רינה בלום - טיפול קצר מועד
רינה בלום - טיפול קצר מועד

כל המאמרים פרי עטה של רינה בלום

מתבגרים וטיפול נרטיבי

המאמר מפרט את היתרונות של הטיפול הנרטיבי בטיפול בנוער בגיל ההתבגרות
תאריך פרסום: 16/1/2011

טיפול נרטיבי ומתבגרים

 בטיפול במתבגרים, המטפל צריך למצוא את הדרך ל"הגיע" לליבו של אדם צעיר מאד בעל ביקורתיות חזקה וחריפה מאד על מצבי החיים ועל האנשים סביבו והתנהגותם . אדם צעיר זה מעמיד במחשבתו כמעט כל אמירה או תפיסה בסימן שאלה ואין דבר שמתקבל על ידו כמובן מאליו. ואם אין די בכך- הוא חותר ללא לאות לקבלת לגיטימציה והכרה של הסביבה בדעותיו, מחשבותיו ואופן הסתכלותו על החיים- שונים ולא מקובלים ככל שיהיו ובוודאי בזכותו להביע אותם. כאשר מתבגר מוכן לבוא לייעוץ או לטיפול פסיכולוגי, חשוב מאד שלא נעשה  טעויות שיביאו לכך שנאבד את שיתוף הפעולה שלו ונעורר אצלו התנגדות ותגובות שליליות כלפי הטיפול והמטפל.

המאפיינים והעקרונות של הגישה הנרטיבית והטיפול שנגזר ממנה הופכים אותם ליעילים במיוחד במקרים שיש צורך לגשר ולפתור קונפליקטים במסגרת המשפחה ובעיקר כאשר מדובר במתבגרים:

קבלה:  בטיפול הנרטיבי אין דרך או חשיבה "נכונה" ו"לא נכונה", לכל מה שהמטופל אומר או חושב יש לגיטימציה ומקום. 

חוסר שיפוטיות:  כל מחשבה או דרך נבדקת בטיפול מבלי לתת לה "ציון" או ביקורת. המטפל לא נמצא במקום של "שופט" או מבקר שמחליט מה "בסדר" ומה לא.

ניטראליות-  בטיפול נרטיבי המטפל לא נוקט בגישה ש"יודעת מראש" מה טוב ומה לא. כל התובנות מושגות תוך כדי הטיפול יחד עם המטופל.

הקשבה:  בטיפול נרטיבי ניתן מקום רב מאד למה שהמטופל חושב, רוצה, יודע ומחליט.

העדר  התנשאות של המטפל ומסר של "אני יודע ואתה לא" .

הגישה לא רואה שום דבר כמובן מאליו- הכל נתון לשאלה ולדיון לאיתגור והטלת ספק.

ואם נעבור עתה מן הכללי אל הפרטי והמעשי: בגיל ההתבגרות כולנו כהורים מתמודדים עם קונפליקטים לא פשוטים עם הילדים, שנסובים סביב מספר תחומים עיקריים: שעות הבילויים, אופן הבילויים ושעת החזרה הביתה, ההתנהלות היומיומית סביב אכילה, הרגלי ניקיון, צורת לבוש, אופן התפקוד בבית הספר ומידת ההשקעה בלימודים, החיים החברתיים וכמה להתערב בהם, מידת המעורבות של המתבגר בחיי הבית (עזרה במטלות הבית, התנהגות ראוייה בבית, איך נראה החדר הפרטי שלו).

בכתבות שיבואו בהמשך נעסוק באופן מפורט יותר בפתרון הקונפליקטים עם המתבגר על פי הטיפול הנרטיבי אולם עם נאמר על כך מספר מילים באופן כללי, נאמר כי הגישה מאפשרת לנו לבחון באמת, תוך הקשבה אמיתית וכבוד לילדינו, על מה באמת אנחנו חייבים להתעקש כהורים והיכן אנחנו צריכים לכבד את דעתו ואופן חשיבתו של המתבגר ולאפשר לו לנהוג כרצונו, מתוך הבנה בסיסית שאנחנו חייבים להציב לילדינו גבולות ברורים, אולם בגיל זה גבולות אלה אמורים להצטמצם (אבל ממש להצטמצם!!) למינימום ההכרחי.

למשל, אנחנו יכולים מצד אחד להבין שאין לנו ברירה אלא להתחשב בשעות היציאה והחזרה מבילויים שנראות לנו "מטורפות" ומצד שני לשים את הגבול היכן שהדבר מפריע לנו לחיים התקינים  ולשנת הלילה שלנו ולצפות מילדינו שיספקו לנו "בטחונות" מסוימים לגבי השמירה על עצמם בשעות הלילה והצורך שלנו להיות מעודכנים , כמו קשר טלפוני אחת לכמה זמן שירגיע אותנו.

המאמר נכתב על ידי:

רינה בלום, עו"ס ופסיכותרפיסטית,

מנהלת "הקליניקה לטיפול נרטיבי" בתל-אביב,

אתר:www.hebpsy.net/narrativi   

דוא"ל: narrativi@gmail.com

תגובות

הוספת תגובה

אין עדיין תגובות למאמר זה.

×Avatar
זכור אותי
שכחת את הסיסמא? הקלידו אימייל ולחצו כאן
הסיסמא תשלח לתיבת הדוא"ל שלך.