ד"ר הרפז רותי תרפיה באמנות

כנסים

כנס בוגרים אוניברסיטת חיפה 9.9.08 "מה ביו איך שזה נראה לבין מה שאתה רואה?"

תקציר הרצאה לכנס בוגרים תרפיה באמנות אוניברסיטת חיפה

המוח והתהליך הפסיכו-תרפויטי בתרפיה באמנות
רותי הרפז

התהליך הפסיכותרפויטי בתרפיה באומנות ייחודי מורכב ושונה מהפסיכותרפיה המילולית. השוני העיקרי הנו כיוון שבתרפיה באמנות מעורבים אזורי פעילות מוחיים רבים: אזורי תפיסה, אזורי חישה, תחושה, הבנת המרחב, ראיה, מישוש וריח, מגע, הבנה סמלית(סימבולית) וקוגניטיבית, מבני זיכרון.
תהליכי עיבוד המידע מורכבים ביותר, המידע זורם במספר אופנויות ובמספר דרכים, המוח צריך לקלוט, לעבד,לקדד, לאחסן, לשלוף, לראות, להרגיש ולמשש.
תהליך העיבוד המתרחש במוח במפגשי הטיפול באומנות הנו בעל משמעות כפולה הן מבחינת העיבוד ההבעתי והן מבחינת העיבוד היצירתי (הכוונה בעיקר לאומנות חזותית) ומפאת חשיבותו הוא נחקר בשנים האחרונות ע"י מטפלים באומנויותKaplan,1998) :Malchiodi,1998 :McNiff,1998 ).
יתרה מכך מספר מטפלים באמנות טוענים כי המטפלים באומנויות חייבים להכיר וללמוד את מבני המוח המשתתפים בתהליכי עיבוד המידע במפגשי הטיפול וההבעה(:Malcihiodi,2003:Kaplan,2000 Menzen,2001 ) .
Malchiodi(2003) טוענת כי תהליך הטיפול בתרפיה באמנות הנו אינטראקציה בין נפש-וגוף. במחקריה היא בודקת את היווצרות הדימוי היצירתי או התצורהimagery)), את הפיזיולוגיה של הרגש על בסיס תיאורית ההתקשרות ((atachment ואפקטים של פלצבו(תרופות דמה).
תהליכי הטיפול באמנות מרכבים:
1.בנייה ושיקום של כשלים גופניים (Menzen,2001:Kaplan,2000).
2.קידום הריפוי מבחינה נפשית , רגשית וגופנית(Malchiodi,1999a,1999b Kaplan,2000:).
3.קידום הצמיחה הרגשית והקוגניטיבית( (Kaplan,2000:Menzen,2001:Rosal,1992
בהרצאה זו אתאר את :
תפקידי האזורים במוח האחראים על עיבוד מידע ויזואלי וסומטו-סנסורי, מצבים רגשיים ויצירת זיכרונות. המרכיב המוטורי המתקשר למדיה הטקטילית, יישומים באמנות ויצירת דימוי קינסטטי. תפקידם של הניאוקורטקס, המערכת הלימבית והגנגיליונים הבזליים.
המורכבות הכרוכה בטיפול מסוג התרפיה באמנות- בכך שהיא משלבת תהליכים המקושרים לגוף מבחינה מוטורית, ויזואלית ,אודיטורית, סנסורית, טקטילית ותהליכים רגשיים המקושרים לנפש.
התייחסות פנומנולוגית בתרפיה באמנות והקשר לתהליך עיבוד המידע במוח.


תאריך פרסום: 9/10/2008

תגובות

הוספת תגובה

רותי הרפזרותי הרפז12/3/2009

תודה על התגובה. איך ניתן להשתמש במאמר בנושא ביטוחי רכב?.

אריאלאריאל12/3/2009

מעניין מאוד.

מאוד מעניין מה שרשום פה.

בכל אופן תודה על כל המידע. נקווה שנוכל להיעזר בו בעתיד. גם לתחומים מכניים או מתמטיםפ כמו רגילציות, בירוקרטיות או ענף ביטוח רכב

צרו קשר

מוזמנים ליצור עימי קשר.


×Avatar
זכור אותי
שכחת את הסיסמא? הקלידו אימייל ולחצו כאן
הסיסמא תשלח לתיבת הדוא"ל שלך.