מאמרים

תגובות למאמרים
מיכל וימר:
תודה סילביה:)
סילביה איילון:
מעמיק ומרגש
אמיר קלוגמן:
תודה איילה
איילה אלכסנדרון:
יפה מאוד! נהנתי לקרוא :)
שגית בלומרוזן-סלע:
ליעל - תודה רבה על התגובה
ד"ר חנה דויד:
שלום נחמה
דבורה פלורסהיים | 01/08/2014 | 364 צפיות
אפשר להתייחס לחברה הישראלית כאל שבט מודרני שבו הקולקטיביות והאתוסים הקולקטיביים שימשו כנדבך לבניית הזהות הכללית והפרטית. במצב של טראומה לאומית נמשכת, כפי זו המאפיינת את החברה הישראלית, מתמודדים מטופלים ומטפלים גם יחד, עם חוויות טראומטיות הולכות ומצטברות. בתקופות חירום, בה מטשטש ההבדל בין החזית והעורף, מטשטש גם הגבול בין מטופל ומטפל, כשכל אחד מהם, כמו כולנו, עלול להיפגע. במצבים אלה מתרחשת דליפה של העולמות החיצונים והפנימים של המטופל והמטפל וזו עשויה לפגוע בפונקציות הטיפוליות. נראה כי דווקא במצבים אלה, אין לקלינאים ברירה, כי אם להפוך שותפים של מטופליהם ולהשתנות יחד אתם. המטפל - כמו ההורה - צריך להגן עליו מפני טראומה מצטברת על-ידי כך שיסנן ויווסת את הגירויים, הן מבחוץ והן מבפנים, באמצעות "רגעי אשליה" (ויניקוט) באופן שבו תתאפשר הצמיחה של המטופל מחיים השרדותיים לחיים בעלי משמעות ויצירה. המטפל נדרש להשתמש בעולם האסוציאציות שלו ובמציאות החיצונית שחודרת לחדר, לא כדבר מפריע אלא כחלק מהעולם המשותף המקיף את המטופל ואת עצמו, כמו גם לסייע למטופל לנוע מחוויות קולקטיביות לייחודיות ולהפך. על המטפל להיות אנושי גם במובן המוסרי, אך גם במובן של להכיל את הרוע, לא להיהרס ולשמור על האמונה בטוב ובחיים. המרחב הטיפולי צריך להציע אפשרות למפגש עם המציאות הבלתי אפשרית.חדר הטיפול ישמש כמרחב מוגן ומגן, מכיל, לא פרוץ אך גם לא אטום, כאי של שפיות, מקום של הפוגה ואי של תקווה.
30/07/2014 | 110 צפיות
ספר צנוע זה מכיל מבחר מאמרים מעניינים ואינפורמטיביים שחוברו על ידי רבנים ופסיכותרפיסטים אורתודוקסים. המאמרים רלוונטיים מאוד לפסיכותרפיסטים דתיים ולאלו המטפלים במטופלים דתיים. בין הנושאים והסוגיות הנדונים בספר: מערכת היחסים בין אנשי דת והמטפל, שיקולים מיוחדים בטיפול במטופל חרדי, היחס אל הומוסקסואלים והטיפול בהם, ופסקים של רבנים מוכרים בני זמננו ביחס למגבלות הלכתיות בטיפול.
נמרוד דרורי | 29/07/2014 | 504 צפיות
המפגש הרביעי בסדרת ויניקופדיה, שנערך במרכז ויניקוט, התמקד בטראומטיזציה המושאלת (הטראומטיזציה של המטפל בטראומה). בערב התקיימו שתי הרצאות. האחת עסקה באלמנטים המידבקים של הטראומה ובהכרחיותה של הטראומה המושאלת, והשנייה עסקה במפגש הטיפולי עם נפגעי טראומה מורכבת וברבדים העמוקים שאליהם נדרש המטפל להגיע במפגש מסוג זה.
מיכל וימר | 24/07/2014 | 741 צפיות | 3 תגובות, האחרונה מ‏שבת ‏26 ‏יולי ‏2014
על טרילוגיית הספרים של "חמישים גוונים של אפור" נטען שהיא פונה למכנה המשותף הנמוך ביותר. אולם שיאי המכירות מעידים כי משהו שם בכל זאת מדבר להמונים בכל העולם. ניתוח לאקאניאני חושף את התפקיד של מסמנים, של סימפטומים ושל מבנים קליניים במפגש בין כריסטיאן ואנסטסיה, גיבורי סיפור האהבה הסוחף.
אסנת לקר | 22/07/2014 | 579 צפיות
יום העיון השנתי של ארגון סלעית (סיוע לנשים במעגל הזנות) התמקד בנסיבות הטראומתיות שמביאות נשים ונערות לזנות, בזנות עצמה כטראומה מתמשכת, ובאפשרויות הסיזיפיות להחלמה ממנה. יום העיון נפתח בהרצאתה של מנהלת סלעית, שהציגה את הנושא בצורה בהירה דרך סיפוריהן האישיים של נשים המטופלות במרכז, נמשך בהרצאה מרתקת על אודות הזנות הנסתרת מהעין, הלגיטימית כביכול, שמתקיימת במקומות סגורים, והסתיים בתיאור של טיפולים שונים המוצעים לנשים.
דבורה פלורסהיים | 17/07/2014 | 1,910 צפיות | 2 תגובות, האחרונה מ‏שבת ‏19 ‏יולי ‏2014
המפגש היומיומי עם סבל במקצועות הטיפוליים עלול ליצור שחיקה רגשית, שניתן לסמנה כ"עייפות החמלה". מאמר זה מתייחס באופן ספציפי לקשיים בעבודתם של צוותים רב מקצועיים במכונים להתפתחות הילד. הצוותים פוגשים את הפעוט, הילד והמשפחה בשלבים מוקדמים של התפתחותו, בתהליך שבו מזוהים הפרעות ולקויים גופניים, קוגניטיביים ורגשיים. התהליך עלול להיחוות כטראומטי וגורלי בעוד שהפרוגנוזה עדיין לא ברורה. במסע הסיזיפי, שבו המטפלים מלווים את ההורים, הם נדרשים למשימה בלתי אפשרית כמעט – לגלות סימני חיים בבאר שנראית חרבה. במאמר אשתף בשיעורים, שלמדתי תוך מסע אישי ומקצועי, על האופן שבו יכול הזולת-המטפל להרחיב את ערכת ההתמודדות שלו במפגש עם הסבל; על הסבל כמנוע צמיחה; על הפוטנציאל החיוני של הזולת-המטפל לשמש ככוח מעצים ומתמיר. נראה כי על המטפל לגייס כל פעם מחדש את תשוקת החיים שלו עצמו ואת אמונתו כדי להחזיק איזושהי תקווה ומשמעות, עד שמטופליו יוכלו להתנחם לאורם. מטרת המאמר, אפוא, לפתוח למטפלים מרחב תפיסתי, רגשי, רוחני כחלק מערכת ההתמודדות שעליהם לפתח בתוכם במפגש עם הסבל.
שגית בלומרוזן-סלע | 13/07/2014 | 3,156 צפיות | 12 תגובות, האחרונה מ‏יום שני ‏21 ‏יולי ‏2014
במאמר זה אציג תחילה את המאפיינים של תסמונת אספרגר בקרב מבוגרים באופן כללי ואת בעיית תת-האבחון של התסמונת, בייחוד בקרב בנות ונשים. לאחר מכן, אציג את הטיפול ביעל (שם בדוי) כדוגמה לטיפול בבעלת התסמונת – לפני ואחרי גילוי האבחנה. בעקבות טיפול זה אציג דיון בהיבטים הייחודיים המאפיינים טיפול פסיכולוגי בבעלי אספרגר. לסיום, אצרף רשימה של המאפיינים העיקריים של תסמונת אספרגר אצל נשים, על-סמך מאמרה של טניה מרשל (Marshall, 2013).
אורנה קסטל | 09/07/2014 | 1,154 צפיות | תגובה אחת מ‏שבת ‏19 ‏יולי ‏2014
מאמר זה מפנה את המבט לאלמנט מרכזי המשותף לשתי סדרות טלוויזיה עכשוויות ונועזות, "דקסטר" ו"שובר שורות", ומתמקד באהבה העיקשת, נטולת המעצור, בין האב לבנו כפי שמותארת בשתיהן. מה קורה כאשר האב לא מגלם את הפונקציה של שם-האב, אלא מתפקד כשותף ואהוב? ניתוח לאקאניאני מראה את הקשר בין מצבים אלה לבין הפתרונות הפרוורטיים והפסיכופתיים לאי-הנחת בתרבות.