עם עננו, עם ספינתו, עם דגו, עם אצתו

להט הקיץ בוער בימים הארוכים, ומי שלא בחופשה, וודאי מייחל לה, או לפחות למגע עם גלי הים הקרירים. חופשת בית הספר לא משכיחה מאלו מאתנו שעובדים בבתי ספר, וצילה תורי-מגדסי מביאה מאמר העוסק בלא-מודע הבית ספרי, בהישענות על התיאוריה הפסיכואנליטית של מלאני קליין. ועוד על הפער בין הגלוי והסמוי, מה שנחשף ומה שממתין להתבוננות מעמיקה יותר בהצצה לספרו של הפסיכולוג צביקה תורןהעוסק בצילום ככלי טיפוליעדי כהן יצאה לסקר יום עיון מרתק של הפורום הישראלי לפסיכואנליזה ופסיכותרפיה התייחסותית. מושגיו של ויניקוט על רגרסיה בשירות התהליך הטיפולי עומתו עם התיאוריה ההתייחסותית ובעיקר עם מאמרו המכונן של מני גנט על התמסרות וכניעה במרחב האינטרסובייקטיבינעמי עיני משתפת עם חברי הקהילה את שירה הקצר והנוגע "גוף".

השבוע התפרסמה מדיניות משרד הרווחה לא לאפשר אימוץ לזוגות להט"בים, מתוך הסתמכות על התפיסה כי משפחות אלו יוסיפו עומס ומורכבות לחייהם המורכבים ממילא של ילדים מאומצים. אנשי מקצוע הביעו הסתייגות והתנגדות נחרצת, וכמעט כל האיגודים המקצועיים יצאו נגד מדיניות זו, וציטטו מחקרים הסותרים אותה, הסתדרות הפסיכולוגים פרסמה תגובה לדיון הציבורי הסוער. אולי יהא בכך מעט מים צוננים לכיבוי הלהבות.

…לִהְיוֹת עָנָן?
לָמָּה לֹא סְפִינָה?
לִהְיוֹת דָּג?
לָמָּה לֹא אַצָּה?
לֹא וְלֹא וְלֹא.
עָלֶיךָ לִהְיוֹת הַיָּם, בְּנִי,
עִם עֲנָנוֹ, עִם סְפִינָתוֹ, עִם דָּגוֹ, עִם אַצָּתוֹ.

נזים חיכמת, תרגם מטורקית: רמי סערי


טיפול בעזרת בעלי חיים, גינון ככלי חינוכי-טיפולי, טיפול בעזרת שטח, רכיבה טיפולית, ליצנות רפואית, פסיכותרפיה וייעוץ אקזיסטנציאליסטי, הכשרת מנחים להבעה באמצעות הקלדה עם אוטיסטים
 .
התכנית בחסות ובאישור איט"ה ומוכרת לגמו"ש וקרה"ש.
התכנית מתמקדת בלימוד מעמיק ויישומי של הגישה, שיטות התערבות עדכניות ושילובן בעבודה הטיפולית.

מאש המחשבות

כיצד ניתן לסייע למטופלים להתמודד עם כאב נפשי רב מנשוא? במאמר חשוב מציג לירן רוגב פרוטוקול ייחודי לטיפול מתמשך בפגיעה עצמית לא אובדנית. הפרוטוקול נשען על ההבנה שהתנהגויות של פגיעה עצמית הן פעמים רבות דרך לשמר את העצמי ולא להכחיד אותו. עם זאת יש לציין שמתבגרים המציגים התנהגויות של פגיעה עצמית נמצאים בסיכון גבוה יותר לאובדנות. הבנה מעמיקה של גורמי סיכון לאובדנות ואיתור מוקדם עשויים לסייע במניעתה. אן הברמן השתתפה בכנס לחקר האובדנות בישראלשבו הוצגו נתונים מדאיגים בנוגע לממדי התופעה לצד מחקרים חדשים מתחום הטיפול באובדנות.

בבלוגים שלנו השבוע שמואל ברנשטיין מסביר את התגובות הרגשיות העוצמתיות בציבור הישראלי למקרים של גלעד שליט ואלאור אזריה באמצעות המושג "קומפלקס תרבותי"אמנון רולניק משוחח עם ליאורה גרינהאוס, מומחית בטיפול זוגי ויו"ר עמותת אימגו ישראל, בעקבות ספרה "מסע זוגי מרומנטיקה לאינטימיות". לסיום, אודט דמרי מציעה לקוראים שיר חדש בשם "זקנה".

"זה משחק.
משחק מתוכנן היטב.
שלא כמו בחלומות, אתה צריך לנוע, לנוע ומהר
מאש הצלפים
מאש המחשבות
מהפרשות כאב בתעלות של המוח"

(מתוך: "כדורי הרגעה בדבש", גבריאל בלחסן)

צילום שער: Thomas Kelley


המכללה האקדמית לחברה ואמנויות מזמינה למפגש קיץ למטפלים בתנועה בהנחיית אריה בורשטיין, גתית בורשטיין, מירי קוטיק נופרבר והרצאה מיוחדת של ד"ר תמי יגורי.
21 ביולי 2017. לפרטים ליחצו >>
.
מרכז עפרוני, בשיתוף סמינר הקיבוצים, מציע מגוון תכניות לימודים לאנשי מקצוע העוסקים בטיפול רגשי בילדים, נוער והוריהם
* תכנית תלת שנתית לפסיכותרפיה בילדים ונוער
* תכנית דו שנתית לטיפול דינמי בילדים ונוער
.
מטרות הלימודים: הקניית ידע קליני ותאורטי בנושאים אלו: התפתחות נורמאלית של הילד והמתבגר, פסיכופתולוגיה של הילד והמתבגר ושיטות טיפול.
מרכזי הקורס: ד"ר סילבנה פניג, פרופ' דניאל שטיין

בין פעימה לפעימה

היכולת לדייק, עבור עצמנו, עבור המטופלים שלנו, דורשת שקט. רגעים של מחשבה מעמיקה, שאינה ממהרת לומר בטרם עת. בשקט הזה מתרחשת תנועה פנימית שאוספת מפה ומשם תוך שהיא מגששת אחר המילה המדויקת דיה. כזו היא החשיבה התיאורטית הנדרשת על מנת לבאר מונחים מקצועיים, לפרוט אותם לכדי משמעות ספציפית למקרה. פלג דור חיים צולל אל נבכי המונח של התערבות מערכתית ובוחן מנקודת מבט אינטגרטיבית מהי עבודה מערכתית במסגרות חינוכיות, וכיצד ניתן לשלב בין גישות שונות על מנת לקדם התערבות מתאימה ויעילה.

היכולת להעניק מענה מדויק תלויה ביכולת להתבונן בתהליכים הפנימיים, אולם מה קורה כאשר חלקים שלנו כמטפלים אינם נגישים לנו? לימור חלמיש סוקרת את הרצאתה של אירמה ברנמן-פיק העוסקת בזרות כתופעה נפשית ומסבירה כיצד החלקים שאנו מדירים מנפשנו עלולים לפגוע ביכולתנו לעבד את התכנים של המטופל. רות נצר כותבת על התפתחותו של עצמי כוזב בעקבות הקריאה בספרה של אליס מונרו "מי את חושבת שאת".

האם גם אנו באתר איננו מדייקים מספיק? אנו מזמינים אתכם להשתתף בדיון וחשיבה משותפת בעקבות הביקורת שהושמעה כלפינו, לפיה "פסיכולוגיה עברית מקדמת שרלטנים".

לסיום, מועצת הפסיכולוגים מפרסמת עדכון לתנאים ולהנחיות לקבלת זכאות למלגה להתמחות בפסיכולוגיה.

"שְׁתִיקוֹתַי נָעוֹת בְּתוֹכִי כִּמְטוּטֶלֶת
וּבֵין פְּעִימָה לִפְעִימָה אֶפְשָׁר
לִרְאוֹת אוֹתִי
מַנִּיחָה מִלִּים מְדֻיָּקוֹת שֶׁמְּדַבְּרוֹת בְּעַד
עַצְמָן"

(תמי קויפמן, מתוך: "רב הזמן")

 

להיות פסיכולוג

מה מאפיין את הזהות המקצועית של העוסקים בפסיכולוגיה? כיצד היא מקיימת דיאלוג עם זהויות אחרות שאנו נושאים? טבעו של המקצוע תובע הכשרה מתמשכת, חקירה והתבוננות בלתי פוסקים. ככזה, הפסיכולוגיה נדרשת בין השאר להתפתחות תיאורטית, לדיון פנימי נוקב ולכתיבה מארגנת המבקשת ללכוד תובנות שאינן תמיד מילוליות.

סדרת המאמרים של אפרת אבן צור הציעה התבוננות ביקורתית בהתפתחות התפיסה הפסיכואנליטית ביחס לטראומה מינית. בפרק האחרון בסדרה היא מערערת על הדיכוטומיה בין פנטזיה למציאות ומדגישה את היכולת להכיל מרחב של עמימות ביניהם, אך מתוך תנועה גמישה המאפשרת גם את הפיצול. מתוך כך היא מציעה עמדה התייחסותית פמיניסטית הנשענת על עקרונות פסיכואנליטיים ועל ניסיון קליני.

ד"ר ניצה ירום מציעה גם היא התבוננות ביקורתית במרחב התיאורטי שבו אנו פועלים, כאשר היא יוצאת נגד המגמה להאשים מטופלים בחסך הרגשי שמטפלים חווים וקוראת לשוב ולשאת באחריות המקצועית. חשיבותה וייחודה של הכתיבה הפסיכואנליטית נידונה בסקירה של חלי טל שלם, אשר  השתתפה בכנס לרגל שבע שנים לכתב העת "מארג". דרך אחרת לגעת בנפש באה לידי ביטוי בסקירה של ברכה הדר שהשתתפה ביום עיון על טיפול בתנועה בפוסט טראומה, המאפשר לגעת בפצעי הנפש דרך הידע המגולם בגוף.

לבסוף, מועצת הפסיכולוגים מפרסמת קול קורא להגשת מועמדות לועדות המקצועיות ולועדת הרישום ומעדכנת את סכומי ההשתתפות של משרד הבריאות בהכשרת מתמחים בפסיכולוגיה.

נסיים בשיר שהתפרסם בבלוג הכתיבה היצירתית מאת יורי סלע, "להיות פסיכולוג":

בְּפֵרוּט הָעִסְקָאוֹת מֵהַבַּנְק
מוֹפִיעָה קְנִיָּה בְּ "תּוֹלַעַת סְפָרִים"
תַּחַת הַסְּעִיף "מָזוֹן".

(להיות פסיכולוג, יורי סלע)

צילום שער: Robert Dickow


התכנית הדו-שנתית להכשרת מנחי קבוצות | הנחיית קבוצות לעוסקים בקידום בריאות | MEN-TORING – הכשרה להנחיית מעגלי גברים
ניהול אקדמי: פרופ' מרים גולן. לפרטים 03-6409559
.
התכנית עם תיקוף אקדמי בלעדי, מוכרת לגמולים ומוכרת על ידי משרד החינוך וכוללת השמה בעבודה.
לחצו לפרטים או התקשרו: 03-6888444
.
הצטרפו למאות בוגרים שלנו שהשתלבו בהצלחה כמנחי קבוצות וסדנאות במגזר החינוכי, הטיפולי והארגוני.
מוזמנים להצטרף לקורסי קיץ מרוכזים, תכנית שנתית בחסות אוניברסיטת חיפה ומפגשי חשיפה והתנסות ביולי.

אותו ים

הגישה ההתייחסותית מתייחסת לנפש האדם כאוסף של "מצבי עצמי" אשר מתקיימים ביניהם דיאלוג ותנועה מתמדת. כאשר מצבי עצמי מסוימים נפגעים הם עלולים להיטען בכאב רב משהנפש יכולה לשאת. במצבים אלו הנפש שומרת על המשכיות ויציבות העצמי באמצעות מנגנון של דיסוציאציה, בו חלקי העצמי הפגועים מנותקים מחלקי עצמי אחרים ונותרים קפואים ובלתי נגישים.

שירה חזקיהו מתארת כיצד ניתן לחבר את חלקי הנפש המנותקים ולהשיבם לתנועה באמצעות מפגש הדדי של חלקים דיסוציאטיביים בנפש המטופל ובנפש המטפל. אן הברמן מעמיקה באפשרות לשאת כאב נפשי ולגלות את ההזדמנויות הטמונות בכך בעקבות הרצאתה של אתי לנדאו-פרכטר שעסקה בכאב מנקודת מבט ביוניאנית. קריאתו של גיא פרל בספרה של יפה שלומוביץ, "קורות הבית", נוגעת גם היא בחיבור בין שבר לשלמות ובין כאב ליופי.

לעתים דווקא ההנאה, ולא הכאב, מודרת מהמרחב הנפשי. רועי סמנה מזמין לחשוב על הטאבו של הנאה במקצוע הטיפולי. קרן רם בר יוסף כותבת על היכולת להיות ביחד, ועל כוחה של קבוצה שאינה מאפשרת להתפזר ולהיעלם. את שבוע הספר מסכמת פרופ' עמיה ליבליך במחשבותיה בעקבות ארבעה אירועים שבהם נכחה.

ולסיום, השבוע דף בית באתר התחדש – נשמח לקבל הערות ומחשבות נוספות.

"קָשֶׁה לִשְׁתֵּי קֻנְכִיּוֹת לְשׂוֹחֵחַ שִׂיחָה-שֶׁל-מַמָּשׁ.
כָּל אַחַת מַטָּה אֹזֶן לַיָּם שֶׁלָּה.
רַק שׁוֹלֵה-הַפְּנִינִים אוֹ סוֹחֵר-הָעַתִּיקוֹת
יָכוֹל לִקְבֹּעַ בְּלִי חֲשָׁשׁ: אוֹתוֹ יָם."

("קשב", ט. כרמי)

צילום שער: Wynand van Poortvliet


פסיכולוגיה בודהיסטית | מיינדפולנס למטפלים | פסיכותרפיה גופנית | טראומה | ACT | גוף-נפש | פוטו/וידאותרפיה | התמקדות | הנחיית קבוצות | CFT | אימפרוביזציה | בודהיזם ומדיטציה | מיינדפולנס בחינוך
.
פרס מרכז ויניקוט בישראל לכתיבה קלינית-תיאורטית יוענק השנה למטפלים צעירים מישראל. את העבודות יש להגיש עד 30.7.2017
.
התכנית הדו-שנתית להכשרת מנחי קבוצות | הנחיית קבוצות לעוסקים בקידום בריאות | MEN-TORING – הכשרה להנחיית מעגלי גברים
ניהול אקדמי: פרופ' מרים גולן. לפרטים 03-6409559
.
התקרבות המתקיימת בכל הארץ
יסודות הפסיכואנליזה הקלאסית במבט עכשווי – תכנית שנתית
טיפול בילדים – מהקליניקה לתיאוריה וחזרה. תכנית שנתית
.
השתלמויות שנתיות: טיפול בדכאון/ תהליכים לא מודעים; סדנאות סופשבוע: פרוש חלומות/ זכרונות מוקדמים…בביה"ס לפסיכותרפיה "יישומים קליניים"

שמאחורי הגדר / שבסוף היער

כיצד ניתן לגעת במי שהרחיק את עצמו או במה שהורחק בנפשנו? מטופל שמגיע לטיפול בעקבות משבר כשבעברו טראומה לא מעובדת עשוי לפעול מתוך כוונה לא מודעת להדיר את המטפל ואת עצמו מאזור הטראומה. חגית שריר מסבירה כיצד המטפל, שעשוי להרגיש כבול וחסום בתהליך מסוג זה, יכול להשתחרר מן האיסור באמצעות חופש החשיבה וכך להביא לתנועה ולריפוי.

בשבוע האחרון נערך כנס הפסיכולוגים "הפסיכולוגיה בישראל – לאן?" שאורגן על ידי משרד הבריאות והסתדרות הפסיכולוגים. ד"ר ניצה ירום שהשתתפה בכנס כותבת על מחשבותיה בנוגע לעתידה של הפסיכולוגיה, ועל הצורך בהכשרה רלוונטית למציאות החיים העכשווית. עוד התפרסמה השבוע סקירה ליום עיון בנושא עתיד הפסיכולוגיה הציבורית של התנועה למען הפסיכולוגיה הציבורית. שחר דואק, פעילה בתנועה, מספרת על יום העיון שהוקדש למאבק על קידום, שימור ושיפור מעמדה של הפסיכולוגיה הציבורית בארץ. לשאלות בנוגע לעתיד המקצוע מצטרפת אמירתה של הפסיכולוגית הארצית בראיון רדיו כי המדינה צריכה היום בעיקר פסיכולוגים התפתחותיים וחינוכיים.

בלוג חדש נפתח באתר! מוזמנים להכיר את הבלוג של מרים בן דוד, פסיכולוגית קלינית וחינוכית בגמלאות, אשר יעסוק במחשבות והרהורים עקב התבוננות בעולם הפנימי בשלבי החיים המאוחרים בסביבה משתנה במהירות. בפוסט הראשון כותבת מרים על הסרט "תחושה של סוף", שעוסק בנושא הזיכרון בגיל המבוגר.

לסיום, לכבוד שבוע הספר רות נצר ממליצה על ספרה החדש של דינה קטן בן-ציון, חוקרת, משוררת ומתרגמת, הכותבת לקראת ערוב ימיה את סיפור חייה כבת יחידה שהיגרה לארץ לבדה בילדותה.

"אִם תָּגוּר הַיַּלְדָּה בַּבִּקְתָּה
שֶׁמֵאֲחוֹרֵי הַגָּדֵר
שֶׁבְּסוֹף הַיַּעַר
שֶׁבִּקְצֵה הַדֶּרֶךְ
הַיּוֹצֵאת מִגְּבוּל הָעִיר
הַאִם תִהְיֶה יוֹתֵר בּוֹדֵדָה"

(טל ניצן, מתוך: "מגבול העיר יוצאת דרך")


נמשכת ותסתיים ב- 30.6.17
12 מפגשים, בשעות הבוקר:
מסלול ימי ו' – החל מ 27/10
מסלול ימי ג' – החל מ 24/10
בהכשרה ילמדו ויתורגלו כלים מעשיים להדרכת הורים ממוקדת ויעילה במגוון רחב של בעיות התנהגות​

ואולי, לא היו הדברים מעולם

המתח בין העולם הפנימי למציאות החיצונית נידון רבות בהקשר של טראומה נפשית בכלל, וטראומה מינית בפרט. בפרק השני בסדרה 'מעבֶר לפנטזיה ולמציאות בשיח על טראומה מינית' מפגישה אותנו אפרת אבן צור עם הכורח להבחין בין מציאות ופנטזיה בטיפול בנפגעות טראומה מינית. מצבים אלה מאתגרים את האפשרות לשמור על מרחב לחקירה נפשית הממוקדת בעולם הפנימי, אך רעיונותיהן של פסיכואנליטיקאיות פמיניסטיות מלמדים כיצד ניתן לאזן בין השמירה עליו לבין תיקוף המציאות הטראומטית של המטופלת.

ערבוב בין מציאות ודמיון, פנים וחוץ, יכול לתרום להגנה על הנפש מתכנים קשים ומורכבים. גיא פרלמנתח את שיריו של אלי הירש, שאיבד את אחיו בילדותו. ענת פש בשיר על הניגוד שבין ההצגה החיצונית המושלמת לפנים הכואב. גם חומרים נפשיים-פנימיים כחלומות אינם מנותקים מהמציאות של המטופל בזמן שהוא מספר עליהם. מריאנה גייטיני משתפת ברשמיה מכנס שארח את הפסיכואנליטיקאי ג'וזפה צ'יביטרזה, שבמרכזו נידונה החלימה כתהליך משותף של יצירת משמעות.

יש שחלומות עוסקים בשאיפות מקצועיות. עמיה ליבליך התרשמה מכתיבתו של קארל אובה קנאוסגורד, חתן פרס ירושלים לחופש הפרט בחברה לשנת 2017, המתעדת בכנות את הולדתו של סופר גדול. ולסיום, בשורה משמחת עבור אלו מבינינו שחלומם המקצועי קרוב להתגשם: לקראת בחינת ההתמחות בפסיכולוגיה קלינית נפתחה שוב קבוצת הדיון בהנחייתה של ד"ר רחל מרדכוביץ'.

"ואולי, לא היו הדברים מעולם
ואולי, מעולם לא השכמתי
עם שחר לגן,
לעבדו בזיעת אפי."

("ואולי", רחל)

 


הודעות פרסומת

Reconstructing Identity in Times of Existential Crisis
יום שני, 12 ביוני 2017, באולם 103- מכון ג'ק, ג'וזף ומורטון מנדל למנהיגות חברתית
הכנס מתקיים במסגרת תכניות הלימוד לוידאותרפיה ופוטותרפיה בניהולה האקדמי של ד"ר ענת בוצר.
למידע נוסף ולהרשמה: 03-6409559
ההרשמה תיסגר ב-30.6.17.
פרטים וטופס הרשמה באתר

אתה מטלטל את כל קיומי

כיצד הופכת נוכחותו של אדם אחר למשמעותית? לעתים דרוש קשר ממושך על מנת להגיע לעומק ולגעת, אך פעמים אחרות אדם נוכח בחיינו לזמן קצר בלבד ומותיר בהם חותם. שחף ביתן השתתף בערב עיון מרתק שעסק בפגישה טיפולית יחידה של פרויד עם מרגריטה היתומה מאם, פגישה שלטענתה שינתה את חייה.

הקשבה רגישה לרקע התרבותי והמשפחתי של האדם פותחת דלת להבנה עמוקה יותר של התהליכים הפועלים עליו, ולכן מעצימה את יכולת ההשפעה על חייו. ד"ר בדיע אלקשאעלה מצביע על הקושי של מורים במגזר הבדואי להתמודד עם בעיות משמעת בכיתה, המביא לעתים רבות לשימוש בענישה גופנית. מתוך התבוננות תרבותית בתופעה, הוא מציע המשגה חדשה שעשויה לסייע להתמודדות יעילה ולא כוחנית עם התנהגויות אלימות בקרב ילדים ונוער.

רבות נכתב על יחסה של החברה אל הסובלים ממוגבלויות ומהפרעות נפשיות, כמי שיוצרים נוכחות "אחרת", מטלטלת. בשנים האחרונות אנו זוכים יותר ויותר לשמוע את המתמודדים בקולם שלהם, באופן שמאלץ להישיר מבט אל שאלות שאולי נוח היה להתעלם מקיומן. אנו מזמינים את הקוראים להאזין לשיחה של יעל דן עם רותם אביה, פסיכותרפיסטית המתמודדת עם הפרעת זהות דיסוציאטיבית. עוד המלצה לקריאה מפנה לטור שפרסמה מיכל בסן, מתמודדת בבריאות הנפש,הקוראת ליישם את דוח משרד הבריאות ולצמצם את השימוש בקשירה ובידוד במחלקות הפסיכיאטריות.

"אתה לא סתם מפריע,
השבתי לו,
אתה מטלטל את כל קיומי.
ברוך הבא."

(אווה קילפי, מתוך "הפרפר חוצה את הכביש")

התכנית מציגה תפיסה ייחודית של התמודדות במצבי טראומה ואסון, תוך דגש על הבנת התהליכים הנפשיים אותם חווים הנפגע וסביבתו והקניית כלים מגוונים ויעילים להתערבות פרטנית, קבוצתית ומערכתית.
בואו לגלות איזה שדונים מופעלים אצל ילדי דור המסכים ובאיזה כוחות קסם ניתן להשתמש בכדי להתמודד איתם.
מנחות הסדנא: אפרת מעיין וד"ר שלי גפן
הסדנא תתקיים ב 23/6 בין 9-14, במכללת רמת גן
מבט התייחסותי על עבודה טיפולית במפגש עם מצבי עצמי ראשוניים: לא מילוליים, לא מובחנים דיים וקשים לפענוח
יום חמישי, 22 ביוני 2017

כעומס הדבש בחיטה

לקראת חג השבועות הקרב אתרנו גדוש בטקסטים הממתינים לקציר. כיצד מתרחש תהליך הכתיבה? ומה בין כתיבה ספרותית לכתיבה מקצועית? רות נצר מרחיבה את הרצאתה מיום העיון בנושא כתיבה אנליטית ופורשת את רזי הכתיבה הקלינית ברוח יונגיאנית.

ימי החג מזמנים התעמקות בדמותה של רות וב"זרות" הנדרשת לצמיחה ופריון. עוד דנה השבוע רות נצר במערכת היחסים בין רות ונעמי ובאחווה המטריארכלית שנוצרה ביניהן. גם רות אנגל אדלרמפרסמת סיפור העוסק ביחסי אם ובת ובירושת האם לבתה. בדומה להן פרופ' עמיה ליבליך מספרת על אישה קשישה שביקשה למסור לה לפני אי-אלו שנים את סיפורה.

עדי בן עמי סוקר את הכנס השני לטיפול קבוצתי בגישה פסיכודינמית בילדים ונוער שנערך בתחנה הפסיכולוגית בגבעת חיים איחוד. ליאור גרנות מציעה ניתוח של שיר העוסק ביחסים בין בן הומוסקסואל לאמו, ומציגה באמצעותו מחשבות על טיפול גיי-פרינדלי וביבליותרפיה. לקוראים מוצע גם פרק מתוך הספר "להיפרד בשלום" של ד"ר רוני סולן ושולה מודן, העוסק בתהליכי פרידה מכוננים לאורך החיים.

הוועדה המקצועית לפסיכולוגיה קלינית היוצאת מסכמת את פעילותה ומציגה נייר עמדה שהכינה בנושא "הערכת מתמחים, תהליך ומוסד ההתמחות ומבחן סיום ההתמחות". נזכיר שנותר עוד כשבוע בלבד להגשת מועמדות לוועדות המקצועיות במועצת הפסיכולוגים.

"פעם ראיתי את רות מצוירת בצבעי מים,
כעין הכחול הרך אשר להרי מואב.
אך עתה תראה בעיני יצוקת צבעי שמן:
הרבה זהב וחום בשער ובעור,
וכעומס הדבש בחיטה הבשלה למגל"

(מתוך: "פעם ראיתי את רות", יצחק שלו)


פסיכולוגיה בודהיסטית | מיינדפולנס למטפלים | פסיכותרפיה גופנית | טראומה | ACT | גוף-נפש | פוטו/וידאותרפיה | התמקדות | הנחיית קבוצות | CFT | אימפרוביזציה | בודהיזם ומדיטציה | מיינדפולנס בחינוך

אחד ואחר

היחסים בין מטפל ומטופל הם יחסים היררכיים במהותם, ולכן תובעים מודעות רבה לעמדת הכוח של המטפל. ההיררכיה אינה נוכחת רק במפגש בחדר, אלא בעמדה של התיאוריה הפסיכואנליטית; בטענותיה על מבנה הנפש ועל אופיים של מצבים נפשיים שונים.

משמעותה של עמדת כוח זו באה לידי ביטוי בעוצמה רבה בדיון בפגיעות מיניות. סדרת המאמרים של אפרת אבן צור, "טראומה, פיתוי ומשאלה", עוסקת במתח בין פנטזיה ומציאות במצבים אלו. בפרק הראשון בסדרה היא מתארת את השינויים שעברה הפסיכואנליזה לאורך השנים ביחסה לטראומה מינית.

דוגמה נוספת להשפעות האפשריות של היחסים ההיררכיים ניתן למצוא במאמרה של אורנה קסטל, "פיקוח נפש". קסטל מדמה את יחסי הכוחות שיוצרים נהלי הדיווח בבריאות הנפש למבנה הפנאופטיקון כפי שפוקו התייחס אליו.

עוד השבוע פרק מתוך ספרה החדש של אירית בן-עטר כהן, "הגוף בפסיכואנליזה". שירה פירר השתתפה בערב ההשקה לספרה של ד"ר מירב רוט, המציע התבוננות פסיכואנליטית בקריאת ספרות. היא מתארת את הקשר האמיץ בין הספרות והפסיכואנליזה בשאיפתם לגעת באמת פנימית עמוקה.

מועצת הפסיכולוגים מפרסמת קול קורא לקראת הבחירות לועדות מקצועיות ולועדת התלונות שיערכו ב 13.6.2017.
ולסיום, שיר מאת אודט דמרי "אחד ואחר":

"למידה חדשה אחת
אהבה חדשה אחת
בית חדש אחד
ויופי חדש אחר

חיוך חדש אחד
נשיקה חדשה אחת
הליכה צמודה אחת
ורגע של פחד אחר

בית נקי אחד
ללא קמטים אחד
ללא אפר אחד
ואי שקט אחר

אמא צורחת אחת
ילד בוכה אחד
ילד זועק אחד
ויד מושטת מאחר

החמצה קטנה אחת
אהבה קטנה אחת
נשיקה גדולה אחת
וכמיהה לחדש אחר

אשה לא שקטה אחת
נושאת הכרה אחת
שאולי לא תהיה לאחת
ואולי לא תמות באחר

אולי יש אמון
אולי אין אמון
אולי אין אהבה
ואולי אין לאין

מעגל נפסק אחד
חוט ניתק אחד
אנחנו נפרדים לאחד
ואולי נהיה לאחר"

(אודט דמרי, מתוך: "אחד ואחר")


כנס של מסלול פסיכולוגיית העצמי בהשתתפות פרופ' תומאס קוהוט, בנו של היינץ קוהוט
16 ביוני 2017 | התכנית לפסיכותרפיה ביה"ס ללימודי המשך ברפואה אוניברסיטת תל אביב


דוקטורט בתחום פרשנות, פסיכואנליזה ותרבות, אוניברסיטת בר-אילן

התכנית מיועדת למטפלים בוגרי פסיכולוגיה, עבודה סוציאלית או טיפול באמנויות, בעלי תואר שני עם תזה, המעוניינים בנקודת מבט פרשנית על הפסיכואנליזה.
משך התכנית חמש שנים. הקדימו את הרשמתכם!
תכנית אימון חדשנית, המשלבת תיאוריות ופרקטיקה מתחום הפסיכולוגיה אל תוך תהליך האימון ומקנה ללומדים מיומנויות אימון מגוונות.
מס' המקומות מוגבל! לפרטים: 03-6409559


מרכז ויניקוט בישראל – ההרשמה לתוכנית ללימודים מתקדמים ברוח החשיבה הוויניקוטיאנית והעצמאית בעיצומה.

חדש-בכל שנה תינתן סדנא עם אנליטיקאי מוביל בתחומו מחו"ל. ב-2018 שרה נטלטון, מחברת הספר 'המטאפסיכולוגיה של כריסטופר בולאס'.
הגשת עבודות לפרס מרכז ויניקוט 2018 עד 30.7.17. פרטים וטופס הרשמה – באתר