מאמרים

29/6/2016 | 60 צפיות
הספר 'נפש חיה' עוסק בתִמצות המהות וביאור הסמליות של בעלי חיים המוזכרים במקרא, על ידי בחינת הכתוב עליהם בפשט, בדרש ובאגדה, כמו גם בעזרת התבוננות ומחקר על מנהגיהם בטבע. התמקדות במפגש שהתרחש עם בעל חיים מסוים (בחלום, באופן פיזי או בתמונה) - ביכולתה לעורר לפיקחון רב לגבי מצב אישי בהווה.
תגיות: ספרים
עדי כהן | 28/6/2016 | 1,156 צפיות | 2 תגובות, האחרונה מ28/6/2016
מהי פסיכולוגיה רפואית? כיצד הידע הרב שנצבר על הקשר בין היבטים פיזיולוגיים, קוגניטיביים, רגשיים והתנהגותיים מתורגם לעבודה עם מטופלים בחדר הטיפולים ובמערכות ציבוריות? הכנס של החטיבה הרפואית עסק בכך דרך יישומים מעניינים של הפסיכולוגיה הרפואית בבתי חולים, ברפואת משפחה ובצבא. עדי כהן השתתפה בכנס והביאה את רשמיה בנושאים מגוונים: פסיכוסומטיקה בעבודת הפסיכולוג במערכת הרפואית, ייצוגים קוגניטיביים של פציעה, התייחסות לתפקידו של הרופא הראשוני בטיפול רגשי ומודלים של פסיכולוגיה רפואית ברפואת משפחה ובצה"ל. הכנס כלל גם סדנאות, ולהלן תובא אחת מהן בנושא התמודדות עם כאב.
נעמה גרינולד | 26/6/2016 | 216 צפיות
טור זה נכתב בתגובה לבלוג האחרון של ארנון רולניק על אודות עצמיים טיפוליים מרובים. נושא 'חם' זה מעורר סוגיות הקשורות לעתידו של השדה הטיפולי בהתייחס לגורמים המשפיעים על התפתחותו: הכרה גוברת בצרכים מורכבים של מטופלים, העיסוק הרפלקטיבי של מטפלים בשיוכם לזרם תיאורטי ולחצים כלכליים. המחברת בוחנת אפשרויות יישום של גישות פסיכודינמיות בשדה הטיפולי הרחב. בנוסף, היא מבחינה בין סוגים שונים של יחסים המתקיימים בין בעלי גישות תיאורטיות שונות ובין עצמיים טיפולים שונים אצל אותו המטפל במצב של ריבוי: שלילה (הדדית), פלורליזם, אקלקטיות, אינטגרציה ודיאלקטיקה. עוד מתוארים התנאים המקצועיים והנפשיים הנדרשים לעמדה אינטגרטיבית.
22/6/2016 | 488 צפיות
ספר זה מבקש לאתגר את המודלים האנליטיים הקיימים ולהקשיב לחומר החשוב העולה מהמעשיות כדי ללמוד על התפתחות דפוסי ההתמודדות הנפשית, כמו גם על היווצרותם של הקשיים הנפשיים בראשית החיים.
תגיות: ספרים
19/6/2016 | 684 צפיות
בשנים האחרונות הצטרף קולו הייחודי של המשורר גיא פרל אל שדה הביקורת והמסה הישראלית. פרל, אנליטיקאי יונגיאני, כותב רשימות ומאמרים מעמיקים על נציגיה הבולטים של השירה העכשווית. מאמריו משלבים באופן ייחודי בין המבט הפסיכולוגי להיכרות נרחבת עם התרבות היהודית והעולמית ומלווים ברגישות ספרותית נדירה. הפרק המוצע כאן לקריאה הוא מאמר שעוסק בניסיון ההתמודדות של המשוררת אלחנדרה פיסארניק עם דיכאון חריף, שהסתיים לצערנו בהתאבדותה. המאמר מתמקד באופן בו פיסארניק עושה שימוש בסמל האינטגרטיבי של השמש השחורה ובקריסתו של הסמל, המייצגת את קריסת המימד הסימבולי כולו.
חגית שריר | 19/6/2016 | 909 צפיות | 4 תגובות, האחרונה מ29/6/2016
הילכו שניים יחדיו? הרפורמה בבריאות הנפש, המחויבת לתהליך פרגמטי קצר-טווח, והטיפול הפסיכודינמי, המזמין להשתהות ולגילוי הדרגתי של שכבות חבויות? שני מקרים טיפוליים המחזיקים מידה מסוימת של תקווה. שאלה סגורה המובילה לתשובה פתוחה.
15/6/2016 | 337 צפיות
"אני רוצה לצאת מדפי האגדה שלנו אל העולם האחר..." - ספרה החדש של הפסיכולוגית החינוכית נעמי עיני מגולל את מסע ההרפתקאות הנועז של הנסיכה אמה. אמה עזבה את עולמה ועברה לעולם האמיתי על מנת לתקן קרע שאיים על הממלכה. במסעה פגשה פחדים וסודות, התמודדה עם מכשפה וקללה איומה, אך גם מצאה שמחה גדולה וגילויים מרעישים על העבר. דמויותיו של הספר אמנם דמיוניות, אך הנושאים המעסיקים אותן מוכרים לכולנו: פרידה, אהבה, נאמנות, אבדן, סוד, רוע.
תגיות: ספרים
15/6/2016 | 418 צפיות | תגובה אחת מ15/6/2016
ספר שמדבר אל הילדים בגובה העיניים ובעדינות על נושא שממעטים לגעת בו – על המוות. ילדים בכל הגילים נפגשים עם מושג המוות. חלקם חווים בעצמם אובדן ונפרדים בכאב ממישהו קרוב ואהוב, וחלקם נחשפים לנושא דרך סיפורים, סרטים או אירועים המתרחשים סביבם. הם מנסים להבין את משמעות המוות והרבה שאלות מתעוררות בהם. הספר מזמין הורים ומטפלים לשוחח עם הילדים על רגשותיהם. הוא מאפשר להם לשאול שאלות ולמבוגרים להשיב להם בהתאם לגילם.
תגיות: ספרים