לרפא את יצירי כפיך.
לרפא את יצירי כפיך.

חגי ישראל: מקראות לחג בחיק המשפחה

חנוכה: חנוכה ברכות שירים ומנהגים

טקס קצר למשפחה לחג החנוכה
תאריך פרסום: 11/12/2009

חג חנוכה שמח לכל המשפחה

 יששכר עשת, "לרפא את יצירי כפיך" http://www.hebpsy.net/isaschar

 

מצות נר חנוכה להדליק בפתח הסמוך לרשות הרבים, כדי לפרסם את הנס: "בָּרוּךְ אַתָּה ה' אֱלוֹהֵינוּ מֶלֶךְ הָעוֹלָם אֲשֶׁר קִדְּשָׁנוּ בְּמִצְוֹתָיו וְצִוָּנוּ לְהַדְלִיק נֵר חֲנֻכָּה: בָּרוּךְ אַתָּה ה' אֱלוֹהֵינוּ מֶלֶךְ הָעוֹלָם שֶׁעָשָׂה נִסִּים לַאֲבוֹתֵינוּ בַּיָּמִים הָהֵם בַּזְּמַן הַזֶּה: (ביום הראשון) בָּרוּךְ אַתָּה ה' אֱלוֹהֵינוּ  מֶלֶךְ הָעוֹלָם שֶׁהֶחֱיָנוּ וְקִיְּמָנוּ וְהִגִּיעָנוּ לַזְּמַן הַזֶּה:

 

הַנֵּרוֹת הַלָּלוּ אָנוּ מַדְלִיקִין עַל הַנִּסִּים וְעַל הַנִּפְלָאוֹת וְעַל הַתְּשׁוּעוֹת וְעַל הַמִּלְחָמוֹת. שֶׁעָשִׂיתָ לַאֲבוֹתֵינוּ בַּיָּמִים הָהֵם בַּזְּמַן הַזֶּה. עַל יְדֵי כּוֹהֲנֶיךָ הַקְּדוֹשִׁים. וְכָל מִצְוַת שְׁמוֹנַת יְמֵי חֲנֻכָּה. הַנֵּרוֹת הַלָּלוּ קוֹדֶשׁ הֵם. וְאֵין לָנוּ רְשׁוּת לְהִשְׁתַּמֵּשׁ בָּהֶם. אֶלָּא לִרְאוֹתָם בִּלְבָד. כְּדֵי לְהוֹדוֹת וּלְהַלֵּל לְשִׁמְךָ הַגָּדוֹל עַל נִסֶּיךָ וְעַל נִפְלְאוֹתֶיךָ וְעַל יְשׁוּעָתֶךָ:

 

 

מָעוֹז צוּר: יְשׁוּעָתִי לְךָ נָאֶה לְשַׁבֵּחַ. תִּכּוֹן בֵּית תְּפִלָּתִי וְשָׁם תּוֹדָה נְזַבֵּחַ. לְעֵת תָּכִין מַטְבֵּחַ מִצָּר הַמְנַבֵּחַ. אָז אֶגְמוֹר בְּשִׁיר מִזְמוֹר חֲנֻכַּת הַמִּזְבֵּחַ: (פיוט מימיי הביניים)

 

באנו חושך לגרש. מלים: שרה לוי-תנאי, לחן: עמנואל עמירן

באנו חושך לגרש בידינו אור ואש. כל אחד הוא אור קטן, וכולנו אור איתן  סורה חושך! הלאה שחור! סורה מפני האור!

 

ימי החנוכה. מלים: מ. רויטמן, תרגום מיידיש: אברהם אברונין, לחן: עממי

ימי החנוכה חנוכה מקדשנו, בגיל ובשמחה ממלאים את ליבנו. לילה ויום סביבונינו יסוב, סופגניות נאכל בם לרוב. האירו! הדליקו! נרות חנוכה רבים. על הניסים ועל הנפלאות, אשר חוללו המכבים. ניצחון המכבים נספר נזמרה, על האויבים אז ידם כי גברה. ירושלים שבה לתחיה, עם ישראל עשה תושיה. האירו! הדליקו!

 

חנוכה. מלים: לוין קפניס, לחן: עממי

חנוכה, חנוכה, חג יפה כל כך. אור חביב מסביב, גיל לילד רך. חנוכה חנוכה, סביבון סוב סוב. סוב נא סוב נא סוב, מה נעים מה טוב.

                               

נר לי. מלים: לוין קיפניס, לחן: דניאל סמבורסקי

נר לי נר לי נר לי דקיק. בחנוכה נרי אדליק. בחנוכה נרי יאיר. בחנוכה שירים אשיר.

 

חנוכה במשפחה. מלים: ח. נ. ביאליק, לחן: עממי

אבי הדליק נרות לי ושמש לו אבוקה. יודעים אתם לכבוד מה? לכבוד החנוכה. מורי הביא כרכר לי,  כרכר בן עופרת יצוקה. יודעים אתם... אמי נתנה לביבה לי, לביבה חמה מתוקה. יודעים אתם? דודי נתן תשורה לי,  פרוטה אחת שחוקה. יודעים אתם?

 

הבה נרימה. מלים: לוין קיפניס, לחן: הנדל. על פי האורטוריה "יהודה המכבי"

הבה נרימה נס ואבוקה. יחד פה נשירה שיר החנוכה. מכבים אנחנו דגלנו רם נכון. ביוונים נלחמנו ולנו הניצחון. פרח אל פרח, זר גדול נשזור. לראש המנצח מכבי גיבור.

 

מי ימלל. מלים:מנשה רבינא, לחן: אנגלי עממי

מי ימלל גבורות ישראל אותם מי ימנה? הן בכל דור יקום הגיבור גואל העם. שמע! בימים ההם בזמן הזה, מכבי מושיע ופודה,  ובימינו כל עם ישראל, יתאחד יקום ויגאל.

 

סביבון. מלים: לוין קיפניס, לחן: עממי

סביבון סוב סוב סוב, חנוכה הוא חג טוב. חנוכה הוא חג טוב, סביבון סוב סוב סוב. סוב נא סוב סוב סוב, נס גדול היה פה.

 

שקט שקט. מלים: עמנואל הרוסי , דקלום (ללא לחן) ,

שקט, שקט, שקט, שקט החנוכיה דולקת. ובחדר בלי שאון, מסתובב לו הסביבון. מסתובב ולא עייף, אך לפתע הוא יושב "אני רעב" יקרא בקול. "בבקשה תנו לאכול, לא דגים ולא מצה לא מרק ולא קציצה, לביבה לי מתוקה תנו לכבוד החנוכה."

 

כד קטן מלים: אהרון אשמן, לחן: יואל ולבה

כד קטן , כד קטן, שמונה ימים שמנו נתן. כל העם התפלא: מאליו הוא מתמלא. כל העם אז התכנס והכריז אך זהו נס! אילולא כד זה נשאר מקדשנו לא הואר.

 

לביבות מלים: לוין קיפניס, לחן: נחום נרדי

קמח קמח מן השק, שמן שמן מן הכד - חנוכה היום, חג נעים נחמד! שמן שמן מן הכד, קמח קמח מן השק הבה נלבב לביבות לחג. עוד נוסיף ביצה מסל, עוד סוכר דק – וחסל.
בואו לשולחן, לביבות נאכל. כבר אכלנו לביבות, מה טובות וטעימות ועתה מה עוד? במעגל נרקוד !

 

הוי חנה זלדה. מילים: חוה פרנקל לחן: דרורה חבקין.

הוי חנה זלדה אשתי האהובה חג החנכה הגיע ובא בחנוכה נפשי מה חשקה לאכול לביבה חמה ומתוקה. הוי רבי זלמן אישי היקר אצלי במטבח קמח לא נשאר בעלי היקר ואיך זה אוכל להכין לביבות בלי קמח בכלל? אז רבי קלמן שנס את מתניו חבש כובעו, נעל מגפיו השוקה דוהר, קונה הוא מהר שק קמח לבן והביתה חוזר. הנה חנה זלדה אשתי האהובה הנה לך קמח להכין לביבה. כי בחנוכה נפשי מה חשקה לאכול לביבה חמה ומתוקה. הוי רבי קלמן אישי היקר אצלי במטבח שמן לא נותר, בעלי היקר ואיך ייתכן לאכול לביבה אם שמן לי אין? שוב משנס רבי קלמן מותניו חובש כובעו ונועל מגפיו, השוקה דוהר קונה הוא מהר כד שמן טהור והביתה חוזר. הנה חנה זלדה אשתי האהובה, הנה לך השמן להכין לי לביבה. כי בחנוכה נפשי מה חשקה לאכול לביבה חמה ומתוקה. הוי רבי קלמן אישי היקר אצלי במטבח לא נשאר סוכר, בעלי היקר ואיך זה אפשר להכין לביבה בלי טיפת סוכר? עייף רבי קלמן נפשו עצובה, נועל מגפיו וחושב על לביבה, לשוק הוא חוזר רעב עוד יותר, סוכר הוא קונה והביתה דוהר. הנה חנה זלדה אישתי האהובה הנה סוכר הכיני לביבה. כי בחנוכה נפשי מה חשקה לאכול לביבה חמה ומתוקה. הוי רבי קלמן אישי היקר שמא נדחה לביבות למחר? בעלי היקר, הן איך זה אפשר להכין לביבה כשהכח נגמר!? אז רבי קלמן חולץ מגפיו לובש הוא סינר ומפשיל שרווליו ולש בצק, יוצק ויוצק צוחק אחרון רק מי שצוחק. אוי זה מתנפח! הוי חנה זלדה בוקר כבר בא, עיניים פקחי הנה לביבה. כי בחנוכה נפשינו מה חשקה לאכול לביבה חמה ומתוקה!

 

נותנים מעות חנוכה לילדים

אוכלים סופגניות ולביבות.

משחקים בסביבונים.

 

 

תגובות

הוספת תגובה

אין עדיין תגובות למאמר זה.

צרו קשר

שלח תגובה, שאלה, הצעה למאמר שענין אותך לכתובת isas.eshet@gmail.com


×Avatar
זכור אותי
שכחת את הסיסמא? הקלידו אימייל ולחצו כאן
הסיסמא תשלח לתיבת הדוא"ל שלך.