לרפא את יצירי כפיך

טיפול קוגניטיבי התנהגותי וטיפול קבלה ומחויבות בדרך היהודית לתיקון המידות בפרשת השבוע

פרשת מקץ משברים כהזדמנות

משבר בא יבוא. זה סדר הדברים. אבל לחסוך לעת צרה יאפשר לנו לראות בו פתרונות, להתחזק ולצמוח מן המשבר.
תאריך פרסום: 26/12/2016

פרשת מקץ

יששכר עשת, "לרפא את יצירי כפיך"

 http://www.hebpsy.net/isaschar

לא לעולם חוסן. חסוך לעת צרה.

וַיֹּאמֶר פַּרְעֹה אֶל יוֹסֵף חֲלוֹם חָלַמְתִּי וּפֹתֵר אֵין אֹתוֹ וַאֲנִי שָׁמַעְתִּי עָלֶיךָ לֵאמֹר תִּשְׁמַע חֲלוֹם לִפְתֹּר אֹתוֹ. וַיַּעַן יוֹסֵף אֶת פַּרְעֹה לֵאמֹר בִּלְעָדָי ה' יַעֲנֶה אֶת שְׁלוֹם פַּרְעֹה: פתרון חלום הוא פרשנות. אחת הדעות של חוקרי החלום היום, היא שחלום הוא דרך המוח להמשיך לחפש ולמצוא פתרונות לבעיות המטרידות את האדם. על פי גישה זו נראה שחלומות פרעה מעידים על פחדיו. כשיש לנו הכול, אנו מפחדים שיילקח מאתנו הכול. פרעה יודע על תקופות בצורת שמתרחשות באזור וזהו חששו. הפרות רעות המראה ודקות בשר, תאכלנה את הפרות יפות המראה ובריאות בשר. שבלים בריאות ומלאות נבלעות על ידי שבלים דקות ושדופות. החרטומים חוששים לספר לפרעה על פחדיו. יוסף שבעבר לא פחד לומר אמיתות שלא נעמו לשומע מעז לומר לפרעה את פחדיו וגם את הפתרון שבעצם פרעה עצמו הגה בחלומו: "חסוך לעת צרה."

הוּא הַדָּבָר אֲשֶׁר דִּבַּרְתִּי אֶל פַּרְעֹה אֲשֶׁר ה' עֹשֶׂה הֶרְאָה אֶת פַּרְעֹה: הִנֵּה שֶׁבַע שָׁנִים בָּאוֹת שָׂבָע גָּדוֹל בְּכָל אֶרֶץ מִצְרָיִם: וְקָמוּ שֶׁבַע שְׁנֵי רָעָב אַחֲרֵיהֶן וְנִשְׁכַּח כָּל הַשָּׂבָע בְּאֶרֶץ מִצְרָיִם וְכִלָּה הָרָעָב אֶת הָאָרֶץ: וְעַל הִשָּׁנוֹת הַחֲלוֹם אֶל פַּרְעֹה פַּעֲמָיִם כִּי נָכוֹן הַדָּבָר מֵעִם ה' וּמְמַהֵר ה' לַעֲשׂתוֹ: וְעַתָּה יֵרֶא פַרְעֹה אִישׁ נָבוֹן וְחָכָם וִישִׁיתֵהוּ עַל אֶרֶץ מִצְרָיִם... וְיִקְבְּצוּ אֶת כָּל אֹכֶל הַשָּׁנִים הַטֹּבוֹת הַבָּאֹת הָאֵלֶּה וְיִצְבְּרוּ בָר תַּחַת יַד פַּרְעֹה אֹכֶל בֶּעָרִים וְשָׁמָרוּ: וְהָיָה הָאֹכֶל לְפִקָּדוֹן לָאָרֶץ לְשֶׁבַע שְׁנֵי הָרָעָב... יוסף אומר בצדק שפרעה חכם, כי הוא עצמו רמז בחלומו על הפתרון כשהעז לחשוב שלא לעולם חוסן.

 

משבר הוא התערערות היציבות, הרס וגם הנתינה, המובן, פשר, פתרון.

וְכָל הָאָרֶץ בָּאוּ מִצְרַיְמָה לִשְׁבֹּר אֶל יוֹסֵף כִּי חָזַק הָרָעָב בְּכָל הָאָרֶץ:...וְיוֹסֵף הוּא הַשַּׁלִּיט עַל הָאָרֶץ הוּא הַמַּשְׁבִּיר לְכָל עַם הָאָרֶץ... משבר הוא לקיחה הרס, אבל משביר הוא הנתינה והפיתרון שיביא לצמיחה. מכאן שמשבר הוא הזדמנות לצמיחה. כך קרה ליוסף שנפל לבורות ועלה לגדולה.

   יוסף יודע את שתי האפשרויות. הנה הוא זוכה לגדולה וַיֹּאמֶר פַּרְעֹה אֶל יוֹסֵף אַחֲרֵי הוֹדִיעַ אֱלֹהִים אוֹתְךָ אֶת כָּל זֹאת אֵין נָבוֹן וְחָכָם כָּמוֹךָ. אַתָּה תִּהְיֶה עַל בֵּיתִי וְעַל פִּיךָ יִשַּׁק כָּל עַמִּי רַק הַכִּסֵּא אֶגְדַּל מִמֶּךָּ. וַיֹּאמֶר פַּרְעֹה אֶל יוֹסֵף רְאֵה נָתַתִּי אֹתְךָ עַל כָּל אֶרֶץ מִצְרָיִם... וַיִּקְרָא פַרְעֹה שֵׁם יוֹסֵף צָפְנַת פַּעְנֵחַ.

באמצעות בניו הוא מבטא את הידיעה שבכל משבר נמצא גם הפתרון לצמיחה. וּלְיוֹסֵף יֻלַּד שְׁנֵי בָנִים... וַיִּקְרָא יוֹסֵף אֶת שֵׁם הַבְּכוֹר מְנַשֶּׁה כִּי נַשַּׁנִי אֱלֹהִים אֶת כָּל עֲמָלִי וְאֵת כָּל בֵּית אָבִי. וְאֵת שֵׁם הַשֵּׁנִי קָרָא אֶפְרָיִם, כִּי הִפְרַנִי אֱלֹהִים בְּאֶרֶץ עָנְיִי.

 

טיפול קוגניטיבי התנהגותי

לא לעולם חוסן: לעולם ישליש אדם כספו נאמר בגמרא ואומרים היועצים הכלכליים. שליש להוצאות יום-יום, שליש לחיסכון, ושליש להשקעות.

משבר הוא הזדמנות: נזכור ברגעי המשבר, את מה שניתן לקבל, ואת ההבנה שהמשבר מספר לנו על הדרך לצאת מחוזקים מממנו.

תגובות

הוספת תגובה

אין עדיין תגובות למאמר זה.

צרו קשר

שלח תגובה, שאלה, הצעה למאמר שענין אותך לכתובת isas.eshet@gmail.com


×Avatar
זכור אותי
שכחת את הסיסמא? הקלידו אימייל ולחצו כאן
הסיסמא תשלח לתיבת הדוא"ל שלך.