לרפא את יצירי כפיך

טיפול קוגניטיבי התנהגותי וטיפול קבלה ומחויבות בדרך היהודית לתיקון המידות בפרשת השבוע

חודש סיוון: חקלאות, ביכורי הפירות, לימודים, עבודה ונחישות, התסלגות לאי יציבות מזג האוויר.

חודש סיוון: תחילת הקיץ. גוף האיכר עובד את אדמתו ורוחו בתורה. חשבון נפש אם למדו ילדנו לעבוד ולהתמודד עם כישלונות ומסרים והם מצליחים להסתגל לשינויי מזג האוויר תוך שהם מחוברים לטבע.
תאריך פרסום: 19/5/2017

76חודש סיוון

יששכר עשת, "לרפא את יצירי כפיך"

http://www.hebpsy.net/isaschar

תפאורת הטבע לחיינו הפרטיים בחודש אייר.

   בחודש סיוון נכנסים אט אט אל תוך הקיץ החם. פרחי האביב נעלמים ופרחי הקיץ וקוציו מופיעים. צבעי אפור וצהוב משתלטים על הנוף. צמחים מפיצים זרעים עם הרוח ועם בגדי האנשים ופרוות החיות. כך הם הברקנים, החוחים והדרדרים. הצבע הצהוב של הקידה השעירה נעלם. הסירה הקוצנית תמשיך לתת את הצבע ירוק מאובק בעלים קטנים.

   קציר התבואה נמשך קומביינים עובדים בשדות ביום ובלילה. חבילות הקש הגדולות נערמות והולכות בשדות העירומים. מעניין מה יהיה השנה יבול הזיתים והתפוחים והאגסים. אֲרוּרָה הָאֲדָמָה בַּעֲבוּרֶךָ בְּעִצָּבוֹן תֹּאכֲלֶנָּה כֹּל יְמֵי חַיֶּיךָ. וְקוֹץ וְדַרְדַּר תַּצְמִיחַ לָךְ וְאָכַלְתָּ אֶת עֵשֶׂב הַשָּׂדֶה. בְּזֵעַת אַפֶּיךָ תֹּאכַל לֶחֶם... פירות הקיץ הראשונים מופיעים, משמשים, אפרסקים, דובדבנים, קצת אבטיחים. השסק הולך ונעלם.  

   היובש מתחיל. מי המעיינות והנחלים נעלמים במעבה האדמה. החום הולך וגובר, היום מתארך והחמה יוקדת. המאבק בינינו לבין היתושים גובר. היתושים פעם מנצחים פעם מפסידים.

   ציפורים החורפות באפריקה חוזרות לארץ לקינון ודגירה. מתוך עצים עשירי עלווה הן שרות את צפצופיהן. ניתן לשמוע את שירת החימריה והירקון ולצפות בצבעי הכחל, השרקרק והדוכיפת. נמלי הקציר עמלות במרץ בשורת ארוכות. עופות מגדלים את האפרוחים שבקעו מן הביצים. היונקים ממליטים, כולל הכלבים והחתולים המבויתים.

   שנת הלימודים לפני סיום. ראשים רכונים לקראת בגרויות. שוכרים ומשכירי הדירות משפצים את כושר המיקוח שלהם. עוד מעט נעבור דירה.

 

מתכוננים לקיץ

   מעברים בין חום לקור רטיבות ויובש מאפיינים את חודש סיוון. מעברים יוצרים אווירה של חוסר שקט וחוסר יציבות. קציר החיטה וקטיפי פירות העונה בעיצומם. אט אט יבשילו פירות נוספים והחקלאים ידיהם מלאות בעבודה קשה כי גם החום הולך וגובר.

רוח המחקר הפסיכולוגי (CBT

קצב הטבע ומצב הרוח: גופנו כבר התרגל למעלות חום קבועות וממוצעות, מזגנים, תנורי חימום, מרחבים סגורים. המערכת העצבית שלנו מתקשה יותר ויותר להסתגל לשינוים שבהכרח קיימים. אימון לחיזוק המערכת העצבית להסתדר לחום וקור משתנים ולא ממוצעים, נעשה על ידי חשיפה למצבים הללו.

 

סיום שנת לימודים      

   עוד שנת לימודים מתקרבת לסיומה. מבחנים אמורים לשמש מדד אם הצלחנו השנה הזו ללמוד משהו או לא. אבל לא כך מלמדים אותנו המחקרים. עבודה, מסירות, יכולת להתמודד עם כישלונות ומשברים  וללמוד לצמוח מהם, הם המדדים לשנת לימודים מוצלחת.

   לימודים הם לא רק מה שרוכשים בבית הספר. כל חוג שבו משתתפים ילדנו והוא מתייחס אליו ברצינות, הוא לימוד. אם הוא עובד, מסור, מתמודד עם כישלונות ומשברים הרי שהוא סיפור הצלחה.  בצד הידע הרחב שנרכש בכל חוג, ילדנו גם מפתח תכונות חשובות לחיים אלו.

רוח המחקר הפסיכולוגי (CBT

צמיחה אישית: נחזק את ילדנו על עבודה קשה, מסירות ויכולת להתמודד עם כישלונות. כך נכשיר אותם להצליח בחיים, לצמוח, להתפתח ולתת לחייהם משמעות.

 

  בסיוון נחוג חג שבועות, הוא חג מתן תורה. חג שבועות הוא גם חג הקציר שבו קוראים את מגילת רות המתארת אירועים בתקופת הקציר. מצאצאי רות ובועז גם נולד דוד המלך. חג השבועות הוא גם חג הביכורים. מביאים את ראשית פירות הקיץ מנחה לבית המקדש. הביכורים הובאו משבעת המנים בהם התברכה ארצנו אֶרֶץ חִטָּה וּשְׂעֹרָה, וְגֶפֶן וּתְאֵנָה וְרִמּוֹן. אֶרֶץ זֵית שֶׁמֶן, וּדְבָשׁ, הוא דבש התמר. בערב חג השבועות מתכנסים המונים בחבורות שונות לתיקון ליל שבועות שהוא לימוד אל תוך הלילה של מקורות יהודיים.  

מאורעות בחודש סיוון רקע היסטורי עולמי ולאומי לחיינו הפרטיים בחודש זה.

מאורעות בעולם:  אלפרד דרייפוס  קצין יהודי בצבא הצרפתי הואשם בבגידה על לא עוול בכפו.

מאורעות קשים: התחיל מבצע שלום הגליל להרחקת הקטיושות מטווח הפגיעה ביישובי הצפון. נחטף החייל גלעד שליט, על ידי מחבלים פלסטינים, והתחיל מבצע "גשמי קיץ". אניית הנשק אלטלנה של האצ"ל טובעה על ידי כוחות ההגנה בהוראתו של דוד בן-גוריון. השבת השחורה שבה עצרו הבריטים כ3000 אזרחים.

נפטרו: יום פטירת של דוד המלך. יום פטירתו של רבי ישראל בעל שם טוב מייסד תנועת החסידות

נולדו: יום לידתו של דוד המלך

מאורעות נשגבים: בני ישראל מקבלים את התורה. מבצע עזרא ונחמיה שבו עלו לארץ יהודי עירק. מבצע שלמה שבו עלו לארץ יהודי אתיופיה. נחטף מטוס של חברת אייר פרנס והובא לאוגנדה, הנוסעים שוחררו, לאחר מכן, במבצע יונתן. נחקק חוק ירושלים המכיל את המשפט הישראלי על ירושלים המזרחית. נחנך המוביל הארצי, שמזרים את מימי הכינרת לנגב. נוסדה המושבה מטולה הצפונית ביותר בארץ ישראל, היא שקבעה כי הגליל העליון יהיה בשטח המדינה. נוסדה חוות כנרת חווה חקלאית להכשרת פועלי חקלאות עבריים. נוסדה העיר בני ברק.

חגים ומועדים:  חג שבועות.

 

תגובות

הוספת תגובה

אין עדיין תגובות למאמר זה.

צרו קשר

שלח תגובה, שאלה, הצעה למאמר שענין אותך לכתובת isas.eshet@gmail.com


×Avatar
זכור אותי
שכחת את הסיסמא? הקלידו אימייל ולחצו כאן
הסיסמא תשלח לתיבת הדוא"ל שלך.