַּרְעֹה אֶצְבַּע אֱלֹהִים הִיא וַיֶּחֱזַק לֵב פַּרְעֹה וְלֹא שָׁמַע אֲלֵהֶם כַּאֲשֶׁר דִּבֶּר ה'.

ד. אמנם החלטתי כבר לעשות שינוי, אבל רק שינוי קטן, ולא שינוי מהותי: וַיִּקְרָא פַרְעֹה אֶל מֹשֶׁה וּלְאַהֲרֹן וַיֹּאמֶר לְכוּ זִבְחוּ לֵאלֹהֵיכֶם בָּאָרֶץ. וַיֹּאמֶר מֹשֶׁה לֹא נָכוֹן לַעֲשׂוֹת כֵּן...

ה. אמנם החלטתי על שינוי מהותי, אבל התחרטתי כי מחיר השינוי כבד: וַיֹּאמֶר פַּרְעֹה אָנֹכִי אֲשַׁלַּח אֶתְכֶם וּזְבַחְתֶּם לַה' אֱלֹהֵיכֶם בַּמִּדְבָּר רַק הַרְחֵק לֹא תַרְחִיקוּ לָלֶכֶת הַעְתִּירוּ בַּעֲדִי... וַיַּכְבֵּד פַּרְעֹה אֶת לִבּוֹ גַּם בַּפַּעַם הַזֹּאת וְלֹא שִׁלַּח אֶת הָעָם.  

ו. היאחזות בטוב. אני רואה שברע יש גם משהו קטן טוב וזה נותן לי תקווה שיהיה טוב גם בלי שינוי: וַיִּשְׁלַח פַּרְעֹה וְהִנֵּה לֹא מֵת מִמִּקְנֵה יִשְׂרָאֵל עַד אֶחָד, וַיִּכְבַּד לֵב פַּרְעֹה וְלֹא שִׁלַּח אֶת הָעָם.

ז. אני אתמודד עם המצב, ללא שינוי חשיבתי: וְלֹא יָכְלוּ הַחַרְטֻמִּים לַעֲמֹד לִפְנֵי מֹשֶׁה מִפְּנֵי הַשְּׁחִין כִּי הָיָה הַשְּׁחִין בַּחַרְטֻמִּם וּבְכָל מִצְרָיִם. וַיְחַזֵּק ה' אֶת לֵב פַּרְעֹה וְלֹא שָׁמַע אֲלֵהֶם...

ח. אני מודה במילים שאכן טעיתי, אבל אני לא משנה את התנהגותי:  וַיִּשְׁלַח פַּרְעֹה וַיִּקְרָא לְמֹשֶׁה וּלְאַהֲרֹן וַיֹּאמֶר אֲלֵהֶם חָטָאתִי הַפָּעַם יְהוָֹה הַצַּדִּיק וַאֲנִי וְעַמִּי הָרְשָׁעִים. וַיַּרְא פַּרְעֹה כִּי חָדַל הַמָּטָר וְהַבָּרָד וְהַקֹּלֹת וַיֹּסֶף לַחֲטֹא וַיַּכְבֵּד לִבּוֹ הוּא וַעֲבָדָיו:

טיפול קוגניטיבי התנהגותי

אין ייאוש בעולם: אין סיבה להתייאש כי איננו יודעים מה יהיה מחר. נתרגל מצבים שכמעט החלטנו לוותר עליהם ונמשיך להיאבק עליהם.

רשימת התירוצים נגד שינוי מחשבתי שיוביל לשינוי התנהגותי: במצבים שהם כמעט החלטנו לוותר, ננסה שינוי מחשבתי שבעקבותיו נבצע פעולות חדשות, שהם אולי יתחילו את השינוי המיוחל.

תגובות

הוספת תגובה

אין עדיין תגובות למאמר זה.

צרו קשר

שלח תגובה, שאלה, הצעה למאמר שענין אותך לכתובת isas.eshet@gmail.com


×Avatar
זכור אותי
שכחת את הסיסמא? הקלידו אימייל ולחצו כאן
הסיסמא תשלח לתיבת הדוא"ל שלך.