פסיכולוגיה עבריתפסיכולוגיה עברית

×Avatar
זכור אותי

"רגשות ככוח וכמחסום בטיפול"


פורסם על ידי האיגוד הישראלי לפסיכותרפיה מאומת/ת
ב-7/11/2018.

האיגוד הישראלי לפסיכותרפיה שמח להזמינכם
ליום העיון הרביעי בסדרה: "רגשות מאז ועד עידן האייקונים":
"רגשות ככוח וכמחסום בטיפול"
יום העיון יתקיים ביום שישי 21.12.18,
המועצה לישראל יפה בע”מ, שד’ רוקח 80, גני יהושע, פארק הירקון, ת”א (חניון גולפיטק)

08:30 - 08:00 התכנסות
10:15 - 08:30 מושב ראשון:
דברי פתיחה - דר' רבקה דוידוביץ אפשטין - יו"ר האיגוד הישראלי לפסיכותרפיה
בגלל השנאה אנחנו זקוקים לאהבה ובגלל האהבה אנחנו כל-כך מפחדים מהשנאה- מרכזיות הרגשות בתיאוריה הקלייניאנית על חיי הנפש
מרצה: יעל חנין, פסיכולוגית קלינית. פסיכואנליטיקאית מנחה בחברה הפסיכואנליטית הישראלית. מלמדת במסלול קליין ובמסלול מצבים מנטליים ראשונים בביה"ס לפסיכותרפיה באוניברסיטת ת"א. עורכת מדעית של תרגום ספרו של ג'ון שטיינר "לראות ולהראות - להגיח ממסתור נפשי".
הנידונים לחיים- מחשבות בעקבות הסרט 'צבים יכולים לעוף'
מרצה: אלינה שלקס, פסיכולוגית קלינית מדריכה במרפאה לברה"ן ברמת חן, פסיכואנליטיקאית מנחה בחברה הפסיכואנליטית בישראל, יזמה ומשמשת מאז הקמתו בשנת 2007 כראש המסלול 'מצבים מנטאליים ראשוניים' בתכנית לפסיכותרפיה באוניברסיטת ת"א, בין מקבלי הפרס ע"ש פיליס מדאו בניו יורק, 2006, על מצוינות בכתיבה פסיכואנליטית ובשנת 2008 קבלה פרס הבינלאומי לזכרה של פרנסס טסטין, יו"ר הקרן הבינלאומית של פרנסס טסטין.
ההרצאה תלווה בהקרנת קטעים מתוך הסרט.

10:45 - 10:15 הפסקה

30: 12- 10:45 מושב שני:
על אשמה נרקיסיסטית - התבוננות מחודשת על מקומה של ה'אשמה' בהגות הקוהוטיאנית
מרצה: קלאודיה קוגן, פסיכולוגית קלינית-מדריכה, יו"ר האיגוד הישראלי לפסיכולוגיית העצמי ולחקר הסובייקטיביות. מייסדת ומרצה ב"תכנית הכשרה תלת - שנתית ללימודי פסיכולוגיית העצמי". מרצה ב"רוח אדם" תכנית הפסיכואנליטית – בודהיסטית, ובתוכנית "פסיכולוגיית העצמי והמעשה הטיפולי" בביה"ס לרפואה שבאוניברסיטת ת"א.
של מי האשמה הזאת? – מבט התייחסותי על אשמה כמכשול וככוח בקשר הטיפולי
מרצה: דר' חנה אולמן, פסיכולוגית קלינית מדריכה ואנליטיקאית מנחה במכון תל אביב לפסיכואנליזה בת זמננו ובעבר יו"ר המכון. מורה ומדריכה במסלול ההתייחסותי בביה"ס לפסיכותרפיה שבפקולטה לרפואה באוניברסיטת ת"א. מדריכה בביה"ס לפסיכותרפיה באוניברסיטת
בר אילן. חברת הבורד של הארגון הבינלאומי לפסיכואנליזה ופסיכותרפיה התייחסותית ובעבר נשיאת הארגון. מחברת הספר:
"The transformed self: On the psychology of religous conversion" .
אשמה ורגשי אשמה: מהי תרומתו של הטיפול במקרה של עוול אמיתי?
מרצה: דר' אבי ברמן. פסיכולוג קליני, מדריך, פסיכואנליטיקאי, אנליטיקאי מנחה, אנליטיקאי קבוצתי. מורה ומדריך במכון תל אביב לפסיכואנליזה בת זמננו, המכון הישראלי לאנליזה קבוצתית ובית הספר לפסיכותרפיה באוניברסיטת ת"א.

13:00 - 12.30 הפסקת צהרים

14:00 - 13:00 מושב שלישי :
"אמיתי עד כאב"- וינייטה טיפולית על גבולות האמת, דרשה על מחשבותיו של ביון
מרצה: דר' גילית הורויץ, פסיכולוגית קלינית, פסיכואנליטיקאית ממכון תל אביב לפסיכואנליזה בת זמננו, ראש מסלול ללימודי המשך "לקרוא את ביון" בביה"ס לפסיכותרפיה במכון מגיד מיסודה של האוניברסיטה העברית.
איסוף המחשבות על רגשות ככוח וכמכשול בטיפול
פרופ' יולנדה גמפל, פסיכואנליטיקאית מנחה בחברה הפסיכואנליטית בישראל; המחלקה לפסיכולוגיה, אוניברסיטת ת"א; זוכת פרס היימן Hayman, 2001)) . סיגורני (Sigourney, 2006), והוקרה על מפעל חיים מטעם האיגוד הישראלי לפסיכותרפיה, 2016. מחברת הספר: "ההורים שחיו דרכי".
להרשמה: לחברי האיגוד 190 ₪, לגמלאים וסטודנטים 200 ש"ח, למי שאינם חברים 220 ₪.
 בכרטיס אשראי בטל': 03-7369051

טל: 03-7369051 - 972-3-7369051Tel: * פקס-153-3-7369051 Fax:
דוא"ל – iapsych@013net.net e-mail:, אתר אינטרנט –:www.israpsych.org website:

תקצירים ומרצים:
בגלל השנאה אנחנו זקוקים לאהבה ובגלל האהבה אנחנו כל-כך מפחדים מהשנאה-
מרכזיות הרגשות בתיאוריה הקלייניאנית על חיי הנפש
ההרצאה תדון ביחס לרגשות בחשיבה הקלייניאנית, ביחסם ללא-מודע ובדיאלקטיקה שקיימת ביניהם בעולם הפנימי וביחסים הטיפוליים. נראה כיצד דיאלקטיקה זו באה לידי ביטוי ביחסי ההעברה וההעברה-הנגדית ונראה גם כיצד רגשות שעולים אצל המטפל כלפי המטופל או בתגובה אליו, יכולים לקדם את הטיפול או להפוך לגורם מעכב.
מרצה: יעל חנין, פסיכולוגית קלינית. פסיכואנליטיקאית מנחה בחברה הפסיכואנליטית הישראלית. מלמדת במסלול קליין ובמסלול מצבים מנטליים ראשונים בבית הספר לפסיכותרפיה באוניברסיטת תל-אביב. עורכת מדעית של תרגום ספרו של ג'ון שטיינר "לראות ולהראות - להגיח ממסתור נפשי" שיצאת בהוצאת "תולעת ספרים".
הנידונים לחיים- מחשבות בעקבות הסרט 'צבים יכולים לעוף'
ההרצאה מתמקדת במצבים נפשיים בהם היכולת לחיות ולשאת את החיוניות נפגעה או נחסמה כליל. הדיון מתרכז בסרט הכורדי 'צבים יכולים לעוף', בו יתומי מלחמה כורדיים בכפר קטן בגבול שבין טורקיה לעירק מנסים לשרוד נפשית את חייהם הטראומטיים. אני מתבוננת על מורכבות היחסים בין נער שמנהיג ומהווה התקווה של יתומי הכפר לבין נערה ש'נידונה לחיים', לאחר שאיבדה כל תקווה וחיוניות, כתוצאה מטראומות מאסיביות. הדילמות בסרט מהדהדות שאלות קליניות חשובות שאינן עולות במידה מספקת בשיח הקליני שלנו, כמו למשל: כיצד אנחנו עובדים עם מטופלים שאינם יכולים לשאת את חיוניותם ועוד פחות את זו של המטפל/אנליטיקאי? מהי ההשפעה של פנטזיות ההצלה של המטפל ושל חיוניותו על מטופלים אלה אשר, לרוב כתוצאה מטראומה, איבדו את יכולתם להרגיש תקווה ולהיות במגע עם החלקים החיוניים והיצירתיים שבתוכם ונמנעים ממגע עם כל מה שנתפס כבעל חיות וחיוניות? נדון בשאלות אלה דרך וינייטות קליניות וסוגיות תאורטיות ומבקשת לטעון שלעתים החיוניות של המטפל/אנליטיקאי והמפגש הטיפולי עצמו עלולים ליצור מצב של 'רעלת טיפול' שמעמיד אתגרים קליניים מורכבים.
ההרצאה תלווה בהקרנת קטעים מתוך הסרט.
מרצה: אלינה שלקס, פסיכולוגית קלינית מדריכה במרפאה לבריאות הנפש רמת חן, פסיכואנליטיקאית מנחה בחברה הפסיכואנליטית בישראל, יזמה ומשמשת מאז הקמתו בשנת 2007 כראש המסלול 'מצבים מנטאליים ראשוניים' בתכנית לפסיכותרפיה באוניברסיטת תל אביב, הייתה בין מקבלי הפרס ע"ש פיליס מדאו בניו יורק, 2006, על מצוינות בכתיבה פסיכואנליטית ובשנת 2008 קיבלה את הפרס הבינלאומי לזכרה של פרנסס טסטין על עבודתה "אימת הנפילה וההיעלמות". לאחרונה מונתה לתפקיד יו"ר הקרן הבינלאומית של פרנסס טסטין.
על אשמה נרקיסיסטית - התבוננות מחודשת על מקומה של ה'אשמה' בהגות הקוהוטיאנית
רגש ה'אשמה' הינו תופעה נפוצה בתוך ספקטרום החוויות האנושיות. ככזו היא קיבלה מקום מרכזי בהגויות פסיכואנליטיות ופסיכותרפויטיות רבות אך בהגות הקוהוטיאנית נותרה כתופעה צדדית בשל הדגש שקוהוט נתן לתופעת הבושה שאיפיינה את אופני הפגיעה בציר הנרקיסיסטי.
בהרצאה זו תחקר תרומתה של פסיכולוגיית העצמי לשאלת ה'אשמה' ותוצע המשגה הנוגעת בנושא מזווית חדשה.
בנוסף להתבוננות התיאורטית יוצגו השפעותיו של המושג על הפרקטיקה הטיפולית הקלינית.
מרצה: קלאודיה קוגן, פסיכולוגית קלינית-מדריכה, יו"ר האיגוד הישראלי לפסיכולוגיית העצמי ולחקר הסובייקטיביות. מייסדת ומרצה ב"תכנית הכשרה תלת - שנתית ללימודי פסיכולוגיית העצמי". מרצה ב"רוח אדם" תכנית הפסיכואנליטית–בודהיסטית, ובתוכנית "פסיכולוגיית העצמי והמעשה הטיפולי" ביחידה ללימודי המשך בביה"ס לרפואה שבאוניברסיטת תל-אביב.

של מי האשמה הזאת? – מבט התייחסותי על אשמה כמכשול וככוח בקשר הטיפולי
הרצאה זו תדון ברגשות אשמה של המטפל במהלך הטיפול האנליטי כמכשול וככוח בהתקדמות הטיפול. אסקור בקצרה את גלגוליה של האשמה בספרות הפסיכואנליטית החל באשמתו הלא מודעת של הילד האדיפלי וכלה באשמה אמתית על פגיעה באחר. אדון מנקודת מבט התייחסותית בשלשה מצבים במהלך טיפול בהם רגשי אשמה של המטפל הפסיכואנליטי הינם בלתי נמנעים ועלולים להביא לתקיעות כמו גם לגדילה משמעותית.
דר' חנה אולמן, פסיכולוגית קלינית מדריכה ואנליטיקאית מנחה במכון תל אביב לפסיכואנליזה בת זמננו ובעבר יו"ר המכון. מורה ומדריכה במסלול ההתייחסותי בבית הספר לפסיכותרפיה שבפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב. מדריכה בבית הספר לפסיכותרפיה באוניברסיטת בר אילן. חברת הבורד של הארגון הבינלאומי לפסיכואנליזה ופסיכותרפיה התייחסותית ובעבר נשיאת הארגון.
מחברת הספר The transformed self: On the psychology of religous conversion ומאמרים על התהליך האנליטי ועל האישי והפוליטי מנקודת מבט התייחסותית.
אשמה ורגשי אשמה: מהי תרומתו של הטיפול במקרה של עוול אמיתי?
בהרצאה נבדיל בין רגשות אשמה של המטופל בחוויה בעולמו הפנימי לבין תגובתו הרגשית על עוול אמיתי שעולל. במקביל אעסוק בחווייתו של המטפל מול סיפורו של המטופל ובדילמה שבין תגובתו האותנטית (פנימית ובין אישית) של המטפל, לבין עשיית שימוש הגנתי בכלים הטיפוליים העומדים לרשותו. אטען כי עמדתו ואמונתו של המטפל והאינטראקציה האינטר-סובייקטיבית הנוצרת במפגש הם המחוללים את עיבודה של האשמה לכלל חוזקה.
דר' אבי ברמן. פסיכולוג קליני, מדריך, פסיכואנליטיקאי ,אנליטיקאי מנחה, אנליטיקאי קבוצתי. מורה ומדריך במכון תל אביב לפסיכואנליזה בת זמננו, המכון הישראלי לאנליזה קבוצתית ובית הספר לפסיכותרפיה באוניברסיטת תל אביב.

פניה אל האיגוד הישראלי לפסיכותרפיה

עוד השתלמויות ולימודים

מודעה מודגשת

חולמים לשלב מיינדפולנס לעומק בקליניקה? נשארו עוד מספר מקומות לתכנית בבר אילן

אנחנו מראיינים את המועמדים האחרונים שיצטרפו למסע ממשי עם צוות מוביל, תכנים הכוללים שורשים בודהיסטיים, התערבויות מבוססות
12/9/2019
מודעה מודגשת

משרת מחקר ופיתוח בשירות הפסיכולוגי בשדרות

למשרת מחקר ופיתוח מטעם השירות הפסיכולוגי חינוכי של העיר שדרות, דרוש/ה פסיכולוג/ית. המשרה מיועדת לפסיכולוג/ית חינוכי/, קליני,
2/9/2019
מודעה מודגשת

קליניקה מקסימה ונעימה ליד כיכר רבין

קליניקה עורפית, שקטה ומטופחת. בקליניקה שני חדרים, עם בידוד מעולה. מתאימה לטיפול במבוגרים ומתבגרים
9/9/2019
מודעה מודגשת

לימודים מתקדמים לפסיכולוגים קליניים מומחים ולפסיכותרפיסטים דינמים בטיפול זוגי פסיכואנליטי

התכנית לפסיכותרפיה פסיכואנליטית זוגית של "יישומים קליניים" מכשירה מטפלים בטיפול זוגי פסיכואנליטי ומעמיקה את הידע הפסיכואנליטי
8/9/2019

על תרומתה הייחודית של הפסיכותרפיה הפסיכואנליטית לטיפול בהפרעות נפשיות קשות / ד"ר אילן אמיר

על תרומתה הייחודית של הפסיכותרפיה הפסיכואנליטית לטיפול בהפרעות נפשיות קשות / ד"ר אילן אמיר בשדה ההולך...

הלידה: מן הגוף אל החיים הנפשיים- מצבים מנטליים ראשוניים למתקדמים/ ג'ראר פולבר וורדה שביט-אוחיון

הלידה : מן הגוף אל החיים הנפשיים – מצבים מנטליים ראשוניים למתקדמים / ג’ראר פולבר וורדה שביט אוחיון נעקוב...

על "שיקום האובייקט הטוב" / אורי פליישמן

על "שיקום האובייקט הטוב" / אורי פליישמן "אם האהבה לא נכבשה ע"י הכעס, התמרמרות ושנאה, אלא התבססה היטב...

לימודי פסיכותרפיה דינמית וממוקדת של "יישומים קליניים"- בבת חפר ובמודיעין

תכנית לימודי פסיכותרפיה דינמית באורינטציה יישומית, עם מענה לטיפולים דינמים מוגבלים בזמן (ולאו דוקא...

לימודים מתקדמים לפסיכולוגים קליניים מומחים ולפסיכותרפיסטים דינמים בטיפול זוגי פסיכואנליטי

התכנית לפסיכותרפיה פסיכואנליטית זוגית של "יישומים קליניים" מכשירה מטפלים בטיפול זוגי פסיכואנליטי...

למטפלים זוגיים דינמים- שנת השתלמויות בטיפול זוגי פסיכואנליטי

לימודי המשך למטפלים זוגיים מנוסים המטפלים בגישות דינמיות: שנת לימודים העוסקת במגוון רחב של נושאים...

מקומות אחרונים בתוכנית חדשנית להכשרת מטפלים בהורות בתל השומר

השרות הפסיכולוגי של ביה"ח לילדים ע"ש אדמונד ולילי ספרא בתל השומר פותח : תוכנית להכשרת מטפלים...
נורית סער | 16/9/2019

הדרכה קבוצתית בטיפול משפחתי וזוגי

הדרכה קבוצתית בטיפול משפחתי וזוגי ב'מרכז מפנה' בחיפה: מרכז מפנה הנו מרכז ותיק ומקצועי, הפועל כמרכז טיפולי...

מקומות אחרונים בקורס היפנוזה בסיסי במבשרת שמתחיל בנובמבר 2019

נותרו מקומות אחרונים בקורס היפנוזה בסיסי בהנחיית נצר דאי עומד להיפתח ב-13 לנובמבר 2019 במבשרת ציון. הקורס...

נמשכת ההרשמה לקורס התערבות וטיפול מקוון לנוער בסיכון בשיתוף אוניברסיטת ת"א ועמותת עלם

E-Therapy הינה תרפייה מקוונת הכוללת ייעוץ, תמיכה והתערבויות טיפוליות ברשת. מערך הטיפול המקוון לבני נוער...

חולמים לשלב מיינדפולנס לעומק בקליניקה? נשארו עוד מספר מקומות לתכנית בבר אילן

אנחנו מראיינים את המועמדים האחרונים שיצטרפו למסע ממשי עם צוות מוביל, תכנים הכוללים שורשים בודהיסטיים,...

נפתחת קבוצת תאטרון פלייבק למטפלות בכרמיאל

הפלייבק הינו כלי עבודה שמעשיר את הארסנל הטיפולי הקיים, במשחק, יצירה, תנועה והקשבה. הקבוצה מיועדת לנשות...
ישי לרמן | 10/9/2019

מעניקה ייעוץ חינם בבחירת מקצוע / הכנה לראיון/ הגשמה בתעסוקה

הי לכולם, שמי עדי ואני יועצת בתחום הקריירה, בעלת הכשרות רבות בתחום ייעוץ ואימון בעולם התעסוקה, מזה למעלה...
עדי ט | 10/9/2019

מפגש עם הסופר פרופ' אברהם בלבן: "נתן אלתרמן, עמוס עוז וקרל יונג: הילכו שלושה יחדיו בלתי אם נועדו?"

הזמנה למפגש שישי-קפה ביום 20.9.19 במבנה השרות הפסיכולוגי חינוכי פתח-תקווה, רחוב מבצע דקל 5 פ"ת, קומה 1. פרופ'...
משה אלון | 9/9/2019

התוכנית לפסיכולוגיה משפטית- ישומים פסיכולוגיים במשפט

תהליכים פסיכולוגיים נוכחים בכל הליך משפטי. הכשרה מקצועית ואקדמית בתחומי ההשקה בין הפסיכולוגיה והמשפט...

תכנית דו שנתית להכשרת מטפלים בטיפול בילדים ונוער נפגעי תקיפה מינית

במסגרת מרכז מיטל - מרכז לטיפול בפגיעות מיניות לילדים, נוער ומשפחותיהם בירושלים והסביבה. מטרת ההכשרה:...

קורס הסמכה: סודות ה-NLP למטפלים בלבד. מועבר ע"י מושון לוינגר בשיתוף פעולה עם מרכז רפואי רעות ת"א

קורס ראשון מסוגו בארץ. לימודי NLP באוריינטציה קלינית, ברמה אקדמית גבוהה לבעלי תואר שני טיפולי בלבד. מועבר...

קבוצת לימוד - מושגי יסוד בתיאוריה דינמית (מאיר פרלוב)

אני מתכנן לפתוח קבוצה חדשה, בירושלים, אחרי החגים (10.19). הקבוצה מתאימה במיוחד למתמחים קליניים ,ולמטפלים...

"מפגשים פסיכואנליטיים" - סמינרים תאורטיים וקליניים ברחבי הארץ

מכון תל אביב לפסיכואנליזה בת זמננו מזמין את קהל המטפלים להשתתף בסמינרים תאורטיים וקליניים המאפשרים...

לימודי פסיכותרפיה אנליטית יונגיאנית בסמינר הקיבוצים.

תוכנית הכשרה בפסיכותרפיה אנליטית יונגיאנית נפתחת בשנה"ל הקרובה. מחזור חדש ייפתח בשנת תש"פ אוקטובר...

הכשרה לליווי צוותי חינוך והנחיית קבוצות הורים בגישת "אַיֶכָּה - הקשר המגדל"

מהי שיטת "אַיֶּכָּה - הקשר המגדל"? שיטת "אַיֶּכָּה - הקשר המגדל" הנה שיטה טיפולית - חינוכית שייחודה בתפיסת...