לרפא את יצירי כפיך

זוגיות ומה שמחזק אותה. טובים השניים מן האחד.

אישה: מידע חשוב על תקופת ההנקה

מידע חשוב על תקופת ההנקה, מתוך קורס לבריאות האישה. לתשומת לב: רופא, מטפל, בעל, אישה וילדים.
תאריך פרסום: 7/1/2009

תקופת ההנקה: נתונים לרופא, למטפל, לבעל, לאישה ולילדים.

1. רק במאה ה 20 התחילו לפקפק ביתרונות ההנקה הממושכת, ובמקביל לייצר תרכובות מזון לתינוקות במקום  חלב אם.

 

2. בעשור האחרון הצטברו עדויות מחקריות שמוכיחות את חיוניות ההנקה גם אחרי גיל שנה. האקדמיה האמריקאית לרפואת ילדים, ממליצה להניק לפחות שנה, וארגון הבריאות העולמי ויוניצ"ף ממליצים לפחות עד גיל שנתיים. בהנחיותיה האחרונות מציינת האקדמיה האחריקאית לרואת ילדים שאין כל עדות מחקרית שהנקה ממושכת גורמת לנזק כלשהו, גופני או נפשי ליונק.

 

3. בסקר ההנקה במשרד הבריאות התגלה שמשך ההנקה הממוצע בישראל עומד על כשבעה חודשים. רופאים ממליצים בטעות לגמול את התינוק מהנקה בגיל שנה, בטענה שערך חלב האם ירוד. מחקרים מראים שחלב האם בשנה השנייה ממשיך להיות מקור לחלבון, שומן, ויטמינים, סידן ומינרלים נוספים.

 

4. יתרונות ההנקה לפעוט ולאמו: הגנה מפני זיהומים ואלרגיות, או קיצור משך המחלה. מפחיתה סיכון למחלות כרוניות. תוצאות גבוהות יותר במבחני משכל אצל ילדים שינקו. הנקה אחרי גיל שנה מציעה קרבה, נחמה, עידוד והמשך קשר טוב בין האם לפעוט. ברוב המקרים בגילאים אלה האם נפרדת מהפעוט ביום, ופגישה מחודשת שמלווה בהנקה מספקת יתרון רגשי לשניהם. נמצא קשר בין הנקה להפחתת סיכון לסרטן הרחם, שחלות ושד.

 

5. מתח קיים במשפחה עם תינוק חדש ללא קשר להנקה. כל תקופת ההנקה רמת האסטרוגן נמוכה יחסית, ויכול להיות יובש בנרתיק. יכולה להיות הפרשת חלב מהשדים כתגובה לגירוי מיני, אבל אלו דברים טכניים. העיקר הוא התינוק החדש, שדורש את תשומת הלב המלאה של האם והעייפות. לעיתים יש קנאה לא מוצהרת מצד הבעל על כך שמישהו אחר מתעסק ב"צעצוע של אבא"  (השדיים של אימא)

 

 

 

דינה טוברמן, דר שלומית סייג, יששכר עשת.

                                                   יששכר עשת, "לרפא את יצירי כפיך" http://www.hebpsy.net/isaschar

 

תגובות

הוספת תגובה

אין עדיין תגובות למאמר זה.

צרו קשר

שלח תגובה, שאלה, הצעה למאמר שענין אותך לכתובת isas.eshet@gmail.com


×Avatar
זכור אותי
שכחת את הסיסמא? הקלידו אימייל ולחצו כאן
הסיסמא תשלח לתיבת הדוא"ל שלך.