הרפורמה בבריאות הנפש

פנייה לכלל הפסיכולוגים מאת הפורום למען רפורמה מיטיבה

תאריך פרסום: 5/12/2007

29.11.07

 

 

פורום הפסיכולוגים והעו"ס בבריאות הנפש למען רפורמה מיטיבה

 

 פנייה לכל הפסיכולוגים !

 

אנו "פורום הפסיכולוגים והעו"ס בבריאות הנפש למען רפורמה מיטיבה ", פונים כעת אל כל הפסיכולוגים הקליניים ושאר כל ההתמחויות בארץ, כדי לבקש את תמיכתכם במאבק נגד הרס שירותי בריאות הנפש במדינה.

אנו מודעים לכך שאתם עסוקים במשימותיכם ושלא תמיד פנויים להשקיע עניין, מחשבה ומאמץ בשאלת גורל מערך בריאות הנפש הציבורי וההשלכות אשר תהיינה להפרטה שלה על המטופלים, החברה כולה ובעיקר על השכבות החלשות ביותר,על הכשרת אנשי בריאות הנפש ועתיד המקצועות עצמם, כמו גם על העובדים עצמם.

 

חלקכם מכירים את המערכת הציבורית אם בגלל שעברתם דרכה בהתמחות שלכם או משום שהייתם בקשר אתה בדרך כלשהיא .  אתם מכירים לכן את העבודה שמרפאות אלו עושות, את סוג האוכלוסייה הפונה אלינו, ואת ההתפתחות המקצועית הרחבה המתרחשת בהן.

 

האוכלוסייה שפונה אלינו היא החלשה ביותר, דהיינו אנשים מיעוטי יכולת, חולים כרונים, עולים חדשים ועוד, שאינם פונים למגזר פרטי מסיבות מובנות.

 דווקא זאת נקודת המפגש שאנו מנסים ליצור בין כל הפסיכולוגים והיא : "מעורבות חברתית" . אנו רגילים לעבוד בחדר הפרטי שלנו, אבל למה שלא נהיה  מעורבים גם בחברה הישראלית שכה זקוקה לנו?!

דרך אחת למעורבות כזאת היא לתמוך במאבק שלנו, שכידוע לכם הינו מאבק נגד סגירת המרפאות שלנו והפסקת מתן שירותים לאוכלוסייה הנ"ל.

הרפורמה המוצעת ע"י הממשלה, שכבר עברה בקריאה ראשונה בכנסת, גורסת  שהאחריות הביטוחית לבריאות הנפש צריכה לעבור לקופות חולים, שתוכל להפעיל את השירות באמצעות יזמים ;היא גם גורסת שרק אנשים עם אבחנות פסיכיאטריות יהיו זכאים לטיפול פסיכולוגי ושמספר הטיפולים יהיה מוגבל ולא בהתאם לצורך של המטופל. מאידך זה גם אומר שהרבה מאיתנו נשאר ללא עבודה או שנעבור להיות עובדי קבלן אצל היזמים הפרטיים שימכרו שירותים לקופות החולים,  נושא שגם הוא ראוי לתשומת לב...

אנו נמצאים כעת בפני דיונים בועדת העבודה והרווחה שסיכומיה יועברו לקריאה השנייה והשלישית של החוק, וזו ה"ישורת האחרונה" והקריטית ביותר, למניעת חקיקה הרסנית ולא צודקת זאת. מכאן שתמיכתכם בנו דרושה לנו, לחברה כולה,   ולעתיד מקצועות בריאות הנפש עכשיו, שאם לא כל המאמצים ירדו לטמיון.

הכנו הצעת חוק לעומתית שהוגשה כיוזמה פרטית של ח"כ שלי יחימוביץ ודויד טל וזכתה לתמיכה בחתימתם של כ 30 חכי"ם, אך זה לא מספיק, ועלינו להשמיע את קולנו בכל דרך אפשרית.

זאת הזדמנות לפי ראות עינינו, למפגש בין כולנו, פסיכולוגים מכל המגזרים, להפגנת סולידאריות, להפגנת זהות מקצועית אחת, ולמעורבות חברתית.

 

אנו פונים אליכם להבעת תמיכה במאבק שלנו !

 

התמיכה יכולה להתבטא בכל מיני דרכים: השתתפות באירועים שלנו, הופעה בכנסת או בכל מיני פורומים להבעת תמיכה פומבית, תמיכה כספית, חתימה על עצומות, גיוס אנשים ואף מטופלים שיסכימו לתמוך במאבק...

באם אתם חשים ניצוץ כלשהוא של תמיכה בנו אנא תודיעו לנו על כך ועל הצורה בה אתם מוכנים לתמוך.

אנו מודים לכם מאד ומחכים בכל הלב לקול שלכם !                            

 

ניתן לענות לאי-מייל: (כדאי להוסיף גם טלפונים ושמות של אנשים שניתן לחזור אליהם)

cupchik@yechiam.org.il

ishairj@013.net

תגובות

הוספת תגובה

איריסאיריס7/12/2007

מדוע אתם פונים רק לפסיכולוגים?.

הרפורמה הינה סוגייה חברתית, וכדי למנוע אותה ראוי לחפש תמיכה והזדהות בקרב הציבור כולו ולא רק בקרב העוסקים בתחום. לרפרומה הולכת להיות השלכה על כל האוכלוסיות שנזקקות ונתמכות במערכי התמיכה הרגשית: החל מילדים, עבור דרך נפגעות תקיפה מינית, נפגעי טרור, חולים וכלה בגימלאים.

זה אינטרס ציבורי לדאוג לרווחתנו כעם.

Marco MauasMarco Mauas6/12/2007

הרפורמה.

שלום רב,

הרפורמה היא בעצם רק קצה הקרחון.

כדאי לראות מה שמתרחש בפריס ברגע הזה http://www.forumpsy.org/: מאבק נגד האוולואציה הקוגניטיבית של הטיפולים, מאבק שבו משתתפים פסיכואנאליטיקאים,אומנים, סופרים, אף מטמאטיקאים, נגד הניסיון להפעיל אוולואציה של החיים על ידי המלצות של טיפולים "כדאיים" מבחינה כלכלית. אפשר כך לחשב מה כדאי ומה לא, ולהכניס את החישוב כהדבר המקובל בתרבות.

כך שהמאבק נגד הרפורמה הוא חיוני, הוא צעד ראשון לקרת להוסיף כחות "פסי".

אני מברך את המאבק הזה, ואשמח להשתתף, גם בפומבי וגם בכתב.

בברכה

מרקו מאואס

פסיכואנאליטיקאי לאקאניאני

פסיכולוגית לא קלינית בשרות הציבוריפסיכולוגית לא קלינית בשרות הציבורי6/12/2007

רפורמה מיטיבה לכולם. אני מזדהה מאוד עם מאבקכם ועם החובה לשמור על הזכויות ומקומות העבודה של העובדים המסורים בשרות הציבורי החשוב הזה ולא להפריט אותו. אבל בעוד אתם פונים לעזרתינו ותמיכתינו חלקכם נלחמים ופוגעים באפשרות של פסיכולוגים לא קליניים לעסוק בטיפול בתחום המומחיות שלהם. כן, השינוי של חוק הפסיכולוגים (9ב') שנועד להבטיח את המעמד הפסיכולוגים כולם כנותני שירותי טיפולי נפשי מקצועיים (פסיכותרפיה בתחומם) ראוי אף הוא לתמיכתכם במקום שגם בתחום זה תפעלו לבצר את ייחודכם (תוך החלשתכם ופגיעה בסופו של דבר בעיקר בפסיכולוגיה הקלינית...)

דניס ברנשטייןדניס ברנשטיין6/12/2007

חוק לעומתית. אני מסכים עם רחל. על מנת להיות מצוידים בכל המידע ולגבש עמדה היה ראוי לפרסם את שני המסמכים (המקורי והלעומתי) זה ליד זה, או לספק לינקים למסמכים עצמם.

רחל מרדכוביץרחל מרדכוביץ5/12/2007

הצעת חוק אלטרנטיבית.

ראשית, הערכתי למי שטורחים בנושא.

אשמח לדעת מהי הצעת החוק החלופית לרפורמה (ההצעה ה"לעומתית") ומה סעיפיה. נראה לי שאם הפסיכולוגים והעו"סים, בעיקר אלו בשירות הציבורי, יכירו אותה ויזדהו עמה יהיה נכון יותר ואולי מעט יותר קל לגייס תמיכה.

רחל

צרו קשר

מוזמנים ליצור עימי קשר.


×Avatar
זכור אותי
שכחת את הסיסמא? הקלידו אימייל ולחצו כאן
הסיסמא תשלח לתיבת הדוא"ל שלך.