לרפא את יצירי כפיך

טיפול קוגניטיבי התנהגותי וטיפול קבלה ומחויבות בדרך היהודית לתיקון המידות בפרשת השבוע

חודש אלול: לבחור בדרך תיקון המידות

חודש אלול הוא הזדמנות לבחור שוב לתקן תכונה או הרגל שיש לנו. היהדות מכנה תהליך זה "תיקון המידות" מידה היא תכונה או הרגל. אווירת הסליחות, ראש השנה הקרב, התחלת שנת הלימודים, ההרתמות בעול אחרי חופשות הקיץ. כל אלו הן תפאורה מתאימה להרהר בתכונה או בהרגל שניקח על עצמנו לשנות השנה. על תיקון אחד אנו עמלים שנה שלמה.
תאריך פרסום: 3/9/2016

2חודש אלול: לבחור הדרך תיקון המידות

יששכר עשת, "לרפא את יצירי כפיך"

http://www.hebpsy.net/isaschar

   אלול מודיע לנו על הסתיו הקרב. מחר אולי ירד אפילו גשם ראשון. מחרתיים יהיה חם מן הרגיל. העננים הוותיקים שוב מופיעים. חבצלת החוף מביטה אל גלי הים החמים עדיין. החצב הלבן ללא ירוק מרים את פרחוניו גבוה וניצב. הימים מתקצרים. עוד מעט יזיזו לנו את השעון. לא עוד לילות קיץ חמים והארוכים. הבקרים יהיו בהירים יותר.

   מראש חודש אלול העדות הספרדיות מתחילות בתקיעות בשופרות כדי לפתוח שערי שמים, מזכיר לנו אברהם חלפי את ה"סתיו היהודי". אבל מי שומע שופר בימים אלו? יש המכירים את הפיוט אדון הסליחות: אדון הסליחות, בוחֵן לבבות... חטאנו לפניך, רחם עלינו...

   אלו הם "ימים של רצון" עוד מימי קדם. אלוהים סלח לבני ישראל על חטא העגל. ואם על חטא העגל סלח אלוהים, מהם החטאים הקטנים שלנו? ארבעים ימים היה משה על הר סיני, עד יום כיפור. אלו הם ימים טובים ואווירה נכונה, כאשר אנחנו יודעים שעוד אנשים עוסקים בהרהור על תכונה או הרגל המזיק לנו שאותם נרצה לשנות. זוהי החזרה בתשובה היהודית, תיקון עצמי הרגל או תכונה בשפה היהודית הם "מידה". ברקע ראש השנה המתקרב, שנת הלימודים, חזרה לעול החיים אחרי החופש הגדול. ניתן לשמוע את תקיעת השופר בסיום תפילת שחרית. אִם יִתָּקַע שׁוֹפָר בְּעִיר וְעָם לֹא יֶחֱרָדוּ? אִם תִּהְיֶה רָעָה בְּעִיר וַה' לֹא עָשָׂה? שואל הנביא עמוס. עורו ישנים משנתכם ונרדמים הקיצו מתרדמתכם וחפשו במעשיכם וחזרו בתשובה! קורא הרמב"ם.

   וכמובן כמובן לא נשכח לשלוח שנות טובות למשפחה וידידים. ולא נשכח לבקש סליחה ומחילה מאלו שפגענו בהם. כך למדנו במסכת יומא: עֲבֵרוֹת שֶׁבֵּין אָדָם לַמָּקוֹם, יוֹם הַכִּפּוּרִים מְכַפֵּר. עֲבֵרוֹת שֶׁבֵּין אָדָם לַחֲבֵרוֹ, אֵין יוֹם הַכִּפּוּרִים מְכַפֵּר, עַד שֶׁיְּרַצֶּה אֶת חֲבֵרוֹ. באמצעות הַמּוּדָעוּת לפגיעות שפגענו, יקל עלינו לזהות את התכונה או ההרגל שכדאי לנו לבחור לשנות, כדי לא לחזור שוב על פגיעות שכבר פגענו.

גם ההסטוריה משפיעה

   בחודש אלול נפתח הקונגרס הציוני הראשון בבאזל אשר בשוויץ, ביוזמת בנימין זאב הרצל. מאז יהודים החלו להגיע לארץ להפשיל שרוולים ולעבוד. גדוד העבודה על שם יוסף טרומפלדור נוסד בחודש אלול. מאז גם הוקמה המדינה ואפילו זכינו בחודש אלול שמנחם בגין ואנואר סאדאת, חתמו הסכמים לקראת שלום עם מצריים ושלום כולל במזרח התיכון.

   אבל עד שהוקמה המדינה בחודש אלול התחילה והסתיימה מלחמת העולם השנייה, ועמה שואת המיליונים של בני עמנו. בחודש אלול התרחש פיגוע התאומים בניו יורק וגם נרצחו אחד עשר מספורטאנו באולימפיאדת מינכן.

   יהודים מצטיינים בחומר וברוח. באלול נערך בירושלים חידון התנ"ך הבינלאומי הראשון. הזוכה היה עמוס חכם  באלול השייט גל פרידמן, זכה במדליית זהב אולימפית ראשונה לישראל. בחודש אלול גם נולד חיים טופול, שחקן ישראלי שזוכה לתהילה בינלאומית.

הִכּוֹן לִבְרָכוֹת מֵחֹדֶשׁ אֱלוּל/ יששכר עשת

אֱלוּל מְפַזֵּר סְתָו עָנָנִי.
עֲנֵנִי!

אִם אֵלּוּ הֵם יְמֵי רָצוֹן,
כַּוְונֵנִי, לִבְחֹן לְבָבִי בֵּין סְּלִיחוֹת שֶׁל הָעֶלְיוֹן.
לְהִכּוֹן, לְגִשְׁמֵי בְּרָכוֹת.

טיפול קוגנטיבי התנהגותי

תיקון עצמי: הוא החזרה בתשובה היהודית. בוחנים תכונות והרגלים שמזיקים לנו ובונים תהליך של שינוי, מיתון או החלפת הרגל או התכונה בהרגל או תכונה אחרים.

תגובות

הוספת תגובה

אין עדיין תגובות למאמר זה.

צרו קשר

שלח תגובה, שאלה, הצעה למאמר שענין אותך לכתובת isas.eshet@gmail.com


×Avatar
זכור אותי
שכחת את הסיסמא? הקלידו אימייל ולחצו כאן
הסיסמא תשלח לתיבת הדוא"ל שלך.