הנה השנים שמצטברות עליו מחדש

זהו שבוע של הכנות אחרונות לחג – ולשנה החדשה שתביא בכנפיה ברכה, מנוחה ושמחה, כולם במינונים הנכונים, כך אנו מקווים. במספר מאמרים באתר השבוע יש נגיעה לחיבור בין מזרח ומערב, חדש וישן, פסיכולוגיה כמתודה מדעית נחקרת וכמסגרת התייחסות רפלקטיבית או רוחנית יותר.

מתן הולנדר תוהה כיצד אפשר להציע טיפול ליחיד כאשר נוקטים עמדה בודהיסטית המחזקת תפיסה של העדר העצמי, אותו עצמי המצוי בלב תפיסות פסיכולוגיות רבות. גם מיכל ברנע אסטרוג מציעה התבוננות בפרדוקס שמזמן החיבור בין פסיכואנליזה וטיפול פסיכולוגי ובין אימוץ חשיבה בודהיסטית, בפתח הדבר מתוך ספרה החדש. ופרדוקס אחר מציג ארנון רולניקהפרדוקס בו מהנדסים נוטלים בעלות על דיון וחקר רגשות מפסיכולוגים בשדה החם של בינה מלאכותית.

התפתחות הבינה המלאכותית משנה ועוד תשנה את שוק העבודה, תייתר עובדים רבים, אך תפתח את הדלת לעובדים שיכולים להביע ולטפל ברגשות, כפי שמתואר בפוסט מהבלוג "שפיות זמנית". ואם ברגשות עסקינן, הדר ברנט-פרידלר בודקת כיצד הורים מסייעים לפעוטות ותינוקות להבין ולהתבונן ברגשותיהם, לגבש יכולת רפלקטיבית או יכולת מנטליזציה.

לפני כחודש הוקרן בסינמטק הסרט הדקומנטרי המציג את פרויד, ואן הברמן מביאה לנו סקירה על "מת ובועט" המדגים כיצד פרויד נוכח בחיינו ובתרבותנו גם כמעט 80 לאחר מותו. ובעניין בוער ורלבנטי לפסיכולוגים הצעירים, הפסיכולוג הארצי מפרסם את הקריטריונים העדכניים לזכאות לקבלת מלגת התמחות בהתמחויות השונות. בהצלחה לכל המתמחים!

"תראה, אני אומרת,
הנה הזהב שנכרה ולוטש מן הסלע
שכבות שכבות.
תראה, אני חושבת,
הנה השנים שמצטברות עליו מחדש
כמו אבנים כבדות."

אורית גידלי "אבנים כבדות"

Photo by Matúš Kovačovský on Unsplash


התערבויות סכמה תרפיה בכעס בטיפול
ויסות רגשי ו DBT במתבגרים
CBT בדגש תעסוקתי
CBT ועבודה עם עברייני מין
CBT בהתמודדות עם מחלה
למידע והרשמה ניתן לשלם באתר איט"ה
.
שיטת טיפול פורצת דרך ששמה דגש על שילוב הגוף והנפש תוך שימוש במים ככלי תרפויטי.
למידה של שיטת WT הינה הזדמנות להתפתחות אישית והתחברות למהות הטיפולית הרחבה שלך.
התכנית בשיתוף "המרכז לטיפול רגשי במים".

ובתוך כל זה יש ילדה בת תשע שרוצה לעשות גלגלון באמצע שדה קצור

שבוע אל תוך שנת הלימודים, עולם המבוגרים ועולם הילדים שהותכו זה אל זה באוגוסט אחד מהביל חוזרים ונפרדים, כל אחד ומוסדותיו, כל אחד ומחויבויותיו- חוזרים להיפגש בזמנים ובאזורים המיועדים מראש, ונראה כי הסדר הושב על כנו. עד החגים.

השבוע מזמינה אותנו דנה לובינסקי לקריאה פסיכואנליטית בשיריה של שרון אולדס שספרה "קרקעית חיינו" יצא לאחרונה בעברית בתרגומה של שירה סתיו. שירלי כהן כותבת על חוויתה כאישה מזרחית בין זהויות תרבותיות שונות ומתוך כך על השפעת הדיכוי על תפיסת החוויה הפסיכו-פיסית בקרב נשים מזרחיותיעקב יבלון דן באינטגרציה וברצף התיאורטי שבין פסיכותרפיה ועבודה מערכתית כפי שאלו באים לידי ביטוי בעבודתו של הפסיכולוג החינוכי.

בשבוע שעבר הובא מאמרה של אירנה מלניק "המטפל הרעב: החסך הנרקיסיסטי של מטפלים" והשבוע ניצה ירום שבה ומתייחסת אל המאמר בפוסט תגובה נוסף. פרופ' עמיה ליבליך חולקת מחשבות לקראת השנה החדשה על היסטוריה, נראטיבים ויחודיות. בבלוג הכתיבה היצירתית שלנו מפרסמת אודט דמרי את שירה "התחלה".

בנוסף אנחנו מביאים פרק מספרה של פרופ' דורית אמיר "ושוב להיפגש עם הצלילים" , בו היא מציגה את תפיסתה כחוקרת, מורה, מטפלת במוזיקה ומדריכה. דרך התבוננות בדיסציפלינת התרפיה במוזיקה בעולם בכלל ובארץ בפרט היא מעלה נושאים ושאלות הנוגעים למהות המקצוע וקשורים לפרקטיקה, לתיאוריה ולמחקר בתרפיה במוזיקה.

לבסוף, פלטפורמה חדשה שפתחנו לעיסוק בחוק הפסיכותרפיה. אנחנו שבים ומזמינים את חברי הקהילה לשתף אותנו בדעתם דרך תגובות, הצעות למערכת ומאמרי דעה.

"אַחֲרֵי חֹסֶר הַנּוֹחוֹת שֶׁבַּגּוּף אֲנִי עוֹקֶבֶת. כְּאֵב מֵצִיק
בְּיֶרֶךְ שְׂמֹאל מוֹשֵׁךְ מֵהַגַּב
הַתַּחְתּוֹן וְעַד לְכֶתֶף שְׂמֹאל וְיֵשׁ כְּאֵב בַּשַּׁחֲלָה
הַיְמָנִית וְאֶת הָעִנְיָן הַזֶּה שֶׁל הַשֵּׁן
כְּשֶׁשּׁוֹתִים מַשֶּׁהוּ קַר אוֹ חַם אוֹ נוֹגְסִים אוֹ לֹא
עוֹשִׂים כְּלוּם בִּכְלָל. דּוֹקְטוֹר כֹּהֵן אוֹמֵר שֶׁאוּלַי זוֹ דַּלֶּקֶת.
וְיֵשׁ אֶת קַו הַגּוּמִי שֶׁמִּתְהַדֵּק וְגוּף שֶׁמִּתְעַבֶּה וּמַכְבִּיד
וְיֵשׁ רְגִישׁוּת יֶתֶר בפנים וְלִפְעָמִים בַּזְּרוֹעוֹת שֶׁאוּלַי קָשׁוּר
אֶחָד לַשֵּׁנִי אוּלַי לֹא וּבַחֹשֶׁךְ כֵּן
וּבְתוֹךְ כָּל זֶה יֵשׁ יַלְדָּה בַּת תֵּשַׁע
שֶׁרוֹצָה לַעֲשׂוֹת גַּלְגַּלּוֹן בְּאֶמְצַע שָׂדֶה קָצוּר פָּתוּחַ
בְּחֹל הַמּוֹעֵד פֶּסַח בְּרָמַת הַגּוֹלָן.
"

("שלושים ושש" מאת שלומית נעים-נאור, מתוך ספרה "אין לדבר סוף", הוצאת פרדס)

Photo by Peter Kleinau on Unsplash


התכנית במתכונת ייחודית ממוקדת ומעשית | באישור ופיקוח משרד הכלכלה
ב 14.9.17 תתקיים וועדת קבלה לתכנית | התכנית מיועדת לבעלי תואר ראשון ומעלה
לפרטים נוספים ולהרשמה לחצו כאן
 .
מ-ASR ל-PTSD, אבחון, מניעה וטיפול ההרשמה בעיצומה לקורס שיפתח ב- 25.10.17
מתן כלים לאנשי מקצועות בריאות הנפש המטפלים במצבי פוסט טראומה, דחק וטראומה נפשית.
הקורס מועבר על ידי מרצים מנוסים מצה"ל ומהסקטור האזרחי.
 .
ומזמין לערב פתיחת שנה"ל תשע"ח של התוכניות ללימודי המשך -'זויות מתפתחות' ו'שעטנז'.
פרטים באתר המרכז

כל בוקר אני קם מוקדם להכין לך את הבוקר

הראשון לספטמבר בא וחלף, המוני ילדים חוזרים ומתחילים מסגרות חינוכיות ועבורנו היום הזה מקבל משמעות שונה בכל פעם- ביחס לילדים שהינו, לילדים ששלחנו, לאלו מאיתנו שעובדים בתוך המערכת ואלו שעובדים מולה.

בתקופה האחרונה העבודה הייחודית של פסיכולוגים חינוכיים ובפרט השילוב שיש בה בין עבודה טיפולית לבין עבודה מערכתית מעסיקה את קהילת המטפלים, פוסט במדור שפיות זמנית מרכז עבורנו את המאמרים האחרונים בנושא. אם בעבודה מערכתית עסקינן, צוות השכר של התנועה למען הפסיכולוגיה הציבורית מזמין אותנו המטפלים להבין את תלוש המשכורת שלנומרים בן דוד מביאה את זוית הראיה של הסבים והסבתות ביחס למשפחה החדשה ולנכדים הומואים ולסביות במאמרה "סבתא, רציתי לספר לך משהו", בעוד ארנון רולניק משוחח עם הפסיכולוגית נורית ידלין על "המובן מאליו"- הריהוט בחדר הטיפול ומשמעותו (ובהקשר זה, תמונות של חדרי טיפול ניו יורקים, כולל זה של מייקל אייגן)

לפני מספר שבועות התפרסם פוסט ביקורתי של ניצה ירום המתייחס למאמר של אירנה מלניק, שגרר תגובות רבות. כעת מתאפשר לנו לקרוא את מאמרה של אירנה מלניק, שנקרא "המטפל הרעב: החסך הנרקסיסטי של מטפלים". בנוסף מתפרסמת סקירה של אן הברמן על כנס משני התודעה הראשון בישראל (בסמיכות מעניינת להכרת ה FDA בחומר הפעיל באקסטזי כטיפול פורץ דרך לפוסט טראומה).

לבסוף, פסיכולוגיה עברית שמחה לפתוח בימה חדשה לעיסוק בחוק הפסיכותרפיה, שתרכז מידע, היסטוריה ודעות שונות בנושא. אנחנו מזמינים לקרוא, להגיב ולשלוח מחשבות ומאמרי דעה פרי עטכם.ן.

"כל בוקר אני קם מוקדם
להכין לך את הבוקר
מסדר לך את התיק על הגב
את הדלת פותח
הרוח פורצת פנימה
דרך עיניך הגדולות
ולרגע נדמית בעיניי הדלת
ללוע ארי

וליבי מבקש תהיה נשמר
תהיה אהוב וקרוב
ותמיד תלך בשדות של אמת
בשדות של שמחה ויופי
וליבי כורע ומשתחווה
חסוך מליבו בושה ועלבון ופחד"

(אביתר בנאי, "ילדים")

Photo by Ilya Yakover on Unsplash


.
.

אי אפשר לדרוש המשכיות מהתופעה הזאת

עמוק אל תוך אוגוסט הילדים כבר שבעים לעייפה מקייטנות, והחופש נוכח במלוא עוצמתו. עבור רובנו מדובר בהפוגה קצרה, אולם מרים בן דוד מזכירה כי יש מי שהחופש אמור להיות נחלתם היומיומית, ומסבירה מדוע גם בגיל השלישי אנו זקוקים למחויבות כדי לחוש משמעות. השאלה של גבולות החופש עולה גם בביקורת הקשה שמשמיעה רות נצר כנגד הסרט "מאהב כפול", שבו ניכרת השמצה בוטה של דמות המטפל.

בפרק האחרון בסדרת המאמרים המצוינת של יואב יגאל, שעסקה בגלגוליו של מושג האלביתי, נטען כי האלביתי נדחק ל"לא-מודע" של השדה הפסיכואנליטי, אולם הוא יכול וצריך להוות מושג מארגן של כלל הקשיים הנפשיים שמקורם בילדות המוקדמת. מסע אחר אל המחוזות הלא מודעים מציעה שירה פירר בסקירה לאלבום שירי המשוררים "שלוש דירות" של אפרת אפטר. גם כתיבה מאפשרת לחזור אל רגעים שנחצבו מן הנפש ולהתבונן בהם ממרחק. כך חזרה פרופ' עמיה ליבליך אל רשימותיה הישנות בבלוג, לקראת ההזדמנות לערוך מהן ספר. לסיום, גם ארנון רולניק ביקש השבוע להשיב הביתה את שרחק, בשיחה מרתקת עם ד"ר אפרת גינות, פסיכואנליטיקאית המתגוררת בניו-יורק וחוקרת היבטים נוירוביולוגיים של פסיכותרפיה.

"לרגעים האי קיום נעשה רגיש ומבין את עצמו.
אי אפשר לדרוש המשכיות מהתופעה הזאת.
אבל זה שהתאפשר לחוות אותה,
זה שאפשר לקרוא אותה,
שאפשר לשיר אותה ולכתוב…"

(אווה קילפי)

Photo by Robson Hatsukami Morgan on Unsplash


מיועדת לאנשי מקצוע ולסטודנטים לתואר M.A.
הלימודים יתקיימו במרכז משעולים בירושלים.
ההרשמה בעיצומה ותיסגר ביום חמישי 31 באוגוסט 2017
 .
הסדנא מיועדת לבוגרי קורסים להנחיית קבוצות ולמנחים מנוסים בתחום הטיפול, הייעוץ החינוכי והארגוני.
התוכנית בהיקף של 96 שעות לימוד אקדמאיות
צוות ההנחיה: ויקטור שבאר, ד"ר אדוה פרנק שוובל וד"ר אמיר אזרחי

אימא שראתה את כיסי התפוחים…

אולי ברוח הזמן שמפיץ אותנו לכל רוחות השמים בניסיון להקל על חום אוגוסט, חומרים רבים באתר השבוע נוגעים במקומות רחוקים. ואולי כי גם בתוך הרחוק אנחנו מוצאים את הקרוב לנו. כך משתף רועי סמנה בחוויותיו משיטוט ברחובות פאריז ובמקבילה לשיטוטי הגוף בחופשה גם לתנועת הנפש בחופשיות. ומפאריז אל יוון, רחל רוקח חולקת מהרהוריה בעקבות התנדבות במחנה פליטים ביוון בו התנדבה בקיץ שעבר.  עמיה ליבליך מרחיקה גם במקום, לקליפורניה, וגם בזמן, לסוף שנות השישים, ומספרת על מפגש מופלא ומחבק אחר. סוג אחר של מפגש, מתווך במדיום הקלונועיוביחסי מטופלים אל האנליטיקאי שלהם, ז'אק לאקאן, עומד במרכז רשימתו של ירון גילת.

אפליקציה חדשה המאפשרת לחלוק עם אחרים את מחשבותיך בישירות מעלה שאלות על מהי כנות ומה תפקידה, בחיים ובטיפול, בפוסט מתוך "שפיות זמנית". בפוסט מאותו בלוג עולים הרהורים על אבהות ומהותה במציאות בה תפקידי האב עוברים טרנספורמציה. גם שירי הילדות משתנים ומתחדשים, וזו הזדמנות טובה להציג בפניכם מקבץ שירי ילדות אחרים במקצת שכתבה תמר כהן, פסיכולוגית, אמא וסבתא, ילדודס.

אימא שראתה את כיסי התפוחים…
הבינה
וכשהיינו בחוץ
לקחה אותי הצידה, ימינה.
דרשה שארוקן את כיסי
מיד ללא דיחוי
ואני הקטן הרי בידיה שבוי.
אז ביחד נכנסנו שוב לאותה החנות
והחזרנו את כל הכמות.
רק סוכרייה אחת קטנה
השארתי לי כמו מתנה.

וכשאימא שואלת אם למדתי לקח
אני ממשש בכיס את הסוכרייה הקטנה
המסכנה
ואומר לה "בטח."

(תמר כהן, מתוך ילדודס – שירים להורים וילדים)

Photo by Sylvanus Urban on Unsplash

 

אז מהו הקיץ שבא להיות

אי שם באמצע החופש הגדול והחום הכבד, נטוע השבוע שחלף, על כמיהותיו ומועדיו – הכמיהה למרחק או לסתיו, ותשעה באב, שסיים את ימי האבל של תקופת בין המצרים. כעם שמעביר מדור לדור את הסיפור אשר בונה את זהותנו יש לריפוי באמצעות סיפורים מקום של כבוד בעברית, סקירת יום העיון השנתי של המגמה לביבליותרפיה הובאה לאחרונה. ועל ספר אחד במיוחד, "לוויתן" של פיליפ רות, בסקירתה של רות נצר, המתבוננת בו בעין יונגיאנית ומעלה השערה באשר לחשיבות המיתוס כגורם מחייה בחיי הנפש שלנו. ועוד סיפור מביאה אילת וידר כהן, והוא סיפורה המובא בגוף ראשון של מטופלת שורדת טראומה מורכבת של פגיעה מינית. המטופלת מבקשת להציג לקוראים המטפלים את החוויה שלה, חוויה של השתקה וחוסר נראות, שמלווה אותה בשנים הארוכות בהן טופלה במסגרות שונות ועל ידי מספר רב של מטפלים. המכתב מזמין אותנו לערוך חשבון נפש ולהפנות את המבט החוקר אל עצמנו ואל הפרקטיקום שאנו נוקטים במפגש עם מטופלים שעברו פגיעות מורכבות וחוזרות.

ימי החופשה בדרך כלל מעוררים שאלות סביב עיסוקיהם של בני הנוער והרגליהם. אפרת הברון ושלומית הברון מפרסמות מחקר המבוסס על סקר אינטרנטי בנושא מיניות והרגלי המין אצל בני נוער בישראל בת זמננו, מחקר עשיר וחשוב לכל המטפלים בבני נוער ובהוריהם.

רגע לפני סיום, כמעט והחמצנו את הסקירה שמביאה נעמי טלר מיום העיון "החיים שלא נחיו" אשר עסק באפשרויות שהוחמצו, החל מתחושת החמצה במצבים טראומטיים ועד לתחושת החמצה של החיים וניתוק מהעולם הפנימי.

"אז מהו הקיץ שבא להיות
ממה שהריח לי דק מן הדק
גל אהבה שנוסע אלינו
נשבר על כמיהה למרחק…"

מאיר אריאל, זרעי קיץ

Photo by Mike Wilson on Unsplash

 

מתחת לקרום הזכוכית השביר

אנה הרמן זכתה השבוע בפרס ברנשטיין לשנת 2017. רבים משיריה מתכתבים באופן ישיר או מרומז עם דמותה של פסיכואנליטיקאית בשם "טלי", המאכזבת שוב ושוב במרחק שהיא שומרת, בעזיבתה, בחוסר זמינותה ברגעי צורך. מהמרחק הזה ההתבוננות בפצעי העבר נחווית כנטולת מגע חי ומסייע. השירים מזמינים לחשיבה סביב מקומו הנוגע-לא-נוגע של המטפל בחייו של מטופל. נדמה שמהמרחק הרב-מדי מבקשת ד"ר ניצה ירום להזהיר על מושגים תיאורטיים מקובלים שזקוקים לריענון כדי למנוע תקיעות בטיפול.

כיצד ניתן לזהות את ההשלכות הרגשיות והנפשיות של מערכות יחסים מוקדמות פוגעניות? ד"ר שרון פלגי פורטת את מאפיינה של הפרעת טראומה מורכבת באבחון פסיכודיאגנוסטי. על האפשרות לעבד את הפצעים באמצעות סיפורים מרפאים כותבת חלי טל שלם, שסוקרת את יום העיון השנתי של המגמה לביבליותרפיה באוניברסיטת חיפה. מול מספרי הסיפורים המביאים תקשורת מורכבת מלאת דיוקים עדינים ניצבת התקשורת הקצרה והפשטנית המאפיינת את ימינו. מרים בן דודמהרהרת בשינויים שמביאה עמה התקשורת הדיגיטלית ובאופן שבו הם עשויים להשפיע על התקשורת התוך נפשית.

לקוראים מוצע השבוע פרק מתוך הספר "יותר מאחד, פחות משניים" של רועי אופנבכר, שבו הוא יוצא למסע אישי ומחקרי לתוך עולמם של אחים למתאבדים. לסיום, הוועדה המקצועית לפסיכולוגיה חינוכית פירסמה הנחיות וכללים להתחלת התמחות בפסיכולוגיה חינוכית לבוגרי תואר שני בפסיכולוגיה במגמות שאינן יישומיות.

"את לא הכרת אותי כשהייתי מתחת
לקרום הזכוכית השביר
של המים ורציתי לנשום
אבל לא היה לי אויר.

אבל את ראית
את ראית
איך אני עדיין שוכבת
בקרקעית,
לא נושמת ולא בוכה
בקרקעית הברכה."

(אנה הרמן, מתוך: "הצד השני")


פרטים באתר המרכז.
 .
אוניברסיטת חיפה, היחידה ללימודי המשך, ו'נתיבים משלימים' שמחים להודיע על פתיחת מחזור נוסף.
תכנית הכוללת פרקטיקום והדרכה'.
הלימודים מתקיימים בזיכרון יעקב

עם עננו, עם ספינתו, עם דגו, עם אצתו

להט הקיץ בוער בימים הארוכים, ומי שלא בחופשה, וודאי מייחל לה, או לפחות למגע עם גלי הים הקרירים. חופשת בית הספר לא משכיחה מאלו מאתנו שעובדים בבתי ספר, וצילה תורי-מגדסי מביאה מאמר העוסק בלא-מודע הבית ספרי, בהישענות על התיאוריה הפסיכואנליטית של מלאני קליין. ועוד על הפער בין הגלוי והסמוי, מה שנחשף ומה שממתין להתבוננות מעמיקה יותר בהצצה לספרו של הפסיכולוג צביקה תורןהעוסק בצילום ככלי טיפוליעדי כהן יצאה לסקר יום עיון מרתק של הפורום הישראלי לפסיכואנליזה ופסיכותרפיה התייחסותית. מושגיו של ויניקוט על רגרסיה בשירות התהליך הטיפולי עומתו עם התיאוריה ההתייחסותית ובעיקר עם מאמרו המכונן של מני גנט על התמסרות וכניעה במרחב האינטרסובייקטיבינעמי עיני משתפת עם חברי הקהילה את שירה הקצר והנוגע "גוף".

השבוע התפרסמה מדיניות משרד הרווחה לא לאפשר אימוץ לזוגות להט"בים, מתוך הסתמכות על התפיסה כי משפחות אלו יוסיפו עומס ומורכבות לחייהם המורכבים ממילא של ילדים מאומצים. אנשי מקצוע הביעו הסתייגות והתנגדות נחרצת, וכמעט כל האיגודים המקצועיים יצאו נגד מדיניות זו, וציטטו מחקרים הסותרים אותה, הסתדרות הפסיכולוגים פרסמה תגובה לדיון הציבורי הסוער. אולי יהא בכך מעט מים צוננים לכיבוי הלהבות.

…לִהְיוֹת עָנָן?
לָמָּה לֹא סְפִינָה?
לִהְיוֹת דָּג?
לָמָּה לֹא אַצָּה?
לֹא וְלֹא וְלֹא.
עָלֶיךָ לִהְיוֹת הַיָּם, בְּנִי,
עִם עֲנָנוֹ, עִם סְפִינָתוֹ, עִם דָּגוֹ, עִם אַצָּתוֹ.

נזים חיכמת, תרגם מטורקית: רמי סערי


טיפול בעזרת בעלי חיים, גינון ככלי חינוכי-טיפולי, טיפול בעזרת שטח, רכיבה טיפולית, ליצנות רפואית, פסיכותרפיה וייעוץ אקזיסטנציאליסטי, הכשרת מנחים להבעה באמצעות הקלדה עם אוטיסטים
 .
התכנית בחסות ובאישור איט"ה ומוכרת לגמו"ש וקרה"ש.
התכנית מתמקדת בלימוד מעמיק ויישומי של הגישה, שיטות התערבות עדכניות ושילובן בעבודה הטיפולית.

מאש המחשבות

כיצד ניתן לסייע למטופלים להתמודד עם כאב נפשי רב מנשוא? במאמר חשוב מציג לירן רוגב פרוטוקול ייחודי לטיפול מתמשך בפגיעה עצמית לא אובדנית. הפרוטוקול נשען על ההבנה שהתנהגויות של פגיעה עצמית הן פעמים רבות דרך לשמר את העצמי ולא להכחיד אותו. עם זאת יש לציין שמתבגרים המציגים התנהגויות של פגיעה עצמית נמצאים בסיכון גבוה יותר לאובדנות. הבנה מעמיקה של גורמי סיכון לאובדנות ואיתור מוקדם עשויים לסייע במניעתה. אן הברמן השתתפה בכנס לחקר האובדנות בישראלשבו הוצגו נתונים מדאיגים בנוגע לממדי התופעה לצד מחקרים חדשים מתחום הטיפול באובדנות.

בבלוגים שלנו השבוע שמואל ברנשטיין מסביר את התגובות הרגשיות העוצמתיות בציבור הישראלי למקרים של גלעד שליט ואלאור אזריה באמצעות המושג "קומפלקס תרבותי"אמנון רולניק משוחח עם ליאורה גרינהאוס, מומחית בטיפול זוגי ויו"ר עמותת אימגו ישראל, בעקבות ספרה "מסע זוגי מרומנטיקה לאינטימיות". לסיום, אודט דמרי מציעה לקוראים שיר חדש בשם "זקנה".

"זה משחק.
משחק מתוכנן היטב.
שלא כמו בחלומות, אתה צריך לנוע, לנוע ומהר
מאש הצלפים
מאש המחשבות
מהפרשות כאב בתעלות של המוח"

(מתוך: "כדורי הרגעה בדבש", גבריאל בלחסן)

צילום שער: Thomas Kelley


המכללה האקדמית לחברה ואמנויות מזמינה למפגש קיץ למטפלים בתנועה בהנחיית אריה בורשטיין, גתית בורשטיין, מירי קוטיק נופרבר והרצאה מיוחדת של ד"ר תמי יגורי.
21 ביולי 2017. לפרטים ליחצו >>
.
מרכז עפרוני, בשיתוף סמינר הקיבוצים, מציע מגוון תכניות לימודים לאנשי מקצוע העוסקים בטיפול רגשי בילדים, נוער והוריהם
* תכנית תלת שנתית לפסיכותרפיה בילדים ונוער
* תכנית דו שנתית לטיפול דינמי בילדים ונוער
.
מטרות הלימודים: הקניית ידע קליני ותאורטי בנושאים אלו: התפתחות נורמאלית של הילד והמתבגר, פסיכופתולוגיה של הילד והמתבגר ושיטות טיפול.
מרכזי הקורס: ד"ר סילבנה פניג, פרופ' דניאל שטיין

בין פעימה לפעימה

היכולת לדייק, עבור עצמנו, עבור המטופלים שלנו, דורשת שקט. רגעים של מחשבה מעמיקה, שאינה ממהרת לומר בטרם עת. בשקט הזה מתרחשת תנועה פנימית שאוספת מפה ומשם תוך שהיא מגששת אחר המילה המדויקת דיה. כזו היא החשיבה התיאורטית הנדרשת על מנת לבאר מונחים מקצועיים, לפרוט אותם לכדי משמעות ספציפית למקרה. פלג דור חיים צולל אל נבכי המונח של התערבות מערכתית ובוחן מנקודת מבט אינטגרטיבית מהי עבודה מערכתית במסגרות חינוכיות, וכיצד ניתן לשלב בין גישות שונות על מנת לקדם התערבות מתאימה ויעילה.

היכולת להעניק מענה מדויק תלויה ביכולת להתבונן בתהליכים הפנימיים, אולם מה קורה כאשר חלקים שלנו כמטפלים אינם נגישים לנו? לימור חלמיש סוקרת את הרצאתה של אירמה ברנמן-פיק העוסקת בזרות כתופעה נפשית ומסבירה כיצד החלקים שאנו מדירים מנפשנו עלולים לפגוע ביכולתנו לעבד את התכנים של המטופל. רות נצר כותבת על התפתחותו של עצמי כוזב בעקבות הקריאה בספרה של אליס מונרו "מי את חושבת שאת".

האם גם אנו באתר איננו מדייקים מספיק? אנו מזמינים אתכם להשתתף בדיון וחשיבה משותפת בעקבות הביקורת שהושמעה כלפינו, לפיה "פסיכולוגיה עברית מקדמת שרלטנים".

לסיום, מועצת הפסיכולוגים מפרסמת עדכון לתנאים ולהנחיות לקבלת זכאות למלגה להתמחות בפסיכולוגיה.

"שְׁתִיקוֹתַי נָעוֹת בְּתוֹכִי כִּמְטוּטֶלֶת
וּבֵין פְּעִימָה לִפְעִימָה אֶפְשָׁר
לִרְאוֹת אוֹתִי
מַנִּיחָה מִלִּים מְדֻיָּקוֹת שֶׁמְּדַבְּרוֹת בְּעַד
עַצְמָן"

(תמי קויפמן, מתוך: "רב הזמן")