מאמרים

תגובות למאמרים
עמליה שנוולד:
מאמר מעניין ובהיר
דני שראל:
רבקה תודה
רבקה בלאו:
תודה תודה
ד"ר רוני אלפנדרי:
נשי וגברי
איתן טמיר:
מקסים.
28/08/2015 | 234 צפיות
בהשפעת התנסויותיו בדרום אפריקה כמסיונר, פיתח ברט הלינגר (1925) את שיטת הקונסטלציה המשפחתית ונחשב לפסיכותרפיסט חדשני. בשנות התשעים ברט הלינגר כבש את תשומת הלב של הקהילה הטיפולית הבין לאומית ושל הקהל הרחב שחיפש מקורות לכוחות ריפוי ולהשלמה. בספר "הכרה בקיים" הלינגר מתאר את השימוש הייחודי שלו בגישת הקונסטלציה המשפחתית, בגילוי ובהצפה של דינמיקות חבויות - לעיתים הרסניות, הקיימות במשפחה, ובהפעלת כוחות הריפוי הנמצאים בה.
יואב יגאל | 25/08/2015 | 709 צפיות | 4 תגובות, האחרונה מ‏יום ראשון ‏30 ‏אוגוסט ‏2015
בתודעה הציבורית, הפסיכואנליזה 'נולדה' עם תסביך אדיפוס, וספק אם יש מושג שמזוהה איתה יותר ממנו. עם זאת, למעט האסכולה של לאקאן, אין לתסביך אדיפוס מעמד מיוחד במרבית הגישות העכשוויות. מנקודת מבט זו נראה כאילו היה לתסביך אדיפוס תפקיד אחר מזה שייחס לו פרויד. הפרק הנוכחי בסדרה מתמקד בבחינה מחדש של משמעות התסביך בהקשר לתהליך החשיבה של פרויד ולרקע התרבותי שממנו צמחה הפסיכואנליזה.
20/08/2015 | 627 צפיות
בספר מובאים מאמרים המתארים טפול נפשי באנשים מהמגזר החרדי המטופלים על ידי מטפלים דתיים/חרדים מתחום בריאות הנפש. כל המאמרים המופיעים בספר נכתבו על ידי חברי הצוות המקצועי של מרפאה קהילתית לבריאות הנפש הנמצאת בחסות חרדית.
תגיות:
גבו וייס | 16/08/2015 | 1,194 צפיות
מאמר זה עוסק בחיבור שבין מעגל התגובה המינית, אשר פותח על ידי מסטרס וג'ונסון, לבין הקשיים המיניים הייחודיים לבעלי נכויות התפתחותיות. המחבר מציג מושגים מרכזיים בתחום המיניות והנכות, ובאמצעותם הוא דן בהתפתחות של קשיים שונים במיניות, באינטימיות הזוגית ובתפקוד המיני, וכן מציע עקרונות יסוד להתערבות טיפולית בקשיים אלו.
14/08/2015 | 1,062 צפיות
ההורות היא אחת החוויות המשמעותיות ביותר שחווה האדם כבוגר ויחד עם זאת הורים רבים סובלים לא מעט מאשמה, אכזבה ורגשות שליליים אחרים במסגרת הורותם. בימינו הניסיון להיות הורים טובים נתקל במורכבויות שלא היו קיימות בעבר: הפחתת השפעתה של המשפחה המורחבת, מגוון אפשרויות הבחירה שעומדות לפני המבוגר בחייו כיום ובמקביל היחלשותה של נורמה ברורה של "נכון" ו"לא נכון", מקשים על מציאת דרך מספקת. "הורות במחשבה שנייה" מכוון להורה הסקרן והמתעניין, הרוצה לחשוב על עצמו ולהרהר ביחסיו עם משפחתו. הורות היא הוויה שניתן לשפר ולטפח. הספר ממשיג ידע וניסיון ממפגשים עם משפחות רבות ומועלות בו מחשבות והצעות להורה המתלבט.
תגיות: הורות
קרן כהן וענבל שוורץ | 09/08/2015 | 1,123 צפיות | תגובה אחת מ‏יום שישי ‏28 ‏אוגוסט ‏2015
מאמר זה מתאר תהליך קבוצתי שהתרחש במסגרת סדנה שנערכה לקבוצת מורים בבית ספר יסודי. מטרת הסדנה הייתה להגביר את מידת האמפתיה, הקבלה והסובלנות של משתתפות הקבוצה כלפי קבוצות תרבותיות שונות בבית הספר.
במסגרת הכנס המדעי השלישי לחקר האובדנות בישראל התכנסו כ-400 חוקרים, מטפלים ובני משפחות שכולות על מנת להיחשף למחקרים ישראלים עדכניים בתחום האובדנות ומניעתה. במהלך הכנס הוצגו נתונים והתפתחויות על רקע יציאתה לדרך של התוכנית הלאומית למניעת אובדנות, הוצגו התערבויות מבוססות מחקר ותוכניות ייעודיות, כמו גם תיאורי מקרה קליניים. הכנס עמד בסימן חיבור בין המחקר המדעי לבין עשייה לשם מניעה בפועל. לאורכו התקיים דיון על הצורך באיזון שבין ה-‘doing’ וה-‘being' בחדר הטיפולים, תוך שימת דגש על השלכות המחסור בכלים שמאפשרים זיהוי ומניעת אובדנות - בהיעדרם לא יוכל המטפל לשהות עם המטופל במרחב שמאפשר צמיחה והתפתחות.
דני שראל | 02/08/2015 | 5,718 צפיות | 25 תגובות, האחרונה מ‏יום רביעי ‏26 ‏אוגוסט ‏2015
במאמר זה מציג המחבר טיפול קשה, שאתגר "עד הקצה" את יכולת ההכלה והאמפתיה שלו. דרך תיאור מצבים שבהם נחשף המטפל להתקפות קשות מצד המטופל, נפרשות ועולות שאלות והרהורים על גבולות ומגבלות העמדה האמפתית, על העמדה הרגשית שממנה היא ניתנת ומידת האותנטיות שלה, על אופן ההתמודדות עם כשלים אמפתיים ועם זעם נרקיסיסטי, ועל העזרה שתיאוריה עשויה להעניק בהתמודדות עם העברה נגדית מורכבת.