מאמרים

תגובות למאמרים
עדי כהן-רוקח:
תודה דני!!
דני שראל:
לעדי
עדי כהן-רוקח:
לדני
תמר קרון | 04/03/2015 | 99 צפיות
בשנת 1932, עם עליית המשטר הנאצי, יצא אריך נוימן עם משפחתו אל עבר ארץ ישראל. בדרכו עצר בציריך שם פגש את קרל גוסטב יונג. בעשורים הבאים שלחו השניים זה אל זה עשרות רבות של מכתבים שכללו דיונים עמוקים, סוערים ומתעמתים בנושאים קליניים, תרבותיים ואישיים, בין 'המורה' יונג, מייסד התורה האנליטית, לבין 'התלמיד' נוימן, מייסד החברה היונגיאנית בארץ. לכבוד פרסומה של חלופת המכתבים משרטטת פרופ' תמר קרון את מערכת היחסים בין שני התאורטיקנים שהתקיימה על רקע מלחמת העולם השנייה.
שלומית אלישר | 01/03/2015 | 204 צפיות
במאמר זה מציגה המחברת את סיפורה האישי והמקצועי כפסיכותרפיסטית גופנית ביו-דינמית שהוסמכה לעסוק בהוראת עיסוי תינוקות. היא מציעה התבוננות פסיכותרפויטית על תחום זה ובוחנת את השאלה אם יש מקום להביא אלמנטים מעולם הפסיכותרפיה הגופנית הביו-דינמית לקורס העיסוי, אשר עשויים להעמיק את חוויית המפגש של האם עם עצמה ועם תינוקה. בסיום מוצג תיאור מקרה.
ענת צור מהלאל | 26/02/2015 | 762 צפיות
יום העיון מטעם פורום ביון סיפק גם הפעם חוויה מרתקת, מסקרנת ומעוררת מחשבה. ההרצאות ניסו באופן מעורר הערכה לחוג סביב השאלות, יותר מאשר סביב התשובות. השאלות המרכזיות שהועלו בכנס עסקו בטרנספורמציות נפשיות במרחב האנליטי, בתנאים להיווצרותן ובהשלכותיהן. בשולי הדברים, עלתה הזיקה בין סבל וכאב נפשי לבין חיפוש קול דרך הפסיכואנליזה ודרך הכתיבה, וכן התשוקה העזה המפעמת בלב כולנו כמטפלי נפש למצוא ביטוי לשפה הפרטית של הנפש דרך המרחב האנליטי, ולעתים גם דרך מרחב הכתיבה.
מיכל ברנע- אסטרוג | 22/02/2015 | 1,441 צפיות
האימה הפרימיטיבית מפני איון הינה חוויה ראשונית הקשורה בהיעדר הכלה והחזקה טובות דיין בתחילת חייו של התינוק. תיאורטיקנים שונים התייחסו להיבטים מגוונים שלה, והציגו את המפגש עימה בעיקר אצל תינוקות ואצל ילדים ומבוגרים במצבים רגרסיביים. במאמר זה מציגה המחברת שלושה מקרים של מפגשים ישירים ולא רגרסיביים עם תצורות שונות של פחד זה, שהגישה אליו נסללה באמצעות החזקה חיצונית של מה שאותם מטופלים רגילים היו להחזיק בעצמם. בכל אחד מן המקרים היא מראה כיצד, בדרך ההתנסותית של גישת האקומי, נפגש המטופל עם הגרסה הפרטית שלו לאותו פחד, ועם מנגנוני "העור השני" המתוחכמים שהתפתחו בו בתגובה. היא מדגימה כיצד שכבות נפשיות מאוחרות יותר, כאלה הקשורות בתפקודים נפשיים ויחסי אובייקט מסדר גבוה, עולות אל פני השטח בסמיכות למפגש עם הפחד, בשל הקשר שיש להן עם אותם חומרים.
חלי טל שלם | 20/02/2015 | 712 צפיות
בסדרה שיזם ועד החברה הפסיכואנליטית, מתקיימים מפגשים בין הקולנוע ובין הפסיכואנליזה באופנים מגוונים, בין הקהל מקצועי וקהל הרחב ובין גישות שונות בתוך הפסיכואנליזה. הסרט הוא כגורם מתווך המאפשר שיח והתבוננות מנקודות מבט שונות. במפגש השני בסדרה הוקרן הסרט "שארית היום" ולאחריו הרצתה ידידה טורקניץ׳, שהתמקדה במערכת היחסים בין הדמויות בסרט ובאופן שבו גיבורו נצמד לטקסים ונהלים כתחליף לחיי רגש. בצורה מרשימה ומרגשת היא דנה במצבים נפשיים לא מודעים המיוצגים באמצעים קולנועיים לאורך הסרט כולו.
דני שראל | 15/02/2015 | 2,511 צפיות | 11 תגובות, האחרונה מ‏יום שני ‏23 ‏פברואר ‏2015
במאמר זה מציג המחבר כמה מושגי יסוד של גישת ההתמקדות, דרך התמקדותו ביחסו האמביוולנטי לנוכחות גופו בהרצאה מול קהל. לאחר מכן הוא מתאר שעת טיפול שבמרכזה ניסיון להיעזר בגישת ההתמקדות כהזמנה למשחק הנובע מהגוף, ברוח אמירתו של ויניקוט: "אם המטופל אינו יכול לשחק, יש לעשות משהו כדי לאפשר לו להיות מסוגל לשחק, ורק אחר כך פסיכותרפיה יכולה להתחיל".
אביה קפח ומעין נחום | 08/02/2015 | 506 צפיות
התפתחות הטכנולוגיה בשנים האחרונות הביאה לשינוי ניכר בתחומי חיים רבים ובכלל זה בתחום הטיפול הנפשי. לצד הטיפול המסורתי, המתרחש פנים אל פנים, נוספו טיפולים המתקיימים בסביבת האינטרנט ומכונים "טיפולים ברשת". טיפולים אלו שנויים במחלוקת מקצועית בשל סוגיות הקשורות למידת יעילותם וכן בסוגיות של אתיקה מקצועית, והם מהווים מושא למחקרים אמפיריים. במאמר זה מציגים המחברים מחקר שבדק סוגיות שונות הקשורות להתנהלות של קבוצת תמיכה מקוונת. מטרת המחקר הייתה לבדוק כיצד מתנהל דיון בקבוצה כזאת, במה היא דומה לקבוצת פנים אל פנים ובמה היא נבדלת ממנה, האם הטכנולוגיה משפיעה על טיב הטיפול והאם ייתכן כי קבוצה כזו תוכל להחליף בעתיד קבוצת תמיכה פרונטלית. ממצאי המחקר מעלים כי קבוצת תמיכה מקוונת מספקת את הצרכים העיקריים של הטיפול, אך בשל מאפייניה הטכניים של הטכנולוגיה היא עדיין לא ראויה לשמש תחליף לקבוצות הפרונטליות.
06/02/2015 | 989 צפיות
לאן נעלם האב אשר בפסיכואנליזה של פרויד היה כה מרכזי? כיצד נאלם בכתיבה של ממשיכי דרכו של פרויד שעסקו בעיקר במרחב הממשי והמדומיין הנרקם ביחסי התינוק ואימו?. בספר זה יוצאת המחברת למסע מאתגר לאיתור סימני האב הסמויים מן העין בכתביהם ובמשנתם של פסיכואנליטיקאים רבי השפעה שביססו, כל אחד בדרכו, את הפרדיגמה האימהית בחשיבה של יחסי-אובייקט.
תגיות: