מאמרים

עוזי בכור | 24/10/2014 | 507 צפיות
מתי מסיימים? מתי עוצרים, קוטעים, נפרדים? וכיצד ניתן להצדיק מבחינה תיאורטית בחירה בנקודת סיום מסוימת? שאלות אלה נוגעות לאופן שבו מבינים את עצם הטיפול האנליטי, את הדרך שבה הוא פועל על המטופל ואת מהות החוזה בין המטופל לבין האנליטיקאי. כמו-כן, שאלות אלה נוגעות לנקודה בהיסטוריה של האגודה הפסיכואנליטית שבה היא מסיימת, עוצרת, קוטעת ונפרדת מן הפסיכואנליזה הלאקאניאנית.
23/10/2014 | 68 צפיות
ספר זה מכיל מבחר מאמרים מעניינים ואינפורמטיביים שחוברו על ידי רבנים ופסיכותרפיסטים אורתודוקסים הרלוונטיים מאוד לפסיכותרפיסטים דתיים ולאלו המטפלים במטופלים דתיים. בין הנושאים והסוגיות הנדונים בספר: מערכת היחסים בין אנשי דת והמטפל, שיקולים מיוחדים בטיפול במטופל חרדי, יעוץ לבני נוער דתיים הומוסקסואלים, אתיקה של המטפל הדתי, ופסקים של רבנים בני זמננו ביחס למגבלות הלכתיות בטיפול.
שרון זק | 21/10/2014 | 372 צפיות
כיצד נראה טיפול שבו המטפלת היא פסיכותרפיסטית גופנית? אילו שאלות שואל הפסיכותרפיסט הגופני, שכמעט ואינן נשאלות בטיפול פסיכודינמי קלאסי? כיצד ניתן להמשיג במילים חוויות גופניות? שאלות אלו ואחרות נדונו ביום העיון של בית הספר ללימודים מתקדמים בפסיכותרפיה גופנית בגישה התייחסותית. יום העיון נע בין המשגות תיאורטיות לבין חוויית של עבודה גופנית, כדי שהתשובות לשאלות הללו ייווצרו לא רק במחשבה ובראש, אלא גם, ואולי בעיקר – דרך הבשר והגוף.
אסתר כהן ויאן סרדצה | 19/10/2014 | 344 צפיות
במחקר זה נבחנו לעומק דרכי הטיפול בפסיכותרפיה בעשרים ילדים מטופלים, אחרי שאותרו בבתי הספר כסובלים ממצוקה פוסט טראומטית לאחר מלחמת לבנון השנייה. יומני טיפול שנוהלו אחר כל פגישה נותחו על מנת לאפיין את המרכיבים הטיפוליים בהם בחרו המטפלים להשתמש. כמו כן, נבדק הקשר בין הבחירה במרכיבים הטיפוליים לבין יעילותו של הטיפול. יעילות הטיפול נקבעה על ידי השוואת עוצמת בעיות ההתנהגות של הילדים המטופלים על פי דיווחי ההורים, בתחילת הטיפול ובסיומו. ממצאי המחקר מצביעים על כך שהטיפולים היו תוצר אקלקטי של מרכיבים טיפוליים מגישות טיפוליות דירקטיביות ולא דירקטיביות. נמצאה עדות לכך הטכניקה הטיפולית "מתן שעורי בית להמשך העבודה בין פגישות הטיפול" והטכניקות הטיפוליות של "התערבות ממוקדת בטראומה", הינם בעלי מתאמים חיוביים מובהקים עם מספר רב של מדדי שיפור. לעומת זאת, "התמקדות ביחסים בין אישיים" היוותה גורם בעל קשר שלילי למספר מדדי השיפור, כאשר באופן מפתיע שכיחות השימוש בה הייתה התדירה ביותר. לבסוף, נמצא כי למרות הדיווח על הכשרה מתאימה בהתערבויות ממוקדות בטראומה, המטפלים חוו קושי כפול לבצע התערבויות אלו וגילו נטיות הימנעות מעיסוק בטראומה: (1) המטפלים יזמו עיסוק בחוויות מלחמה בתדירות נמוכה פי שלושה ביחס ליוזמת הילדים. (2) רק בשליש מהמקרים בהם הילד המטופל העלה את נושא המלחמה, המטפלים חקרו או הרחיבו נושא זה. לאור ממצאי המחקר הנוכחי, נידונות המלצות לגבי תהליך ההכשרה וההדרכה של מטפלים העובדים עם ילדים המצויים במצוקה פוסט טראומטית, ובפרט בעבור מטפלים העובדים במציאות טראומטית משותפת.
חנה גרפי פישר | 14/10/2014 | 970 צפיות
במאמר זה מבקשת המחברת להניח את היסודות לתיאוריה חדשה אשר מציגה את גיל החביון כשיאה של התפתחות מבנה העצמי. לפי תיאוריה זו, גיל החביון הוא רב-משמעות מבחינת ההתפתחות הרגשית, ומתקיימת בו דינמיקה פנים-נפשית, החותמת את מבנה העצמי והופכת אותו לבסיס לאישיות שתמשיך להתפתח ולהתגבש ברבות שנות חייו הבוגרים של האדם.
14/10/2014 | 435 צפיות | 2 תגובות, האחרונה מ‏יום שלישי ‏14 ‏אוקטובר ‏2014
"בלי ברית, בלי מילה" הוא ספר שיריה הראשון של דנה לובינסקי, פסיכולוגית קלינית ומיוזמי מחאת הפסיכולוגים של 2011. בכתיבה אקספרסיוניסטית עזת מבע, לובינסקי משרטטת מיתולוגיה פרטית של מערכת יחסים סבוכה עם האב, האם, אהובים ואהובות, אשר משוטטת על התפר הדק בין המודע ללא מודע.
גלית צח | 14/10/2014 | 461 צפיות
בכנס ה-25 של האגודה הישראלית להיפנוזה התעמקו המשתתפים בתרומתה של ההיפנוזה לטיפול בכאב פיזי. במהלך ההרצאות שהרכיבו את החלק הראשון של הכנס הובהר יתרונה של השימוש בהיפנוזה למטרה זו על רקע הבסיס הביולוגי של תופעת הכאב בכלל, ולטיפול בהפרעות אוטו-אימוניות וכוויות בפרט. החלק השני כלל סדנאות שונות והתנסות בטכניקות היפנוזה מגוונות.
אן הדר | 10/10/2014 | 390 צפיות
המעבר מצהרון לגן טרום-טרום חובה הינו משמעותי עבור כל ילד, אך אל לנו לשכוח את משמעות המעבר עבור הורי הילדים. המפתח להתמודדות מוצלחת עם האתגרים של עלייה לגן טרום-טרום חובה טמון בשיתוף פעולה ואמון בין ההורים לבין הגננת והגורמים המטפלים. לפניכם הצעה למפגש פתיחת שנה שעשוי לשמש כצעד ראשון בכיוון הנכון.