לרפא את יצירי כפיך

53שמחת תורה: על ערך התורה כתורת חיים

חג שמחת תורה. ודברים על ערך התורה כתורת חיים ומצוותיה.
תאריך פרסום: 28/7/2009

שמחת תורה

יששכר עשת, "לרפא את יצירי כפיך" http://www.hebpsy.net/isaschar

   שמיני עצרת הוא חג הנזכר בויקרא ..."בַּיּוֹם הַשְּׁמִינִי מִקְרָא קוֹדֶשׁ יִהְיֶה לָכֶם וְהִקְרַבְתֶּם אִשֶּׁה לה' עֲצֶרֶת הִוא כָּל מְלֶאכֶת עֲבוֹדָה לא תַעֲשׂוּ." היום אנו חוגגים את "שמיני עצרת" ב"שמחת-תורה" שבה אנו מסיימים את קריאת התורה בפרשת השבוע ומתחילים לקרוא מחדש את פרשת "בראשית".
   לפני קריאת התורה מוציאים את ספרי התורה מארון הקודש ועורכים שבע הקפות סביב הבימה בבית הכנסת. רוקדים ושמחים עם ספרי התורה. הילדים רוקדים עם "דגלי שמחת תורה" מיוחדים.

   העולה לתורה לסיום קריאת ספר דברים נקרא "חתן-תורה". העולה הראשון לפרשת בראשית נקרא "חתן בראשית". גם ילדים עולים לתורה. בחו"ל חוגגים את שמחת תורה ביום שלאחר שמיני עצרת.
   לאות הזדהות עם יהודי הגולה נוהגים במקומות רבים בארץ לערוך הקפות "שניות" במוצאי שמיני עצרת הוא ליל שמחת תורה בחו"ל. אלו הן ההקפות והריקודים שתושבי הערים זוכים לראות בכיכרות.

והתורה

   התורה לא ריקה היא: בספר דברים אומר משה לעם ישראל: "...שִׂימוּ לְבַבְכֶם לְכָל הַדְּבָרִים אֲשֶׁר אָנוֹכִי מֵעִיד בָּכֶם הַיּוֹם אֲשֶׁר תְּצַוֻּם אֶת בְּנֵיכֶם לִשְׁמוֹר לַעֲשׂוֹת אֶת כָּל דִּבְרֵי הַתּוֹרָה הַזּאת, כִּי לא דָבָר רֵיק הוּא מִכֶּם כִּי הוּא חַיֵּיכֶם וּבַדָּבָר הַזֶּה תַּאֲרִיכוּ יָמִים..."

   תורה ועבודה: בויכוח לגבי החיבור בין פרנסה ללימוד תורה, בוחרים רבים במשנה מספר אבות ב': "יפה תורה עם דרך ארץ, שיגיעת שניהם משכחת עוון. וכל תורה שאין עמה מלאכה, סופה בטלה וגוררת עוון."  הרמב"ם הלכה ט' הלכות תלמוד תורה מציין שגדולי חכמי ישראל היו מהן חוטבי עצים ומהן שואבי מים... במדרש רבה לקהלת אנו קוראים: "...משום עדה קדושה. קנה לך אומנות עם התורה... היו שהיו משלשין את היום, שליש לתורה, שליש לתפלה, שליש למלאכה. ויש אומרים שהיו יגעין בתורה בימות החורף, ובמלאכה בימות הקיץ."

   פרשנות התורה: לגבי הפרשנות של התורה אנו קוראים בבמדבר רבה כי "יש שבעים פנים בתורה."  בעניין מחלוקות נתקבל הדין לגבי המחלוקת בין בית הלל לבית שמאי "אלו ואלו דברי אלוהים חיים הן."  רבי נחמן מברסלב מסביר ש"עיקר השלום הוא לחבר שני הפכים..."

 

שמחת תורה/ יששכר עשת

קנו לכם, לילד ולילדה, דגל לשמחת תורה.

שירו בקול, תורה אורה.

צאו לרחובות במוצאי החג.

ריקדו עם ספר הספרים.

היו שמחים עד הגג.

שירו דוד מלך ישראל,

שיר השירים,

הבה נגילה,

והבה נרננה לאל.

 

קצת קריר בחוץ,

וקצת לחוץ.

כי מחר נמשיך לרוץ.

 

ואם ירד הגשם הטוב,

ויהיה לנו קצת רטוב,

נברך משיב הרוח ומוריד הגשם בקול,

ונדע כי עוד לפנינו הכל.

שנה טובה.

לזכות ולחובה.

-------

לחץ כאן כדי לקרוא עוד

על תורת חיים בכלל והתורה היהודית בפרט.

תגובות

הוספת תגובה

אין עדיין תגובות למאמר זה.

צרו קשר

שלח תגובה, שאלה, הצעה למאמר שענין אותך לכתובת isas.eshet@gmail.com


×Avatar
זכור אותי
שכחת את הסיסמא? הקלידו אימייל ולחצו כאן
הסיסמא תשלח לתיבת הדוא"ל שלך.