לרפא את יצירי כפיך

זוגיות ומה שמחזק אותה. טובים השניים מן האחד.

אישה: עקרונות הטיפול במתבגרות, הבת וההורים.

עקרונות טיפול במתבגרות: לרופא, למטפל הרגשי למשפחה ולמתבגרים.
תאריך פרסום: 11/1/2009

עקרונות הטיפול במתבגרות. הבת וההורים

(יששכר עשת, "לרפא את יצירי כפיך" http://www.hebpsy.net/isaschar)

1. משימות ההתפתחות המרכזיות למתבגרת: הבשלה מינית, קבלת זהות עצמית חדשה,  מעבר מתלות לעצמאות, יכולת הפשטה ותכנון, קשר עם מושא אהבה מחוץ למשפחה המקורית. חלק מהמשימות מבוססות על מסרים לא מציאותיים מתרבות התקופה ומעולם המבוגרים.

2. קיים פער בין ההתפתחות הגופנית המוקדמת יחסית, להתפתחות הרגשית המאוחרת, דבר אשר פעמים רבות מטיל עומס נפשי על הנערה המתפתחת.

3. נערות גדלות בחברה המעניקה את מירב החיזוקים למראה החיצוני שלהן ומאדירה את הרזון. נערה החשה לא שווה, תפנה ל"שיפור" המראה החיצוני שלה כדי לשפר את ה"עצמי" שלה.

4. נתונים עדכניים מראים עלייה חדה בשימוש בחומרים ממכרים בקרב נערות, כמו גם ירידה חדה בגיל הממוצע של תחילת  שימוש בקרב נערות. יותר ויותר נערות גם מעורבות במערכת אכיפת החוק. 

5. נערות נמצאות בסיכון מוגבר ל: הפרעות אכילה, דיכאון ואובדנות, חרדה, הריונות לא רצויים, הדבקה ב HIV  , אלימות, ניצול והתעללות מינית, הישגים נמוכים בלימודים, הכנסה נמוכה וחוסר יכולת לתעסוקה קבועה, אפליה, דימוי עצמי שלילי, התבגרות מינית מוקדמת, רמות גבוהות יותר של לחץ חברתי ושימוש בסמים של בני זוג. (ענת גור, עו"ס קלינית)

6. ספורטאיות ורקדניות צעירות נמצאות בסיכון לתת-תזונה, איבוד סידן ואמנוריאה.

7. דלקות בנרתיק או כאבי בטן בנערות עלולים להיות תוצאה של אוננות או התעללות מינית, כמו גם מהפרעה בשחלה או באברי הרבייה.

8. יש לשים לב להבדלים תרבותיים בין קבוצות של מיעוטים אתניים, ולכוחות החברתיים, הסביבתיים והפסיכולוגיים השונים. לדוגמא: נערות עולות חדשות, נערות מהמגזר הדתי או החרדי, נערות ערביות וכדומה.

9. המלצות פסיכוסוציאליות כלליות לנערות

    א. אל תערכי השוואות.

    ב. התעלמי מהתמונות בירחוני אופנה – התבונני בתמונות משפחתיות.

    ג. אהבי את גופך, טפלי בגופך באופן שיהיה בריא.

    ד. לכי זקופה וגאה.

    ה. השקיעי בבניית מערכות יחסים משמעותיות.

10. קיים מוסר כפול בחברה לגבי יחסי מין בגיל צעיר:  בן מקיים יחסי מין הוא גבר. בת מקיימת יחסי מין היא זונה.  נערות, יותר מנערים, מתחילות לקיים יחסי מין שלא מרצונן בשל פחד מכעסו של בן הזוג.

11. מסר למשפחה של המתבגרת: שפרו את התפקוד המשפחתי, שפרו את התקשורת עם המתבגרת. נערות כן מוכנות לשמוע בקול ההורים. במהלך שנות ההתבגרות הנערות זקוקות להורים. השקיעו ביצירת אווירה משפחתית נעימה, טקסים משפחתיים, תרבות משפחתית, בילוי משותף, אווירה תומכת.

 

 

דר שלומית סייג                                                                            יששכר עשת פסיכולוג קליני מטפל משפחתי

 

תגובות

הוספת תגובה

אין עדיין תגובות למאמר זה.

צרו קשר

שלח תגובה, שאלה, הצעה למאמר שענין אותך לכתובת isas.eshet@gmail.com


×Avatar
זכור אותי
שכחת את הסיסמא? הקלידו אימייל ולחצו כאן
הסיסמא תשלח לתיבת הדוא"ל שלך.