לרפא את יצירי כפיך

טיפול קוגניטיבי התנהגותי וטיפול קבלה ומחויבות בדרך היהודית לתיקון המידות בפרשת השבוע

חודש חשוון: לא תרצחו ולא תהרוס. אחדות הניגודים

בחודש חשוון נקצח יצחק רבין. בחודש חשוון יש מעברים בין גשם לשמש, כך שרואים הרבה קשת בענן. הקשת מזכירה לנו את אחריות בני האדם לשמור על העולם. לא אלוהים ישמיד את העולם.
תאריך פרסום: 2/11/2016

18חודש חשוון

יששכר עשת, "לרפא את יצירי כפיך"

http://www.hebpsy.net/isaschar

לא תרצח

   בחודש חשוון בי"ב לחודש, נפל דבר. ראש ממשלת ישראל יצחק רבין נרצח. חודש קודם לפני אלפי שנים התרחש הרצח הפוליטי הקודם, גדליהו בן אחיקם. אווירת הסתיו העצוב מתאימה להרהורים על אפשרות לאחדות. זה החודש בו התרחש גם המבול. הקשת בענן לא תמנע מאתנו להשמיד את כל החי. הכל תלוי בבני האדם.

   בחשון הוא יום פטירתה של רחל אימנו. ואפשר לבקש ממנה רחמים עלינו ועל הקנאים. ירמיהו מאמין: כֹּה אָמַר ה': קוֹל בְּרָמָה נִשְׁמָע נְהִי בְּכִי תַמְרוּרִים. רָחֵל מְבַכָּה עַל-בָּנֶיהָ, מֵאֲנָה לְהִנָּחֵם עַל בָּנֶיהָ כִּי אֵינֶנּוּ.  כֹּה אָמַר ה': מִנְעִי קוֹלֵךְ מִבֶּכִי וְעֵינַיִךְ מִדִּמְעָה,  כִּי יֵשׁ שָׂכָר לִפְעֻלָּתֵךְ נְאֻם ה' וְשָׁבוּ מֵאֶרֶץ אוֹיֵב. וְיֵשׁ-תִּקְוָה לְאַחֲרִיתֵךְ נְאֻם ה. וְשָׁבוּ בָנִים, לִגְבוּלָם. חצו הקנאים את גבול האהבה, עברו אל ארץ האויב, השנאה. וישובו אל גבול האהבה. בחשוון, ההגנה הטביעה את האנייה פטריה וכך טבחו יהודים בעצמם וכמעט התחילה מלחמת אחים.

 

בית המקדש השלישי

   בחודש זה בשנה האחת עשרה בירח בול הוא החודש השמיני חשוון כלה בית המקדש שבנה שלמה. בית המקדש השלישי שהוא מדינת ישראל גם הוא כבר נבנה. האם נשכיל לשמור עליו מפני מלחמת אחים?  בחשון תפרסמה הצהרת בלפור על ידי ממשלת בריטניה שהכירה בזכותנו לבנות בית לעם היהודי: ממשלת הוד מעלתה רואה בעין יפה הקמת בית לאומי לעם היהודי בארץ ישראל… ובתקופתנו החלטה 242 של מועצת הביטחון שהתקבלה בחשוון, קבעה את עקרונות השלום במזרח התיכון, כדי להקנות ביטחון ויציבות לבית היהודי. בחודש חשוון שבו בנים לגבולם במבצע מרבד הקסמים שהביא יהודים מתימן.

   במלחמה על הקמת מדינת ישראל, בחודש חשוון, נפלה חנה סנש בהונגריה כשהוצאה בידי הנאצים להורג.  בחודש חשוון הצליח הפלמ"ח לשחרר מעפילים מהמחנה בעתלית. וכשכבר קמה המדינה התחילה בחודש חשוון מלחמת קדש היא במטרה לשמור על מיצרי אילת לשיט חופשי ולנטרל התקפות של פדיונים.

   ואכן בחשוון נחתם הסכם השלום בין ישראל וירדן. קודם לכן כבר נחתם הסכם שלום עם מצריים. אז אין סיבה להתייאש! רבות התרחש מרגע פוגרום ליל הבדולח בגרמניה שהתחיל בחשוון והסתיים בשואה. חובתנו לשמור על הקיים.

   בסוף חשוון גם חוגגים את חג הסיגד שהביאה הקהילה האתיופית. זוהי חג המעודד לסובלנות ולבחירה מחודש בתורה כגורם מאחד של עם ישראל.

 

הטבע שברא אלוהים

   חודש חשוון מביא לנו את גשמי היורה המרווים את האדמה שמתכסה במרבד של ירק. תוך הירק סתווניות, כרכומים ורקפות רדומים מתעוררים לקראת פריחה. אבל לא רק על חסדי הטבע אנו סומכים. בחשוון יובש אגם החולה והתחילה פעילות להעברת מים לכל רחבי הארץ

   שדות החיטה החומים מחכים לקבל את גשמי חודש חשוון. לכן מתחילת החודש מתחילים להתפלל על הגשמים. ברך עלינו ה' את השנה הזאת ואת כל מיני תבואתה לטובה. ותן טל ומטר לברכה על כל פני האדמה, ורווה פני תבל ומאמצע החודש אם לא יורדים גשמים מתחילים לבקש חזק יותר ואף להתענות.

   איסוף יבולי השדה עומד להסתיים וכולם ממהרים לקטוף את הכותנה, התירס והחמניות לפי שהגשמים יפגעו ביבול. בשווקים מריחים את הגויאבות  ומתענגים על ראשית פרי ההדר, הקלמנטינות שהן ירוקות, קשות וחמוצות, אבל זכות ראשונים לטעמן.

   עונת הזיווגים היא בעולם הנמלים. האדמה הרכה קולטת אל תוכה את ביצי השבלולים ומאפשרת לחולד לשכלל מחילות. אלו הן תלוליות האדמה התחוחה שניתן לראות במרחקים שווים בשדות. בעמק החולה אלפי ציפורים ובעיקר את החסידות והעגורים, חונות לפני המשך נדידתן  לארצות החום. הנחליאלים מגיעים לעבור את החורף אצלנו.

   כדי להגיע לפינות הטבע המופלאות, בחודש חשוון הוקם קופרטיב אג"ד והתחבורה הציבורית חיברה בין קצוות בארץ. בחודש חשוון, נחנכה שכונת משכנות שאננים שהייתה השכונה הראשונה מחוץ לחומות העיר העתיקה, שנבנתה ביוזמת משה מונטפיורי. כך יהודים בארץ ישראל ראו סוף סוף גם את הטבע.

  הקשת בשמים היא סמל ההבטחה שלא יתבצע הרס טוטאלי של החי בעולם על ידי אלוהים. אבל בני האדם יכולים להרוס את החי. מהות הברית היא חופש הבחירה לבנות או להרוס. יש לנו סימן בטבע הקשת תזכיר לנו את זכות הבחירה אֶת קַשְׁתִּי נָתַתִּי בֶּעָנָן וְהָיְתָה לְאוֹת בְּרִית בֵּינִי וּבֵין הָאָרֶץוְהָיָה בְּעַנְנִי עָנָן עַל הָאָרֶץ וְנִרְאֲתָה הַקֶּשֶׁת בֶּעָנָןוְזָכַרְתִּי אֶת בְּרִיתִי אֲשֶׁר בֵּינִי וּבֵינֵיכֶם וּבֵין כָּל נֶפֶשׁ חַיָּה בְּכָל בָּשָׂר וְלֹא יִהְיֶה עוֹד הַמַּיִם לְמַבּוּל לְשַׁחֵת כָּל בָּשָׂר. מעברי גשם ושמש יאפשרו לקשת להופיע פעמים רבות בחודש חשוון.

 

טיפול קוגניטיבי התנהגותי

אחדות הניגודים: נחפש להתחבר למנוגדים לנו, לאלו שיש להם אמונות אחרות, לאלו שמעוררים בנו זלזול. כך נגלה עוד ועוד היבטים של המציאות של הכרנו. ונתרום למניעת מלחמת אחים.

 

תגובות

הוספת תגובה

אין עדיין תגובות למאמר זה.

צרו קשר

שלח תגובה, שאלה, הצעה למאמר שענין אותך לכתובת isas.eshet@gmail.com


×Avatar
זכור אותי
שכחת את הסיסמא? הקלידו אימייל ולחצו כאן
הסיסמא תשלח לתיבת הדוא"ל שלך.