כניסת חברים
חזרה לקהילהרוני פרישוף , פסיכולוגית קליניתhttps://www.hebpsy.net/Roni
 רוני פרישוף, פסיכולוגית קלינית בתל אביב. מדריכה בטיפול נפשי. באתר ניתן למצוא כרטיס ביקור, "אני מאמין" מקצועי, מאמרים, קישורים ופורום בנושא פסיכולוגיה, טיפול נפשי ועניינים שבנפש.
שיחת נפש
רמת אבטחה: פתוח לכולם
   
הודעה מקורית:
מאת:הצג את כרטיס הביקור של רוני נוה פרישוף רוני נוה פרישוף   [שלח דואר | הודעות נוספות בפורום]תאריך:4/10/2007 13:58

נושא:

אל תתבייש.. הייה עצוב..
תוכן:

 

הי אסנת, וכל באי האתר העגמומיים והמחוייכים ..

 

קמים לבוקר כמעט-סתוי של שנה חדשה. רוח קרירה מביאה איתה ניחוחות גויאבה ובישולי חג, ואיתם דוק של דכדוך.

 

מהו דכדוך הסתיו? אפשר לדלג עליו השנה? ואולי יש בו משהו טוב ומתוק? על כך ועוד ברשימה הבאה..

 

דכדוך הסתיו הוא תופעה נפוצה, המתבטאת בתחושות עצב, בדידות, רחמים עצמיים (לפעמים בעלי טעם מתקתק), תחושת חוסר ודאות או שינוי מאיים באוויר, חולשה פיזית, רצון להתפנק ולהתכרבל... בודאי תוכלו אתם למנות הרגשות נוספות..

 

לתופעה ישנו קודם כל הסבר פיזי. הימים מתקצרים ומחשיכים, והחושך גורם להפחתה בייצור מלטונין, חומר המופרש בדם וקשור במצב הרוח. (משום כך במדינות בהן יש חושך רב יחסית, גבוהים שיעורי הדכאון וההתאבדויות). כדי להתגבר על כך, כדאי לבלות כמה שיותר בחוץ, ולהחשף לשמש הסתווית הנעימה. גם פעילות גופנית ממריצה את המערכת ומשחררת אנדורפינים, המשפרים את מצב הרוח. אם אתם בכל זאת כלואים בבית, בבית ספר או במשרד, נסו לעצום עיניים ולדמיין מקום מואר ונעים. לדמיון יש כוח רב, והוא מסוגל להשפיע על אזורי תפיסה במוח כאילו הדברים קורים באמת!

 

מבחינה פסיכולוגית, הנפש מגיבה אל העולם בתיווך של דימויים, סימבולים, אסוציאציות ומטאפורות. החושך, הקור, קמילת פרחי הקיץ והשלכת, מסמלים עבור רבים מאיתנו חוויות של פרידה, סיום ומוות.

 

מה שיכול לעזור להתמודד, הוא לזכור שחוויות אלו הן חלק בלתי נפרד מהחיים, ויש להן משמעות עצומה בקיומנו. לולא החושך לא היה אור, לולא העצב לא היינו יודעים מהי שמחה. הדרך הנכונה להתמודד עם התוגה, היא לא להילחם בה אלא לקבל אותה כחלק טבעי מקשת הרגשות העשירה שלנו. אם נחבק אל ליבנו את העצב, הכמיהה והגעגוע, ונזרום איתם כל עוד הם שם מבלי להיבהל ולהילחם, נגביר במידה רבה את חוסננו הנפשי ואת יכולתנו להמודד עם פרידות, עם זיקנה ואף עם ערוב ימינו. 

 

כמובן שיכולים לעזור בכך מוזיקת סתיו טובה, תה צמחים מרגיע, שמיכה רכה, ספר טוב, חיית מחמד, חבר קרוב, אהבה... מי שהיצירה מקננת בליבו, אין כמו הסתיו לכתוב שיר, לצייר ציור. הרגשות היותר אפלוליים הם הנותנים השראה ליצירה.. אז למה אתם מחכים..?

 

לצד זה, כדאי לשמור על אופטימיות. עונות השנה באות במחזוריות, וכך גם עונות הנפש. לשלכת בטבע יש תפקיד: להסיר קליפות ולהכין את הטבע לקראת התחדשות וצמיחה רעננה. כך גם דכדוך הסתיו עוזר להשיל מסכות, לנקות זיופים, קשרים וחיוכים סתמיים, להתחבר אל ליבת הנפש העדינה והפגיעה, ולהכין אותה להתחדשות.

מאחלת לכם סתיו וחורף מלאי השראה, עצב מתוק וציפייה להתחדשות שבוא תבוא,

 

 

 

 

 

מתחם פרסום: שים/י לב: זהו מתחם ציבורי, הדברים שתכתוב/י יהיו חשופים לכל.
מאת:
*נא להקליד את המילה : בשדה הבא: (מנגנון זה נועד לחסום תגובות של תוכנות רובוטיות)
 
נושא:
תוכן ההודעה: