מאמרים

תגובות למאמרים
אלחנן פיניאן:
הנאה צרופה
אילה אילוז:
תהליכים ומבנים
מיכה אנקורי:
מהו השדה
עדי דוויק- בונר | 25/11/2015 | 294 צפיות
עם היוולדו של הילד הראשון, מצטרף השלישי לזוג הורים ונולדת הדינמיקה המשפחתית המשולשת, זו שמיד מתכתבת עם היחסים המשולשים המופנמים החיים בכל אחד ואחת מאיתנו. במובנים רבים, התמודדותו של התא המשפחתי עם מעבר זה מניחה את היסודות שעליהם יבנו מערכות יחסים בחיינו ומשפיעה באופן ישיר על יכולתנו להיות לבד. במאמר הנוכחי, עדי דוויק-בונר תבחן את מהותה של הדינמיקה המשולשת והיכולת להיות לבד בעזרת תיאוריות פסיכואנליטיות שונות. כמו כן, היא תתאר את תפקידם המכריע של ההורים בהתמודדותם עם האתגרים הרבים שמאפיינים את החיים המשפחתיים באותם שלבים התפתחותיים.
חלי ברק | 18/11/2015 | 727 צפיות
חלק מתפקידו של מנהל בית ספר הוא לאכוף את סמכותו על המורים. במאמר מוצגים מגוון מכשולים המונעים ממנהלים רבים לנהל את המשמעת ביעילות, כגון עמדות לא רציונליות וטכניקות חסרות. מחברת המאמר מציעה עמדות ריאליות לתהליך המורכב של הטלת משמעת על מבוגרים, וכן טכניקות יישומיות לשיפור המשמעת, כגון תיקוף רגשות, גבולות ברורים ושימוש בסוגסטיה חיובית.
15/11/2015 | 743 צפיות | תגובה אחת מ‏שבת ‏21 ‏נובמבר ‏2015
חנה גרפי-פישר מציגה בספר זה פרדיגמה רגשית אשר בה גיל החביון ודחייה חברתית אינם נפרדים ונבדלים זה מזה, שכן הדחייה החברתית הנה אינהרנטית בשלב ההתפתחותי של גיל החביון. על פי פרדיגמה זו, בשלב ההתפתחותי של גיל החביון מתחוללת התפתחות פנים-נפשית בעלת משמעות. פגיעה, חסך או שבר רגשי בשלבי התפתחותו הרגשית הקודמים של הילד עלולים לגרום לשיבוש ההתפתחות הרגשית בגיל החביון, והדבר יתבטא ב"דחייה חברתית" קשה.
12/11/2015 | 1,195 צפיות
ספר זה הוא הראשון בסדרת תיאורי מקרה של מחוננים, שמקורה הוא בידע המצטבר של מורות וגננות בחינוך הרגיל ובחינוך המיוחד: שני תיאורי מקרה בספר זה הם של נערות מחוננות שאחת מהן למדה, בעת כתיבת התיאור, במסגרת של החינוך המיוחד, והשניה נעזרה בשירותים פסיכולוגיים שנועדו לילדי החינוך המיוחד. סדרה כזאת תוכל להוות מקור ראשוני למורה ולגננת הרוצות להכיר ילדים מחוננים שפגשו חבריהם לעבודה במסגרת עבודתם או במסגרות אחרות. סימני המחוננות המתוארים יעזרו לעובדי ההוראה, שמעולם לא עסקו באיתור, לזהות פוטנציאל גבוה אצל תלמידיהם. תיאורי השגיאות שנעשו יעזרו להם להימנע משגיאות בעתיד. תיאורים שבהם מסופר על טעויות כתוצאה מדיעות קדומות, יאפשרו לאנשי החינוך לבדוק, האם להם עצמם יש דיעות קדומות דומות, ואם כן - ימליצו על דרכים להתמודד אתן.
אייל שדה | 11/11/2015 | 864 צפיות
הנוירולוג הנודע בעולם אוליבר סאקס, אשר תרם לקהל הרחב ולקהילה הרפואית את ההבנה הגדולה ביותר על מסתורין המוח והרוח האנושיים, הלך באחרונה לעולמו. שבועיים לפני מותו כתב סאקס על המוות; על געגועיו ליהדות ולישראל; ועל מיניותו, שניתקה אותו ממשפחתו וגרמה לו להתמכר לסמים בצעירותו, אך גם להפוך לרופא וחוקר קשוב ואנושי ולמגלה של תופעות נוירולוגיות חדשות, וחשוב מכך -לפורץ דרך במערכת היחסים שבין מטפל ומטופל. הסיפור שטרם סופר על מספר הסיפורים של הנפש האנושית.
10/11/2015 | 434 צפיות
אימא־חור־אני נע באין מקום־איןזמן־אין כיוון כמו הלא מודע הפרוידיאני. גוף ראשון מדבר עם גוף שני ועם גוף שלישי לחילופין כמו על סרט מוביוס. כמעט שאין שמות. מה שיש הוא חור הדומה לחור שחור ששואב הכול וחוט בין־חורי בין חור מולד בלב לבין חור בתמונת חתונה ראשונה של אימא, חור שזוהה כאב.
ד"ר חנה גילאי גינור | 08/11/2015 | 893 צפיות
ייעוץ נפשי למטופלי פוריות (Infertility Counseling) הוא תחום טיפולי חדש ודינמי, שהתפתח מתוך הצורך של מטופלי פוריות לקבל תמיכה נפשית מתאימה במהלך הטיפולים. צמיחת התחום מתרחשת על רקע חידושים ופיתוחים טכנולוגיים רפואיים, המעצבים מחדש את ההליך הטיפולי ותורמים להתעוררות קשיים נפשיים ייחודיים בקרב המטופלים. מאמר זה יתאר את ייחודו של תחום הייעוץ הנפשי בפוריות והתפתחותו בעולם, ובתוך כך יבסס טענה לפיה יש לשקוד על פיתוחו של תחום התמחות זה גם בישראל.
04/11/2015 | 497 צפיות
אחת, שנים, משפחה הוא ספר לילדים, המתאים גם לפעוטות ומסַפֵּר את סיפורה של משפחה אחת, שיש בה אימא, ילדה וילד. המשפחה הזאת דומה במובנים רבים לרוב המשפחות שיש בהן בדרך כלל זוג הורים וילד או ילדים, אך גם שונה מהן, מאחר שבמשפחה הזאת יש רק הורה אחד.