כניסת חברים
חזרה לקהילהרוני פרישוף , פסיכולוגית קליניתhttps://www.hebpsy.net/Roni
 רוני פרישוף, פסיכולוגית קלינית בתל אביב. מדריכה בטיפול נפשי. באתר ניתן למצוא כרטיס ביקור, "אני מאמין" מקצועי, מאמרים, קישורים ופורום בנושא פסיכולוגיה, טיפול נפשי ועניינים שבנפש.
שיחת נפש
רמת אבטחה: פתוח לכולם
   
הודעה מקורית:
מאת:הצג את כרטיס הביקור של רוני נוה פרישוף רוני נוה פרישוף   [שלח דואר | הודעות נוספות בפורום]תאריך:16/1/2007 14:08

נושא:

שחזור זכרונות טראומטיים בטיפול
תוכן:

קרן יקרה,

שמחה לשמוע את קולך!

את שואלת את "שאלת מיליון הדולר" (:

אחת המטרות בטיפול נפשי דינמי היא העלאת זכרונות מודחקים, עיבוד והכלה שלהם, החלמה מן הכאב הקשור בהם ושחרור האנרגיה הנפשית שהיתה כרוכה בהדחקתם.

תהליך ההיזכרות בטראומות ילדות מודחקות מתאפשר בזכות הרגרסיה הנפשית המתרחשת בטיפול (כלומר, החלשות ההגנות הנפשיות הרגילות, ומגע עם רבדים ראשוניים ומוקדמים של הנפש) ובזכות האווירה המאפשרת והבטוחה הקיימת בטיפול. החייאת הזכרון מתרחשת על פי רוב בתוך הקשר עם המטפל/ת. כלומר, ברגשות וההתייחסויות המופיעים כלפיו. דרכים נוספות הן ב"אסוציאציות חופשיות", בחלומות, בתחושות גופניות במהלך הפגישה, בחוויות חושיות ורגשיות שאין להן מילים, ב"פלשבקים" ועוד. בהחלט יתכן, שאם התחלת תהליך כזה הוא ילך ויעמיק. 

אם המטרה הטיפולית היא היזכרות והחלמה, בהחלט ניתן מקום ועידוד לתהליך זה, לעיתים אפילו באמצעות סוגסטיות או היפנוזה.  דברי על זה עם המטפלת והחליטו יחד אם זה הכיוון הרצוי לך. תאורי מקרה יפים ומרשימים בנושא זה הוצגו בתולדות הפסיכואנליזה (הנה דוגמא).

יחד עם זאת, כבר פרויד היסס האם הזכרונות העולים בטיפול מתארים את המציאות לאשורה או שמעורבים בהם תפיסות סובייקטיביות, פרשנויות, משאלות, חרדות, צורך בשליטה וסיבתיות, מנגנון קידוד זכרון לא בשל וכו', אשר מסלפים את זכרון הארוע המקורי ואף בוראים אותו "יש מאין". זהו קישור לערך "זכרונות מסולפים" בויקיפדיה. סילוף זה עלול לגבות מחיר יקר במערכות היחסים של המטופל, ובארה"ב לא נדירים מקרים של תביעות משפטיות בנושא. 

הגישות הטיפוליות הרווחות כיום פחות עסוקות בלשפוט האם הזכרון העולה בטיפול הוא "אמיתי" או לא, אלא מסייעות למטופל להכיל את הארוע טוב יותר ברצף חייו, להעניק לו משמעות נסבלת ואף בונה, ולזהות מוקדים של כוחות והתמודדות (הנה דוגמא).

אני משתדלת לפסוע יחד עם המטופל/ת על שביל זהיר שבין כיבוד האמת הסובייקטיבית החווייתית לבין הימנעות מהאשמות חריפות כלפי הסביבה הפוגעת כאשר אין עדויות נוספות לפגיעה, ונסיון להגיע לתיקון וריפוי הפצע הנפשי בדרך של מסע פנימי-משותף.

אם תרצי לפרט מעט יותר אוכל להתייחס יותר בספציפיות..

מאחלת לך מפגש משמעותי עם חוויות העבר האישיות שלך, ושמפגש זה יוביל לתחושה של סגירת מעגל וצמיחה מחודשת,

רוני

 

מתחם פרסום: שים/י לב: זהו מתחם ציבורי, הדברים שתכתוב/י יהיו חשופים לכל.
מאת:
*נא להקליד את המילה : בשדה הבא: (מנגנון זה נועד לחסום תגובות של תוכנות רובוטיות)
 
נושא:
תוכן ההודעה: