דגנית כספי אימון רגשי

***כעס-כמה משמעותי לזהות מאין הוא בא ואיך הוא משפיע על כל תחומי חיינו

הכעס הוא רגש לגיטימי אבל למה אנחנו בעצם חווים אותו?
*המאמר בלשון זכר מצורכי נוחות אך בהחלט כולל נשים וגברים כאחד/כאחת.
תאריך פרסום: 3/6/2022

 

לפעמים יוצא לכם לשאול את עצמכם:"למה אני כועס ככה?" , למה אני לא מצליח לדפדף את הכעס?","למה הכעס מלווה אותי מול כל אדם ובכל סיטואציה?","למה אני לא רגוע כמו החבר/השכן/העמית שלי?"

או אולי לשאול:"למה הילד שלי כל כך כועס?", "מה הוא צריך שאין לו והרי אני נותן לו הכל?"

כעס הוא רגש- את זה כמעט כולנו יודעים. אבל מה שהרבה אנשים לא יודעים זה שכעס הוא רגש משני, כזה שיושב על רגש אחר: קנאה, עלבון, תסכול ועוד... כאשר ילד גדל בבית שלא מאפשר לו להיות הוא על מעשיו ורגשותיו וכאשר הילד חווה ביקורת ושיפוטיות מהוריו על כל רגש או מעשה או רצון שאינם עומדים בקנה אחד עם רגשות ורצונות ההורה אז הילד לומד להדחיק רגשות ראשוניים כמו עלבון,קנאה,תסכול ועוד כדי לרצות את הוריו ועובר ישירות לכעס.

אז למה דווקא כעס?

כי כעס אומר: אני כועס כלומר אני מפחיד כלומר אני חזק וכדאי לך להיזהר ממני כי אם תתחיל איתי-תפסיד. זאת לעומת רגשות ראשוניים כמו:עלבון או קנאה שאצל מבוגרים רבים נחשבים להבעת חולשה והרי מי רוצה להיחשב חלש? כמה פעמים ילדים שומעים מהוריהם:" למה אתה בוכה,מה אתה תינוק?" או "למה בכית מול חבר שהעליב אותך-עכשיו הוא יחשוב שאתה חלש ויטפל אליך שוב".

כשאלה הן התגובות של ההורים אז ילדים וילדות שאחר כך הופכים לבני ובנות נוער ואז למבוגרים ומבוגרות לומדים לאורך כל תהליך התבגרותם להדחיק רגשות אמיתיים ולהמירם בכעס.

חלק מהאנשים מצליחים בתהליך התבגרותם, לבד או עם עזרה מקצועית, להבין ולקבל את העובדה שלאורך שנים הדחיקו רגשות אמיתיים,כיסו תחושות אמיתיות,ניסו להעלים את מה שהם באמת חושבים ומרגישים כדי לרצות אחרים עד שהפסיקו להכיר את עצמם ולדעת מי הם,מה הם באמת רוצים ומה הם באמת חושבים ומרגישים לגבי נושאים שונים בחייהם.

וכך תמצאו אנשים מבוגרים עם קשיים חברתיים, עם קשיים במציאת זוגיות, עם קשיים בהורות, עם קשיים במציאת דרך תעסוקתית שגם מבולבלים וגם זועמים.

עבודה אימונית-רגשית על כעסים מודחקים תתחיל בדרך כלל בתחושת תקיעות באחד מהתחומים שמניתי, בתחילתו של משבר או בעיצומו.

עם פתיחות ורצון אמיתיים ומוכנות לעבודה רגשית לא פשוטה תוכלו להוביל את עצמכם להסקת תובנות מדהימות שבמהרה יתורגמו לשיפור בתיפקוד.

אני פה בשביל כל מי מכם שקרא,התחבר ,מצא את עצמו בין השורות ומוכן לדרך חדשה שתבטיח איכות חיים רגשית טובה יותר ותפקוד שלם יותר.

ניתן ליצור איתי קשר דרך דף הפניה באתר

או במס' הטלפון: 0539-644344

ואחזור אליכם בהקדם האפשרי

תגובות

הוספת תגובה

צרו קשר

מוזמנים ליצור עימי קשר.


×Avatar
זכור אותי
שכחת את הסיסמא? הקלידו אימייל ולחצו כאן
הסיסמא תשלח לתיבת הדוא"ל שלך.