חוק הפסיכותרפיה בישראל
חוק הפסיכותרפיה בישראל

עמדות איגודים מקצועיים

איגוד ישראלי רב-תחומי לפסיכותרפיה

עמדת איגוד ישראלי רב-תחומי לפסיכותרפיה
תאריך פרסום: 19/10/2017

 

מבוא

'איגוד ישראלי רב-תחומי לפסיכותרפיה' שם לו למטרה לבחון מחדש את הרציונל, הקריטריונים, הסטנדרטים המקצועיים והקווים המנחים לעיסוק בפסיכותרפיה בישראל. הוא נועד להוות בית ומקום לשיח מקצועי למטפלים, בוגרי הכשרות מוכרות, הרואים בפסיכותרפיה מקצוע ויעוד.

בפסיכותרפיה עוסקים בישראל אלפי עובדים סוציאליים בעלי תואר ראשון או שני, אלפי פסיכולוגים בעלי התמחויות שונות, מאות פסיכיאטרים, מאות מטפלים באמנויות ומספר גדל והולך של פסיכותרפיסטים. עם זאת אין בישראל הכרה חוקית לעיסוק המקצועי בפסיכותרפיה.

איגוד ישראלי רב-תחומי לפסיכותרפיה פתוח למגוון שפות טיפוליות ומקפיד על איכות, סטנדרטיזציה, הגדרה מקצועית וגבולות של ההכשרות המוכרות על-ידו. רוחו, מטרותיו ועקרונותיו של האיגוד מאפשרים להכשרות הומאניסטיות, אקזיסטנציאליסטיות, אינטגרטיביות, מבוססות קשיבות פסיכואנליטיות, פסיכודינמיות, , התייחסותיות, גופניות, התנהגותיות, קוגניטיביות ואחרות לדור בכפיפה אחת, תוך הסכמה להכרה הדדית בערכן של ההכשרות והשפות הטיפוליות, מבלי לפגוע בייחוד ובספציפיות של הגישות השונות בפסיכותרפיה.

 

מהות העיסוק בפסיכותרפיה

פסיכותרפיה הינה דיסציפלינה של טיפול נפשי, המתבצעת במגוון שפות טיפוליות, ומטרתה להביא להקלה על מצוקה וסבל אנושיים בהיבטים החשיבתיים, הגופניים, הרגשיים, והרוחניים, ולאפשר הכרה ושינוי נפשי או פנימי.

היא מתרחשת באמצעות  אינטראקציה מכבדת בין איש מקצוע המוכשר לכך לבין המטופל, באופן המאפשר את חקירת הזהות והפוטנציאל האישיים ואת הגורמים המעכבים את מימושם.  

כמקצוע עצמאי ההכשרה בפסיכותרפיה אינה תלויה ברכישת מקצוע טיפולי קודם, אלא בהכשרה ייעודית מקיפה, איכותית ומקצועית בפסיכותרפיה.

ההכשרה בפסיכותרפיה מיועדת לאקדמאים בעלי תואר ראשון ומעלה. על התואר הקודם לכלול קורסי ליבה בפסיכולוגיה, (מי שהינם בעלי תואר ראשון החסר את מקצועות הליבה בפסיכולוגיה נדרשים להשלים קורסים אלה תחילה). 

תכנית הכשרה בפסיכותרפיה אורכת שלוש שנים לפחות וכוללת למידה תיאורטית והתנסות מעשית המלווה בהדרכה בקבוצה קטנה והדרכה פרטנית כאחד. בהיות המקצוע כזה העוסק בתחום הנפש תכנית ההכשרה שמה דגש על יחסי מטפל מטופל גבולות האתיקה, בנוסף ללמידת גישה טיפולית.

פירוט חזון  האיגוד, ערכיו ומטרותיו מפורטים באתר איגוד ישראלי רב-תחומי לפסיכותרפיה בכתובת: www.israel-psychotherapy.org.il

 

קריטריונים להכרה בתכניות הכשרה

היקף שעות לימוד בהכשרה 

מספר שנות הלימוד בתכנית הכשרה בפסיכותרפיה הינו שלוש שנים לפחות, המהוות לימודי המשך  לתואר אקדמי ראשון ומעלה.

היקפי שעות הלימוד הנדרשות הינן בהתאמה להכשרתם האקדמית והטיפולית הקודמת של הסטודנטים הלומדים בתכנית ההכשרה בפסיכותרפיה, על פי הפירוט הבא:

קבלת בוגרי תכניות מוכרות לאיגוד ישראלי רב-תחומי לפסיכותרפיה תתאפשר רק לאחר השלמת 300 שעות אקדמיות של התנסות מעשית, 200 שעות אקדמיות של הדרכה וכן 100 שעות טיפול אישי.

 

תהליך הקבלה ללימודים

תהליך הקבלה ללימודים על ידי תכניות מוכרות יכלול:

 

תכניות המוכרות על ידי האיגוד

תגובות

הוספת תגובה

ג'ני חנין, מזכירת האיגודג'ני חנין, מזכירת האיגוד30/6/2019

. ברצוני לעדכנכם כי שמה ומיקומה של התוכנית פסיכותרפיה רב-ממדית במכללת אורנים שונה ל:
פסיכותרפיה משולבת גישות ביחידה ללימודי המשך של הפקולטה למדעי הרווחה והבריאות באוניברסיטת חיפה.
שינוי זה אושר על ידי הוועדה להכרה בהכשרות של איגוד ישראלי רב תחומי לפסיכותרפיה.

רחלירחלי20/6/2019

. האם התוכנית מוכרת על ידי משרד הבריאות?????
האם ניתן להמשיך ללימןדי המשך כגון טיפול מיני באוניברסיטאות המוכרות והרלוונטיות?

דניאלה קרמר-מורדניאלה קרמר-מור3/6/2019

. אנא בררו עם האיגוד, התכנית "פסיכותרפיה רב-מימדית" במכללת אורנים עומדת להיסגר עם מחזור הלימודים האחרון, בתש"פ. התכנית על הראציונל שלה, סגל ההוראה שלה ומערכת השיעורים, עוברת תחת השם "פסיכותרפיה משולבת גישות" ליחידה ללימודי המשך, בפקולטה למדעי הרווחה והבריאות באוניברסיטת חיפה, לכן זאת התכנית שמוכרת היום על ידי האיגוד וזו התכנית שמופיעה כמוכרת בדף הבית של האיגוד. כמובן שכל מי שיסיים את לימודיו בתכנית באורנים בשנה הבאה יקבל הכרה, אך אין לתכנית זאת יותר המשך. בדף הבית של האיגוד הישראלי הרב-תחומי לפסיכותרפיה כבר החליפו את שם התכנית ומיקומה, וראוי שגם אתם תעשו זאת.
http://cont-edu.ha...24-12
בברכה ובתודה

מיכלמיכל22/5/2019

. שלום רב, האם התוכנית לפסיכותרפיה משולבת גישות מוכרת אצלכם?

Ayeiet WeinbergAyeiet Weinberg29/10/2017

. גדעון שלום,
לא ברור מה קורה עם בוגרי NSPS


×Avatar
זכור אותי
שכחת את הסיסמא? הקלידו אימייל ולחצו כאן
הסיסמא תשלח לתיבת הדוא"ל שלך.