דגנית כספי אימון רגשי

*** הכל מתחיל בקשר הראשוני עם ההורים

במאמר הזה אתייחס לתיאוריית ההתקשרות של ג'ון בולבי,תאורטיקן ופסיכיאטר ילדים שעסק בתחום התפתחות הילד, שמסבירה איך אנחנו מנהלים את מערכות היחסים שלנו עם אנשים אחרים ולמה דווקא בדרך הזאת.
*המאמר בלשון זכר מצורכי נוחות אך בהחלט כולל נשים וגברים כאחד/כאחת.
תאריך פרסום: 9/6/2022

ג'ון בולבי טען שהצורך הכי גדול של התינוק מרגע לידתו הוא ביצירת קשר רגשי מספק עם דמות מטפלת עיקרית (הוא מתייחס לאמא כדמות עיקרית מטפלת),זאת לשם הישרדותו: האם תישאר קרובה אליו, תגן עליו,תאכיל אותו ותטפל בצרכיו  הבסיסיים האחרים וכך הוא יצליח להישאר בחיים.

התינוק יבין עד כמה האם נגישה וזמינה לו לפי עד כמה ובאיזו מהירות היא תמלא את צרכיו הבסיסיים ואז הוא יחליט שכמו שאמו מטפלת בו ונענית לצרכיו כך יהיה עם כל שאר האנשים האחרים בהם יפגוש במהלך חייו.

כלומר,אם האם תהיה נגישה וזמינה לכל בכי ותעניק לתינוקה מענה מהיר,יעיל ורגיש אז  התינוק יבין מכך שכל אדם אחר בעולם ינהג כמוה והוא יפתח מערכות יחסים בטוחות עם אנשים אחרים בסביבתו ( ילדים אחרים, גננת,מורה ובהמשך בני ובנות זוג,קולגות לעבודה ומנהלים). 

ואם לא-אם האם תמשוך את הזמן עד שהתינוק יצרח מכאב או מרעב או לא תהיה עקבית בטיפולה בו הוא יסיק מכך שאנשים אחרים בעולם ינהגו כמוה ולא יהיו רגישים ואמפתיים לצרכיו והוא יפתח חרדה והימנעות במערכות יחסים או חוסר עקביות בתוך מערכת יחסים.

כלומר, התינוק לומד את רמת נוכחותה ,זמינותה,נגישותה ורגישותה של האם ובונה לו מערכת כללים לגבי מערכות יחסים בינאישיים בכלל ומאמין שכמו אמו כך יתנהג אליו כל אדם אחר בעולם. לפי הכללים האלה שהוא בנה לו הוא ינהל את מערכות היחסים שלו עם אנשים אחרים בהם יפגוש במהלך התבגרותו.

כמה מילים ממני בהתבסס על תיאוריית ההתקשרות:

קשר הורה-ילד בשנים הראשונות מטמיע מודלים לתקשורת עם אנשים אחרים בעתיד הקרוב והרחוק אבל אין זה אומר שאינו בר תיקון. בעזרת תהליך רגשי של ההורה או של הילד (גם אם הוא כבר מבוגר בגילו) ניתן לשקם ולשפר את ההסתכלות על מערכות יחסים בחיינו ולייצר מערכת כללים חדשה,בטוחה יותר ומועילה יותר ומכאן אפשרי יהיה ליצור מערכות יחסים חדשות מעניקות,יציבות ובטוחות. זה נכון בתחום האישי או בתחום הלימודי או התעסוקתי.

לשאלות או הסברים ניתן לפנות אלי דרך דף הפניות שבאתר או אל מספר הטלפון:

0539644344

תגובות

הוספת תגובה

צרו קשר

מוזמנים ליצור עימי קשר.


×Avatar
זכור אותי
שכחת את הסיסמא? הקלידו אימייל ולחצו כאן
הסיסמא תשלח לתיבת הדוא"ל שלך.