כניסת חברים
חזרה לקהילהרוני פרישוף , פסיכולוגית קליניתhttps://www.hebpsy.net/Roni
 רוני פרישוף, פסיכולוגית קלינית בתל אביב. מדריכה בטיפול נפשי. באתר ניתן למצוא כרטיס ביקור, "אני מאמין" מקצועי, מאמרים, קישורים ופורום בנושא פסיכולוגיה, טיפול נפשי ועניינים שבנפש.
שיחת נפש
רמת אבטחה: פתוח לכולם
   
הודעה מקורית:
מאת:הצג את כרטיס הביקור של רוני נוה פרישוף רוני נוה פרישוף   [שלח דואר | הודעות נוספות בפורום]תאריך:6/12/2009 16:38

נושא:

מריטת שיערות
תוכן:

שלום לך,

תודה רבה על המילים החמות!

כמובן שלא ניתן לאבחן את ביתך עפ"י מילים ספורות. בהסתייגות זו ובהתרשמות כללית, נראה כי ביתך מגלה סימנים של טריכוטילומניה: מריטת שיערות כפייתית.

הפרעה זו נפוצה מאד בילדים. היא שייכת לקבוצת הocd (הפרעה טורדנית כפייתית). מקורותייה הם ביולוגיים (חוסר במספר מוליכים עצביים כמו סרטונין ודופמין) ורגשיים.

מדובר בהפרעה הנובעת מפעילות לא מאוזנת של המנגנון האמור לווסת תגובות לגרויים במערכת העצבים המרכזית. מריטת השיערות מספקת הרגעה במצבים של גרויי יתר, אי שקט , מתח , לחצים והתרגשות  או במצבים של העדר גרויים כגון שיעמום וחוסר פעילות. כלומר, את צודקת שהפעילות מספקת הרגעת מתחים מחד וגרייה מאידך, אך זו לא דרך מוצלחת עבור הילדה, ועדיף במקומה לנסות להפחית את גורמי המתח ולפתח כלים אחרים לויסות עצמי.

רצוי מאד לפנות לאיבחון ולטיפול, אצל פסיכולוג/ית ילדים שיש לו בקיאות ונסיון בתחום הספציפי הזה. השיטה שהוכחה יעילה ביותר בטיפול בטריכוטילומניה היא שיטה קוגנטיבית-התנהגותית, המקנה שיטות הרפייה, הרגעה, ויסות גרויים ומניעת-תגובה (כלומר, מניעת-מריטה). סביר שהטיפול יעזור גם בהיבטים הרגשיים וההתנהגותיים של הפרעת הקשב. אל תחששי לפנות לטיפול. ילדים בד"כ מאד נהנים ונתרמים מהטיפול, וחווים אותו כמחזק וחווייתי. יתכן שהמטפל יציע לשקול התייעצות פסיכיאטרית, שכן הטיפול התרופתי במצב יעיל מאד.

לא הייתי ממליצה לך להתערב ישירות, כי שורש הבעייה הוא בחוסר-שליטה על הדחף, ולכן נסיון לעצור את ההתנהגות בלי הכוונה מקצועית עלול להגביר את המתח, וכתוצאה מכך את המריטה, וליצור חוויית כשלון אצל שתיכן.

לצד הטיפול המקצועי חשוב לזהות מה הם מקורות המתח בחיי הילדה, להשתדל לטפל בהם במידת האפשר, ולנסות להקנות לה דרכים נוספות להפגת מתח, כמו: שיחה מלב אל לב עם אמא, חיבוק, פעילות גופנית נמרצת, הרפייה בשמיעת מוסיקה וכד', עיסוק באמנות, לישת פלסטלינה, וכל מה שיכול לעזור לה לווסת, לפרוק ולהרגיע.

דרך אגב, ממדגם מאד פרטי ובלתי מייצג, שמתי לב שכל הבנות שהכרתי עם טריכוטילומניה (כאמור זו תופעה נפוצה מאד) הפכו לנערות ונשים יצירתיות ואמנותיות באופן מיוחד.

בהצלחה!!

מתחם פרסום: שים/י לב: זהו מתחם ציבורי, הדברים שתכתוב/י יהיו חשופים לכל.
מאת:
*נא להקליד את המילה : בשדה הבא: (מנגנון זה נועד לחסום תגובות של תוכנות רובוטיות)
 
נושא:
תוכן ההודעה: